Kui 2018. aasta lõpetame tantsuga Eesti linnade peaväljakutel, siis 2019. aasta kõige esimesel nädalal soovitame kontserte Haapsalus ja Nõmmel, aga ka õpitube ja loenguid laulupeotraditsioonist, vulkaanidest ja maagiast. Lisaks öeldule jõuab ette võtta ka Lázló Nemesi “Loojangu”, järjekordse Lotte-filmi ja plastiliinitehnikas tehtud animafilmi, mis kujutab ühe kodutu kassi suuri üleelamisi. Kõigeks selleks soovitame energiat koguda venepärasest toidu- ja joogikraamist.

Eesti tantsib

31.12.
Üle Eesti

31. detsembril tantsitakse juubeliaasta lõppemise puhul Eesti linnaväljakutel EV100 algatuse “Eesti tantsib” viimane ühistants. Samaaegne “Eesti tantsib” ühestantsimine toimub 16 linnas, kokku oodatakse linnaväljakutele tantsima tuhandeid inimesi.

Samal päeval kell 14 õpetatakse linnaväljakutel kõigile huvilistele tantsusamme. “Ühestantsimisega on juba kaasas üle seitsmesaja tantsusõbra, kes ootavad juubeliaasta viimasel päeval kõiki Eesti linnaväljakutele kaasa lööma,” sõnas “Eesti tantsib” eestvedaja Raido Bergstein Eesti Tantsuagentuurist.

Ühistantsuks on kokku pandud “Eesti tantsib” neli erinevat tantsustiili: ballett, showtants kaasaegne ja eesti tants, mille koreograafideks on Teet Kask, Argo Liik, Külli Roosna, Kenneth Flak ja Liisa Laine.

Marilin Kongo ja Raivo Tafenau bänd

1.01.
Haapsalu Kultuurikeskus

Aastavahetuspidu koos Marilin Kongo ja Raivo Tafenau bändiga.

Heikko Remmel – bass
Joel Remmel – klahvpillid
Ramuel Tafenau – trummid
Jaak Sooäär – kitarr
Marianne Leibur – taustavokaal
Marilin Kongo – vokaal
Raivo Tafenau – saksofon

Miljardid

1.01.
Nõmme Kultuurikeskus

Nõmme Kultuurikeskuse 2019. aasta uusaastakontsert toimub teisipäeval, 1. jaanuaril algusega kell 17.

2017. aasta novembris andis plaadifirma Universal välja ühe (veel) vähetuntud Eesti ansambli debüütalbumi. Möödus vaid mõni kuu ning see sama kollektiiv pälvis suurima tunnustuse aasta oluliseimalt Eesti muusika auhinnagalalt Saku Suurhallis. Sealjuures pärjati nende loomingut maineka aasta albumi auhinnaga.

Loomulikult käib jutt ansamblist Miljardid ning nende suurepärasest esikalbumist “Kunagi läänes”.

Marten Kuningas, Raul Ojamaa, Peedu Kass ja Kristjan Kallas on nimed, keda muusikahuvilistele pikalt tutvustama ei pea. Marteni teise sooloalbumi “Praktiline mees” sessioonidel bändiks kujunenud neli muusikut seisavad täna Miljardite nime taga ja on kogunud lühikese aja jooksul endale palju jälgijaid. 

2019. aasta on laulupeoaasta ning suvel möödub esimesest eesti üldlaulupeost 150 aastat. Sel puhul on uue aasta esimene laager pühendatud laulupeotraditsioonile. 

Laagripäeval uuritakse eesti laulupidude ajalugu ning külastatakse soome-ugri laulude maailma. Üheskoos pannakse pillid kõlama ning meisterdatakse, lauldakse ja tantsitakse.

Laagrisse oodatakse 1.-4. klasside õpilasi.

Registreerimine (kuni 2. jaanuarini 2019) ja lisainfo ERMi kodulehel: www.erm.ee/et/news/laste-laagripaev-lauluga-laulupeoaastasse.

Film “Loojang”

3.01.
Kino Sõprus

1913. aasta Euroopa südames Budapestis. Ungari pealinna kolib 20-aastane Irisz Leiter, kes elas teismelisena lastekodus. Lootes oma kadunud vanematele kuulunud kuulsas kübarapoes tööd leida, satub ta oma perekonna minevikuga silmitsi ja jõuab pahatahtmatult süngete saladuste jälile.

Napszállta (2018)
Ungari, Prantsusmaa
2h 22m
Režissöör: László Nemes
Osades: Juli Jakab, Susanne Wuest, Vlad Ivanov
Keel: ungari, saksa
Subtiitrid: eesti, vene

Huvipäev vulkaanide saladustest 

5.01.
Tartu ülikooli loodusmuuseum

5. jaanuaril oodatakse kõiki huvilisi Tartu Ülikooli loodusmuuseumisse uurima vulkaanide saladusi ja leidma vastuseid küsimusele, miks vulkaanid purskavad. Otsimismängus tutvutakse aga erinevate talvelindudega.

Huvitavaid ja harivaid tegevusi jätkub huvipäeval igas vanuses loodusehuvilistele. Toimuvad erinevad õpitoad. Geoloogi juhendamisel uuritakse, miks vulkaanid purskavad ja kuidas tekib hiidlaine. Räägitakse, millised on suurimad vulkaanipursked maailmas ja juttu tuleb ka viimati aktiviseerunud Etna ja Krakatau vulkaanidest.

Otsimismängus õpitakse tundma lindude elu talvel ja ka erinevaid linnuliike, keda Eestis talvel kohata võib – siidisaba, händkakk, jäälind, vesipapp, rasva- ja sabatihane, kirjurähnid, laanepüü, puukoristaja ja teised. Põnevas õpitoas meisterdatakse lindudele mõnusaid seemnemaiuseid, mida saab hiljem ise loodusesse lindudele maiustamiseks viia.

Vene laat

5.01.
Karja tänav Haapsalus

Kaubeldakse kõige venepärasega, toidukraami ja soojade jookidega.

Laadal on meelelahutusprogramm – esinevad folklooriansambel Bõliina ja sõbrad.

Laupäeval, 5. jaanuaril kell 16.00 annab usunditeadlane Reet Hiiemäe Kumu kunstimuuseumi näitusel “Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis” loengu maagiapärimusest Eestis.

Eesti usunditeadlase Reet Hiiemäe uurimistöö keskmes on rahvausundi ja -juttude psühholoogiline aspekt ning pärimuslikud kaitsemehhanismid, nagu kaitsemaagia. Maagiateemalises loengus vaatleb ta eesti maagiapärimuse kujunemislugu, selle iseloomulikke jooni minevikus ja tänapäeval. Avades mõningate konkreetsete nõidusvõtete ja rituaalide sisu, näitlikustab ta selle kultuurifenomeni kestva populaarsuse põhjuseid.

Film “Lotte ja kadunud lohed”

4.01.
5.01.
6.01.
Üle Eesti

Laste poolt armastatud Lotte-lugude kolmandas filmis saab vahva koeratüdruk Lotte endale väikese õe Roosi.

Leiutajatekülla tulevad teadlased, pesukaru Karl ja kala Viktor, kes osalevad suurel rahvalaulude kogumise võistlusel. Võistluse peaauhinna saab see, kel õnnestub salvestada maailma vanima loomaliigi, müütiliste tuldpurskavate lohede rahvalaulu. Lotte ja Roosi otsustavad teadlasi aidata. Neid ootavad ees põnevad ja ootamatud seiklused.

Tegelastele annavad oma hääled peaosatäitjad Evelin Võigemast, Helmi Tulev, Mait Malmsten, Elina Reinold ja Sepo Seeman.

Režissöörid Janno Põldma ja Heiki Ernits.

Filmi pikkus: 1 h 18 min.

Plastiliinitehnikas lühi-animafilmi “Teofrastus” linastus ja kohtumine filmi režissööri Sergei Kibuse, kunstnik-lavastaja Pärtel Talli ning peaanimaatori Olga Staleviga.

Kodutu kass Teofrastus leiab endale armastavad omanikud. Lõpuks ometi on tal päris “oma territoorium” nende ilusas maakodus, kus ta on õnnelik ja kaitstud. Kuid see õnn ei kesta kaua – uued omanikud sõidavad koos Teofrastusega sügisel linna, tööle. Ühel hallil päeval, vaadeldes väikese linna-korteri rõdul linde, hüppab kass kogemata alla ja eksib ühesuguste magalarajooni majakarpide vahel ära. Kas Teofrastus leiab taas “enda territooriumi” või ootavad teda vaid külm tänavamaastik ja linnainimeste ükskõiksed pilgud?

Filmile lisaks linastub making of filmist.