Sel nädalal soovitame külastada ehtenäitust “Džungel” ja 1950.–60. aastate Eesti laste maailma tutvustavat näitust “Täiesti tavaline lapsepõlv”, vaadata kanoonilisi filme “Matrix” ja “Hommikueine Tiffany juures”, võtta osa Päätnitsapäevast ja Adamsoni Aiapeost ning olla valmis eriilmelisteks, kuid mõjuvateks helideks, mida pakuvad Saaremaa Ooperipäevad, Hoovus, Kalana Saund ja Triigi Filharmoonia.

Marita Lumi näitus “Džungel”

22.07.–6.08.
Hop Galerii

“Džungel” analüüsib inimeste ja looduse vahelist suhet ning praegusele ajale iseloomulikke ühiskondlikke tõekspidamisi läbi animalistika ja ehtekunsti. Loomi on tihti kasutatud inimeste allegooriatena ja neile on omistatud erinevaid tähendusi. Loomariigis juhtunud sündmustega saab hõlpsasti tuua paralleele inimeste maailmaga. “Džungel” peegeldab meie ühiskonda kui metsa, mis peidab endas imelist sündmusterohket maailma. Näitusel olevaid ehteid saadavad tõestisündinud lood, mis kirjeldavad loomade iseloomu või harjumusi. “Toon oma näitusega loomad metsast välja ja vääristan neid, neile liiga tegemata,” avab Marita Lumi näituse tagamaid.

Suvine välikino: “Matrix”

22.07.
Aparaaditehase Taskupark

Tänavu tähistab kultusfilm “Matrix” 20. juubelit ja sel puhul toob Elektriteater aegumatu märulieepose taas ekraanile.

Päevasel ajal igavlev kontoritöötaja on öösiti häkker varjunimega Neo. Ühel õhtul kohtab ta Morpheust, saladuslikku mõttetarka, kes paljastab noormehele, et kõik, ka tema, elavad arvutisimulatsioonis, mille nimeks on Matrix. Morpheus pakub Neole valikut: neelata sinine või punane tablett. Sinine tähendaks igavesti õndsat võltsreaalsust, punane aga maailma sellisena, nagu see tegelikult on. Punane muudaks tema taju, annaks talle võimed, et täita ettekuulutus: lammutada Matrix. Neo otsustab võtta punase ja ülejäänu on juba ajalugu…

Saaremaa Ooperipäevad 2019

23.–28.07.
Kuressaare Lossihoov

Festivali peakülaline on Moskva Helikon-Opera, tuues külakostiks kaasa Tšaikovski ooperi “Padaemand”, Verdi armastatud ooperi “Nabucco”, Poulenci “Karmeliitide dialoogid” ning Kurt Weilli kammerooperi “Seitse surmapattu”. Sellesuvise ooperifestivali raames toimub ka maailma esiettekanne – kontsertetendus “Mr Georg Ots”. 21. märtsil 2020 täitub 100 aastat eesti armastatud ja mitmekülgselt andeka ooperi- ja operetisolisti, lavastaja ja näitleja Georg Otsa sünnist. Kontsertetendus on lugupidamisavaldus Moskva Helikon-Opera poolt suure kunstniku elutööle. 

Näitus “Täiesti tavaline lapsepõlv”

22.07.–11.08.
Tartu Mänguasjamuuseum

Näitus “Täiesti tavaline lapsepõlv” tutvustab 1950.–60. aastate Eesti laste tollast maailma Silva Paluvitsale kuulunud esemete kaudu.

Näitusel on välja pandud Silva mänguasjad ja koolitarbed, näha saab ka kodus õmmeldud lihtsaid kleidikesi ja omaaegseid koolivorme. Eriti hoolikas vaataja võib lähemalt uurides avastada, milliste lihtsate nippide abil toonaseid riideid defitsiiditingimustes suuremaks õmmeldi. 

New Yorgi seltsielu hing Holly Golightly on Audrey Hepburni kehastuses saanud üheks meeldejäävamaks tegelaskujuks kinoajaloos.

“Hommikueine Tiffany juures” on filmiklassikasse kuuluv romantline linateos, mis põhineb Truman Capote’i samanimelisel lühiromaanil ja millele kirjutas meeldejääva muusika Henry Mancini. Just filmimuusika ja laulu “Moon River” eest pälvis film ka kaks Oscarit.

Hoovus

25.07.
Rannapealse talu, Vääna-Jõesuu küla

Üles astuvad Rootsist pärinev folk duo Beerten/Finsson, tunnustatud muusikud Erki Pärnoja & Anna Kaneelina ning lõpetuseks leiab aset uue indie-ambient koosseisu MIANG (aka Mick Pedaja & Angeelia) eksklusiivne debüütalbumiesitlus.

Kalana Saund 2019

25.–28.07.
Sõru sadam

Kavas on suur platsitäis muusikat – elektroonilist, poolelektroonilist, hullu, pehmet, ilusat, tempokat, hüpnootilist, klassikalist.

LIVE

Alpra$olaam, Blasfemen, Centre El Muusa
Erro, Genka, Meisterjaan, Ku$ikud, Liis Ring, manna, marp$, Music For Your Plants, Neuronphase, Rando Arand, Roland Karlson, Luidja Tsirkusetalu, Tapes, Una Bomba, Väike Pede, Vitamin C, Weak People, Wondering O

TOIMUB IIRI PLAADIFIRMA WAH WAH WINO TAKEOVER

Davy Kehoe Live Band (live)
Estonian Jim (live)
Little Movies (live)
Olmo and Omid (live)
Robert Curgenven (live)
Who’s the Technician? (live)
Wino Wagon (DJ-set)

Päätnitsapäev

26.07.
Saatse Rahvamaja

Päätnitsapäiv ehk märter Paraskeva mälestuspäev on Setomaa Saatse nulgast pärit inimeste jaoks aasta tippsündmus. Päätnitsapäeva peetakse juuli viimasel reedel: Paraskeva tähendab kreeka keeles reedet. Setokeelse nimekuju on see saanud vene keele vahendusel (пятница). Päev algab jumalateenistusega Saatse kirikus, millele järgneb ristikäik ümber kiriku. Seejärel peetakse seto kommete kohaselt omaste kalmudel söömaaega ning siis läheb peoks: kiriku värava taga toimub kirmask, traditsiooniline külapidu laulu ja tantsuga.

Külalistel palume tulla väikeste gruppidena ja austada kohalikke kombeid!

Triigi Filharmoonia: Shitney

27.07.
Triigi Filharmoonia, Triigi sadam

Shitney on Triigi Filharmoonia suur lemmik Maria Faust (saksofon, efektid) koos Katrine Amsleri (klahvpillid, elektritrummid, mikrokitarr, elektroonika) ja Qarin Wikströmiga (klahvpillid, vokaal, efektid).

Shitney on täielik Grrl Power, mis kõige tüünemal, meisterlikumal ja mängulisemal moel luusib ringi free jazz’is, teknos ja 80ndate aastate sündipopis.

Adamsoni Aiapidu

28.07.
Amandus Adamsoni Ateljeemuuseum

Heategevuslikul minifestivalil astuvad üles Gerodes Band, Krunks More ja Kruuv. Avatud on kohvik, toimuvad töötoad ja mitmesugused tegevused lastele.

Sissepääs tasuta!

Adamsoni Aiapeo korraldamisega kogutakse toetust muuseumi aia ajaloolise ilme taastamiseks.