Algaval nädalal õpetatakse filmide kaudu muusikat, piltide ja nukumajade kaudu ajalugu, aga kasutatakse ka keha, et käsitleda mässu, ja etenduskunste, et tutvustada hammaste pesemise spetsiifikat. Ja kui teatriga märgitakse “oma” ja “võõra” eristamise piiratust, siis arhitektuuri ja disainiga tuuakse kokku inimesi nii siit- kui ka sealtpoolt suurt lompi.

TMW 2018: filmiprogramm
Kino Sõprus
2.–6.04.

2.–8. aprillini 2018 kümnendat juubelit tähistava muusika- ja linnakultuurifestivali Tallinn Music Week’i (TMW) kavast leiab tänavu taas ka filmiprogrammi. Kino Sõprus ekraanil linastuvad festivalinädalal viis dokumentaalfilmi, mis räägivad postkapitalistliku maailma elukeskkonnast ja tulevikuvisioonidest ning rock’n’roll’i järgse ajastu kangelastest. Seansse juhatavad sisse filmide autorid, peategelased ja filmikriitikud.

Nukumajade näitus
Iloni Imedemaa, Haapsalu
1.04.–1.05.

Kunstiõpetaja Heli Mänd toob kuuks ajaks Iloni Imedemaale oma kollektsiooni erinevas suuruses ja vanuses nukumajadest koos sisustuse ja nukkudega. Vanimad majad on peaaegu 100-aastased, uuemad päris kaasaegsed. Majad on valmistatud puidust, vineerist, plekist, plastmassist, kartongist ja vanast kohvrist. Kogus leidub maju nii Eestist, Rootsist, Saksamaalt, Inglismaalt kui ka Venemaalt.

Workshop
Kanuti Gildi SAAL
2.-4.04.

Kuidas lüüa naela laua sisse? Kuidas õppida rääkima? Kuidas avada ust? Kuidas olla empaatiline? Kuidas sokki õigesti jalga tõmmata ning kuidas vabaneda süütunde põhjustatud kannatustest? Õpetamine on miski, mis saab alguse juba embrüos ning jätkub kuni aastakümneid hetkeni, mil inimese molekulid lagunevad olematusse. Inimeseks ei sünnita, inimeseks õpitakse. Õpitakse, kuidas teha nii, et ebamäärasest bioloogilisest rakukogumist saab inimene. Vundamendi valamine. Vannitoa puhastamine nii, et kuhugi ei jääks inetuid plekke. Hammaste pesemine õige nurga all. Armastuse väljendamine. Õige hingamine sünnitamisel ja väärikuse säilitamine suremisel. Tulge. Me teame.

Väljaheitmine ehk Ühe õuna kroonika
Eesti Draamateater
4.04., 5.04.

Emigratsioon, teistpidi vaadates immigratsioon, on põletav ja valus teema. Enamasti seostub immigrant kellegi võõraga. Aga kui katsuda ette kujutada, et see võõras on tegelikult “oma poiss”? Veel mõnda aega tagasi lahkuti nii Eestist kui ka mujaltki Ida-Euroopast umbes samal moel, nagu tänapäeval siia tullakse. Näiteks autokastis. Või paadiga. Või jalgsi, üle piiride “lipsates”. “Väljaheitmine” on tõestisündinud lugude põhjal valminud odüsseia vihasest noorest mehest, kes rändas koos teiste saatusekaaslastega 1990. aastatel Londonisse õnne otsima. Emigreerus.

Rebel Body Orchestra
Sõltumatu Tantsu Lava
4.04., 5.04.

Ilma mässuta ei ole lugu! Kui keegi vastu ei hakka, mingit sümboolset korda või materiaalset tõket või pühakuju ei lõhu, siis ei juhtu midagi, lugu ei läe käima! Piibel algab mässuga, universumi teke oli nagu Aurora revolutsiooniline kogupauk! Mõlemad on rohkem müüdid, aga millegi muuga pole meil tegelda inimestena, me töötame müüdiga. Mässava keha müüdiga! “Rebel Body Orchestra” on Sveta Grigorjeva performatiivne lavastus, kus ta jätkab mässumeelsuse, revolutsiooni ja põhivoolule vastandumise uurimist nüüdisaegse keha vaatenurgast.

Uude Maailma! Eesti arhitektid Torontos
Eesti Arhitektuurimuuseum
6.04.–27.05.

Näitus on pühendatud Teise maailmasõja järel Kanadasse emigreerunud eesti arhitektidele. See oli aeg, mil Uude Maailma voolas kokku erinevaid rahvaid ning palavikulise tempoga kasvanud Torontost sai tänaseks tuntud multikultuurne metropol. Teiste seas mängisid linna arhitektuuripildis olulist rolli just eestlastest arhitektid, kelle trump oli Euroopa haridus ning sõjajärgne praktika Soomes ja Rootsis.

Kohtumisõhtute sari “Kas pildid teevad ajalugu?”
Kumu kunstimuuseum
7.04.

Kohtumisõhtutel on vestlusringis ajaloolased ja kunstnikud, arutletakse ajaloopiltide sünniloo ja tähenduse üle Eesti ajaloomälus ja identiteedis. On hästi teada, et ajaloopildid peegeldavad kõigepealt oma loomise aega ja alles siis minevikku. Aga kui hästi oskame seda märgata? Milline on olnud eri aegadel loodud ajaloopiltide mõju praegustele seisukohtadele ajaloo ja (rahvus)poliitika kohta? 7. aprillil räägib Tallinna ülikooli professor Marek Tamm teemal “Jüriöö ülestõus ja eestlaste suur vabadusvõitlus”.

Kevadine disainiturg
Kultuurikatel
8.04.

Tutvuda ja soetada saab Eesti ja Baltimaade disainerite loomingut, kuulata meeleolukat muusikat DJ-delt ning kostitada maitsemeeli. Disainiturul on loominguga esindatud Eesti, Leedu ja Läti disainibrändide paremik. Soetada saab nii täiskasvanute ja lasterõivaid, aksessuaare, kotte, keraamikat, plakateid, illustratsioone, plaate, sisustustooteid, vaipu kui ka palju muud põnevat ja omanäolist. Mitmed disainerid toovad turule uued kollektsioonid ja tooted ning pakuvad neid ka erihindadega.