Suvi ei ole sel aastal liialt päikeselisi rannapäevi jaganud, küll aga rohkelt kultuurisündmusi. Muuseumid ja galeriid pakuvad iga ilmaga mõnusat ajaviidet ning seal on tõsine oht midagi uut ja põnevat teada saada. Panime kokku valiku näitustest, millest enamik on avatud veel vaid suve lõpuni.

Stacey Kooseli kuraatorinäitus “TL;DR”
Tallinna Kunstihoone galerii,  avatud kuni 23.08.

Stacey Kooseli kureeritud rahvusvaheline näitus toob vaataja ette üheksa kaasaegse kunstniku viimased tööd. Näitus lahkab info üleküllust ja meediamanipulatsioone ning on oma nime saanud internetis laialt levinud slängist “TL;DR” – “too long, didn’t read” (tõlgituna “liiga pikk, ei lugenud”).

Näitus “Bellevue, kaunis vaade…”
Tartu Kaarsild, avatud kuni 28.08.

Ajaloolistel fotodel baseeruv Tartu Linnamuuseumi näitus elustab  Emajõe vasakkalda kadunud vaateid. Teine maailmasõda jättis ajaloolise Ülejõe linnaosa varametesse, mille jõeäärne ala kujundati 1950.–1960. aastail ulatuslikuks pargiks. Näitus on osa kaheaastasest projektist, mille eesmärk on õppida tundma ning vahendada Ülejõe kultuuripärandit ja tänapäeva.

Ruumiinstallatsioon “Ilmutis”
Hausma rand, avatud kuni 30.08.

Installatsioon “Ilmutis” on tahe elustada unustatud paik, sidudes vanad väärikad traditsioonid uute jätkusuutlike tegevuste ja ruumiliste ilmingutega. See markeerib endist Kärdla merepäästejaama paadikuuri oma algses suuruses. Kui kummituslik ilmutis tekkis see kesksuvel, et taas haihtuda sügiseks ning peidab endas lootust vana päästekuuri taastamisest uute traditsioonide kandjana.

ilmutis
Foto: Ann Mirjam Valkla


Tõnis Saadoja isikunäitus “Etüüdid klaverile ja lõuendile”
Tartu Kunstimuuseum, avatud kuni 30.08.

Tõnis Saadoja on eesti kaasaegse maalikunsti üks olulisematest ja omanäolisematest loojatest. “Etüüdid klaverile ja lõuendile” on monokroomselt maalitud vaikelude seeria, mis portreteerib lähivaates mustal peegelpinnal pildistatud esemeid ja kooslusi ning otsib tasakaalu maalikunsti ja fotograafia mänguliste, literatuursete ja vormiliste impulsside vahel.

99A0C827BC9D7DFC429BBF94E1DF029401B9FD4930AAC1F4B32E4C515EEB48CB
Foto: fragment maalist

Narva kunstnike ühingu Vestervalli näitus “Suvi”
Narva Muuseumi kunstigalerii, avatud kuni 31.08

Näitusel on üleval kunstiühingu Vestervall kunstnike uued, värsked teosed, mis veel hiljaaegu olid kunstnike ateljeedes. Erinevates tehnikates loodud tööd on kunstnike individuaalsete ja kordumatute kogemuste, mõtete ja oskuste vili. Maailmavaatelise meeleolu loovad keerulised filosoofiad, stiliseeritud jooned, värvid ja kujud, mis sunnivad mõtestama ümbritsevat elu ja nägema seda erinevatest vaatenurkadest.

Näitus “Ajakirja Pikker karikatuurid 1957‒1995”
Rahvusarhiivi Maneeži galerii, avatud kuni 4.09.

Ajakirja Pikker esimesed numbrid olid väga satiirilised, pihta said riigivara riisujad, hooletud ametnikud, imperialistid, sõjaõhutajad ja kodanlikes igandites siplejad, kuid peagi lisandus ka huumorit, seda nii pildis kui ka sõnas. Rahvusarhiivi ja Eesti Huumoriliidu koostööna valminud näitus annab laia ülevaate Eesti karikatuuriajaloost, kajastades sõda, armastust, sporti, seiklusi, poliitikat ja palju muud. Kõike seda Eesti parimate karikaturistide tööde kaudu.

Voronja galerii teine hooaeg
Voronja galerii, avatud kuni 13.09.

Peipsi ääres Varnja alevikus on avatud Mari Kartau kureeritud näitus tööpealkirjaga “Comeback”. Näitus võtab fookusesse need, kes on kunagi olnud head kunstnikud, kuid kes pole ammu enam erinevatel põhjustel kunsti teinud. Mõni neist on olnud tuntum, mõni ei jõudnudki end kunstimaailma teadvusse kinnistada, kuid kõigile neile on iseloomulik loominguline põhjalikkus nii kontseptuaalses kui visuaalses mõttes.

11217555_366908130167328_8694162093149269973_n
Foto: Lilian Lukka


Hanneriina Moisseineni heli- ja koomiksinäitus
Kondase Keskus, avatud kuni 20.09.

Asjatundjate poolt kõrgelt hinnatud soome koomiksi puhul on esile tõstetud selle eksperimentaalsust, organiseeritust ja tugevat jutustamisoskust. Hanneriina Moisseineni looming lisab sellele sügavust teemavaliku poolest ning mängulisust esitluse osas. Lisaks graafilisele novellile koosneb tema installatsioon arhiivifotodest, helikunstiteostest ja animatsioonidest.

Village that ceased to exist
Village that ceased to exist


Näitus “Volditud maailm. Lehvikud Eesti Kunstimuuseumi kogudest”
Mikkeli Muuseum, avatud kuni 11.10.

Näitusel on eksponeeritud ajaloolisi 18.–20. sajandi lehvikuid, millel avaneb miniatuurselt kogu tolleaegne maailm. Esindatud on nii Lääne-Euroopa ja Venemaa kui ka Hiina ja Jaapani unikaalsed moeaksessuaarid.  Lehvikutele maalitud, tikitud, nikerdatud stseenid kuvavad volditud maailmana omaaegse seltskonnaelu, aga ka näiteks mütoloogia- ja isegi poliitikateemad.

Näitus “Öised tiivulised”
Eesti Loodusmuuseum, avatud kuni 25.10.

Näitus viib vaataja imelisse ööellu ning tutvustab nii ööliblikate kui ka kakkude salapärast maailma. Näitus lükkab ümber arvamuse, et kõik ööliblikad on hallid ja igavad. Elamust lisab põnev ruumikujundus ning interaktiivsed mängulised eksponaadid. Lisaks võib sellele näitusele jalutada koos koeraga,  sest Eesti Loodusmuuseum on avanud oma õuel mugava koerteparkla.