10 soovitust algavaks nädalaks.

Piibe Arraku juubelinäitus

3.–16.02.
Tartu Kunstimaja

Piibe Arrak on Tartu vanema põlvkonna kunstnik, kes endasõnutsi väärtustab nö vanakooli kunstilisi põhimõtteid ja maalikunsti traditsioonide kestma jäämist, kuigi arendab pidevalt oma kunstilist maailmavaadet.

Käesolev näitus on läbilõige Piibe Arraku loomingust kuue kümnendi jooksul.

Piret Ellamaa näitus “Sagedus”

3.–18.02.
Hop Galerii

Sagedus on võrdsete ajavahemike tagant korduvate sündmuste arv ajaühikus. Sagedust mõõdetakse hertsides (Hz). Herts väljendab ühte sündmust ühes sekundis. Piret Ellamaa isikunäituste toimumise sagedus on 0,0000000126839 Hz.

Tuulike Kivestu loodab läbi tänavatel juhuslikult kohatud inimeste puudutada vaatajas sallivuse, empaatia, heatahtlikkuse keeli, tuletada meelde, et hoolimata rahvusest ja kodupaigast oleme meie, inimesed, oma tunnetes, olemistes ning igapäevastes tegemistes üsnagi sarnased.

Film räägib Sydney ooperiteatri vastuolulisest ehitusloost, pikaks veninud protsessi tagamaadest, kuid esmajoones selle unikaalse ehitise erakordselt andekast arhitektist. Kahjuks pärssis ooperiteatri ehituslugu Jørn Utzoni loomingu levikut.

Filmi režissööri Lene Borch Hanseniga vestleb arhitektuurikriitik ja -ajaloolane Mait Väljas.

7. veebruaril kell 19 esineb Eesti Kirjanike Liidu Musta laega saalis kirjanik ja Nobeli preemia laureaat Svetlana Aleksijevitš. Kirjanikuga vestleb kirjandusteadlane ja kriitik Aija Sakova.

Aleksijevitš viibib Eestis seoses tema raamatu “Pruugitud aeg. Punainimese lõpp” põhjal valminud lavastusega Vaba Laval, mis esietendub 8. veebruaril kell 19.

Kirke Karja Trio

7.02.
Džässiklubi Philly Joe’s

Kirke Karja Trio on verivärske rahvusvaheline koosseis, kuid saabuval kevadel annavad nad juba välja esimese helikandja.

Ansamblit on mõjutanud paljud eksperimentaaljazzi viljelevad muusikud: Christian Lillinger, Sylvain Darrifourcq, Petter Eldh ja Peter Evans. Olulisteks mõjutajateks on ka John Cage, kummalised tummfilmid ning masinad.

Krista Laosi näitus “Uneskõnd”

8.02.–29.03.
A-Galerii

Ehtedisainer Krista Laos on öelnud, et tunneb end lapse või jumalana, lammutades materjali detailideks ja ehitades nendest oma maailmu. Oma eesmärgiks seab ta selguse ja tasakaalu otsingut. “Uneskõnnil” on ta keskendunud oma põhimaterjalidele – hõbe, vääriskivid, pärlmutter ja pärlid.

Toidu- ja kodukultuuri uurija Anu Kannike räägib lähemalt sellest, kuidas maiustati 20. sajandi alguses Eesti kodudes ja kohvikutes.

Suhkrust sai esmatarbekaup alles 19.-20. sajandi vahetusel. Siis hakkasid rohked küpsetised, hoidised ning kondiitritooted jõudma ka laiade rahvahulkade menüüsse. Vaatame, milliste vahenditega tehti jäätist, vahvleid ja hoidiseid ning kuidas nägid välja vanad maiustuste pakendid.

Film “Tüdruk, kes muutis ilma”

8.02.
Tartu Ülikooli kirik

“Tüdruk, kes muutis ilma” on Jaapani praeguse aja hinnatuima lavastaja Makoto Shinkai kõige uuem, rekordeid purustav film, mille Jaapan esitas Oscaritele parima rahvusvahelise filmi kategoorias.

I Wear* Experiment / Francis

8.02.
Fotografiska Tallinn

8. veebruaril võngub Fotografiska eriti säravatel lainetel. Käed ulatavad üksteisele põhjamaine elektropop ja mõnusad indie-helid – teie ette astuvad I Wear* Experiment ja Francis.