Olgu uue nädala soovitused siinkohal välja kuulutatud! Ette võib võtta nii uusi kui ka vanu filme, vaadata “Juuditi” ja “Godot’d oodates” uuslavastusi ning sobitada tutvust põnevusteatriga. Ka saab külastada mitmeid huvitavaid näitusi nii Tallinnas kui ka Tartus, uudistada Aparaaditehase festivali, aga ka võtta osa kapsaste hapendamisest Värskas.

Film “Ärtuemand”

26.08.
27.08.
28.08.
29.08.
Kino Artis

26.08.
28.08.
29.08.
Kino Sõprus

“Ärtuemand” viib vaataja korrastatud ja raamides maailma, kus materiaalselt kindlustatud ja väärikate ametitega ühiskonnas austavale positsioonile jõudnud perekonna elu iga detail on hoolega valitud ja paigas.

Režissöör: May el-Toukhy
Osades: Trine Dyrholm, Gustav Lindh, Magnus Krepper

Film “Navigaator Pirx”

26.08.
Tartu Ülikooli kirik

Režissöör Marek Piestraki lavastatud Eesti-Poola koostööfilm ulmekirjanik Stanislaw Lemi jutustuse “Juurdlus” motiividel on põnevuslugu kosmoselennust, mille eesmärgiks on selgitada välja, kas robotid on võimelised asendama inimest.

Tehisinimese arendamine on jõudnud faasi, kus neid võiks toota massiliselt. Enne aga tuleb katseliselt tõestada, et need on eelistatavamad kui inimene, sest nad on vabad inimlikest nõrkustest. Selleks tuleb navigaator Pirxil sooritada kosmoselend meeskonnaga, kelle hulgas on roboteid, ja hinnata erapooletult kõigi võimeid. Kuid lennul selgub, et isegi robot ei soovi olla masstoode, ja et hetkel, kus täiuslik tehisinimene astub oma looja vastu, pole inimesel loota muule kui oma südametunnistusele.

Juudit

26.08.
27.08.
28.08.
29.08.
Tallinna Püha Katariina kirik

A.H. Tammsaare on öelnud: “Meie ikka tapame neid, keda armastame.

Piiblilegendist lähtuva näidendi “Juudit” teemad on väga kaasaegsed – võimuiha, sõda, kirg, armastus, ebaõnnestumise hirm … Miks tapab Juudit Olovernese, keda ta kirglikult armastab?

Juuditit mängib: Riina Maidre
Olovernest: Üllar Saaremäe
Teistes osades: Elina Reinold, Kristo Viiding, Markus Truup ja Raimo Pass
Kunstnik: Ervin Õunapuu

Näitus “Idioodid”

26.08.2.09.
Hobusepea Galerii

Madlen Hirtentreu, Jenny Grönholmi ja Eva Mustoneni näitusel välja pandud teosed käsitlevad loomingulisust õpitud abitusena. Katsed ühendada argielu ning loomeprotsessi võtavad üha tragikoomilisemaid mõõtmeid. Kõik kolm kunstnikku on normaalse toimimisega justkui kimpus. Tööintervjuudel käimine muutub peenetundeliseks rollimänguks, kapsaste sisse tegemine “suuliseks pärimuseks” ning igapäevane kavatsus olla asjalik lõpeb sageli koerakuulutuste vahtimisega. Midagi on pidevalt nihkes, küll kontoarved, küll maailmavaated. Kunstnikutöö ühteaegu prestiižne, kuid vähe mõjujõudu omav positsioon ühiskonnas paneb end tundma kasutuna. Kuidas sõidelda tühisust? Kuidas leida iseküpsetatud aganaleivast iva?

Kogo galeriil on rõõm esitleda August Krogan-Roley isikunäitust “Tühjad vapid”, mis on kunstniku esimene isikunäitus Kogo galeriis ja Eestis. Näituse puhul ilmub August-Krogan Roley samanimeline kunstnikuraamat kirjastuses Lugemik.

August Krogan-Roley tühjad vapid kujutavad endast piltlikku mängu heraldikaga. Need on täis metafoore – looklevaid teid, mida järgida, tühje ruume, mida sisustada, pealetükkivale pilgule paigaldatud tõkkeid – ning sündisid kunstniku huvist maailma ehituse, kompositsiooni ja mehaanika vastu. Üks tugevamaid mõjutusi teostel on keskaegsetelt vappidelt leitav pildiruumi korraldamise viis.

Godot’d oodates

27.08.
28.08.
30.08.
Theatrum

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli XXIX lennu diplomilavastus koostöös Theatrumiga.

“Godot’d oodates”

Autor: Samuel Beckett
Tõlkija: Aino Pärsimägi, toimetanud Anu Lamp ja Markus Helmut Ilves
Lavastaja: Markus Helmut Ilves (EMTA lavakunstikooli XXIX lennu lavastajaõppesuuna üliõpilane)
Juhendaja: Lembit Peterson
Kunstnik: Freda Purik
Valguskunstnikud: Helvin Kaljula ja Oskar Punga
Produtsent: Aive Sarapuu

Osades:

Estragon – Jan Erik Ehrenberg
Vladimir – Kaarel Pogga
Lucky – Oskar Punga
Pozzo – Simo Andre Kadastu
Poiss – Ekke Hekles

Didi.
Jah.
Mina enam niimoodi edasi ei saa.
Seda sa ainult räägid.

Kate Lyddoni ja Angela Maasalu näitus “Throbwerk”

26.08.13.10.
Tallinna Kunstihoone galerii

Tallinna Kunstihoones on avatud Kate Lyddoni ja Angela Maasalu näitus “Throbwerk”. Olles valus, naljakas, poeetiline ja julm, osutab see kunstnikuks olemise ühele võimalusele tänapäeva ühiskonnas.

“Põikpäised, emotsionaalsed ja kirglikud, kujutlusvõimet, vaistu ja intuitsiooni usaldavad, pole kumbki kunstnik teinud numbrit väljendusvahendite ajakajalisusest. Töötades argiste, intiimsete ja isiklike teemadega, on nad neist välja võlunud midagi üdini jõulist ja kehalist, oma naiselikkust füüsiliselt maksma panevat,” kirjutab näituse eessõnas kuraator Tamara Luuk.

Emilie Sagée

28.08.
29.08.
30.08.
Kellerteater

Sõnadeta lavastus “Emilie Sagée” pakub sissevaadet nimitegelase olemisse koos iseendaga varjudes ning helisevalt peegelduvate elukaadrite kaudu paneb vaataja kahtlema meie maailma reaalsuses ning tajus.

Müstilised emotsioonid on kokku mänginud lavastajad Kersti Heinloo ja Raho Aadla, lisades etendusele visuaalauditiivset närvikõdi ning tuues loomeprotsessi füüsilise- ja tajupõhise lähenemise.

Lavastajad: Kersti Heinloo (Eesti Draamateater), Raho Aadla
Kunstnik: Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)
Helilooja: Raido Linkmann
Valguskujundus: Kristjan Suits ja Triin Suvi (Eesti Draamateater)
Kunstniku assistent: Maia Vahtramäe
Laval: Eva Püssa ja Arolin Raudva

Aparaaditehase festival 2019

29.31.08.
Aparaaditehas

Aparaaditehase festival toob kolme päeva jooksul külastajateni kultuuritehase parimad palad.

Festival avab kõigile huvilistele ka muidu suletuks jäävad uksed ning voolates põneva programmiga ka tehasepargist välja, haarates festivalimelusse terve ümbritseva piirkonna.

http://www.aparaaditehas.ee/

Kapsastehapendamine

31.08.
Värska Talumuuseum

Suvehooaeg saab läbi ja vaja sahvrid keldrid täita hea ja paremaga, et julgeks talvele sirge seljaga vastu minna.

Muuseumiperenaine võtab käsile suurema laari kapsaste hapendamise.

Tänu sellele, et meie esivanemad oskasid hapukapsast valmistada, elasid nad üle pika talve, kuna talvisel ajal oli talurahva toidusedelis puudus vitamiinidest. Hapukapsas aitas näiteks vältida skorbuuti. Kuidas kapsaste hapendamine sada aastat tagasi käis, seda saadki muuseumis kuulda ja järgi proovida.