Uutes nädalasoovitustes toome välja nii fotonäitused Pariisist ja Tuglaste koduaiast, päkarauakandle kontserdid ja Püha Jüri Päeva, aga ka Eesti Rahvusraamatukogu näituse, kus eksponeeritakse üldlaulupidudega seotud trükiseid läbi 150 aasta, Kanuti Gildi SAALis etenduva tantsulavastuse ja KUMUs linastuva filmi Gruusia veinidest. Tallinna Linnateater ja Tartu Aparaaditehas ootavad huvilisi laadale, “aiahulle” võtab laupäeval vastu Tartu Ülikooli botaanikaaed. Head mai lõppu ja juuni algust!

Robert Doisneau näitus “Pariisi lood”

27.05.–18.08.
Juhan Kuusi Dokfoto Keskus

Prantsuse Instituut ja Dokfoto Keskus toovad eesti publikuni Robert Doisneau 80 tööst koosneva retrospektiivi, mis annab ülevaate fotograafi loomingu absoluutsest paremikust. Jäädvustused Pariisi sõjajärgsest argielust, kuulsustest, helgest lapsepõlvest, kordumatutest hetkedest – kõigest sellest, mille tõttu pole talle ka maailma mastaabis kerge võrdset leida. Doisneau fotodest õhkuv huumor, kannatlikkus, armastus, nostalgia, õrnus ja kübeke irooniat lähevad vaatajatele hinge ka pool sajandit hiljem.

Juhan Uppini albumi “Päkarauakannel” esitluskontsert

27.05.
Ait
29.05.
Genialistide Klubi

Vabariigi Pillimehe Juhan Uppini (1984) viies sooloalbum “Päkarauakannel” on kummardus Eesti ühele silmapaistvaimale kandlemeistrile ja -mängijale Aksel Tähnasele (1911–1997), kelle loodud pill ja muusika on olnud Uppinile suureks inspiratsiooniallikaks.

Päka- ehk pöidlarauakannelt mängib Uppin iseõppijana alates 2013. aastast.

Näituse “Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis” lähtepunktiks on Elo ja Friedebert Tuglase koduaia fotodokumentatsioon – esteetiliselt ja kontekstuaalselt väga põnev materjal. Tuglaste – praeguseks Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse – aia fotorepresentatsiooni, aeda ennast ja laiemalt aeda kui sümbolit on aastatel 2016–2019 uurinud kaasaegse fotokunsti meetodite abil Tanja Muravskaja.

Muravskaja otsib Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse aias Tuglaste pilku, aiapao kohalolu ja selle tähendust tänapäeval. Tema käsitluses ühendab foto dokumentaalseid ja poeetilisi aspekte ning kasvab ruumiliseks, luues omaette keskkonna aiakujundiga emotsionaalseks suhestumiseks ja erinevate mõttekihtide avamiseks.

Näitus “Laulupeoraamatukogu”

27.05.–26.10.
Eesti Rahvusraamatukogu

Rahvusraamatukogu kogudel põhinev suurnäitus “Laulupeoraamatukogu. Eesti laulupidu sõnas, pildis ja helis” vaatleb üldlaulupidude traditsiooni trükikultuuri erinevate väljendusvormide kaudu.

Laulikute, plakatite ja reklaamväljaannete kõrval eksponeeritakse näitusel üldlaulupidudega seotud trükiseid läbi 150 aasta: kutseid ja tänukirju, kavasid, avakõnesid, teejuhte, postkaarte jpm.

Lavastus “All That Goes Right”

28.05.
29.05.
30.05.
Kanuti Gildi SAAL

“All That Goes Right” on välja kasvanud nelja tantsija kohtumisest. Lavastuses jälgitakse omaenda käitumuslikkust ning taju, kasutades selleks erinevaid tekstiloome vahendeid.

See on otsing sotsiaalsetest piiridest ja sellest, millal need ületatakse. Kuidas nende pealtnäha täiesti kahjutute naiste olemine ja öeldu loob situatsioone, mis jätavad kõrvale inimesi, kes nendega samasse sotsiaalsesse gruppi ei mahu.

Kuidas lihtne arvamus võib muutuda grupi üleseks reegliks ja normiks? Ning kuidas muutuda ümbritsevate süsteemide poolt kujundatud subjektist neid samu süsteeme kujundavaks entiteetiks?

28. mai etendusele järgneb vestlus kunstnikega.

Püha Jüri päev 2019

29.05.
Balti Filmi- ja Meediakool

29. mail toimub juba kaheksandat korda Püha Jüri päev, mis on pühendatud filmimeistri ja eestikeelse filmiõppe suurmehe Jüri Sillarti mälestuseks.

Päeva raames toimuvad erinevad üritused, teiste seas postproduktsioonile pühendatud konverents ning Püha Jüri preemia laureaadi välja kuulutamine.

Gruusia on maailma vanim veinivalmistamise piirkond. Lõuna-Kaukaasia viljakad orud on usutavasti esimesed kohad, kus alustati veiniviinamarjade kasvatamist juba üle 8000 aasta tagasi. See teadmine pani ameerika sommeljee Jeremy Quinni võtma ette rännaku riiki, kus veinivalmistamisest on saanud kultus, ning mis on olnud Gruusia majanduse üks alustalasid juba sajandeid.

Režissöör: Emily Railsback

Tasuta!

Linnateatri täika ja pannkoogikohvik

31.05.
Tallinna Linnateater

Maikuu viimasel päeval tuulutavad teatritöötajad oma kappe ning kutsuvad kõiki huvilisi Laiale tänavale, kus leiab aset kevadine Linnateatri täika!

Ilmaennustajad lubavad 31. maiks agarat kauplemismeeleolu ja lõbusat tuju, mis kauplemise veelgi toredamaks teeb. Kui ostu-müügi-vahetuse kõrvalt kõht tühjaks ähvardab minna, lahendab mure õdus pannkoogikohvik koos hea seltskonnaga.

Prii sissepääs teatri peauksest.

Aiapäev botaanikaaias

1.06.
Tartu Ülikooli botaanikaaed

Kevadine kokkusaamine botaanikaaias kõigile aia- ja taimehuvilistele.

Saab kuulata loenguid, osta põnevaid taimi ja kohtuda teiste “aiahulludega”.

Aparaaditehase tänavaturg

1.06.
Aparaaditehas

Aparaaditehase tänavaturg on tänavafestivali meeleolu kandev kureeritud turupäev, mis ühendab taaskasutuskaubanduse, disainturu, tänavatoiduala ja kultuuriprogrammi üheks mitmekesiseks tervikuks.

Tänavaturg on kummardus kohalikule loomingule, disainile ja käsitööle, nutikale, taaskasutavale ja keskkonnasõbralikule eluviisile.