Selle nädala märksõnad on Uma Mekk, Sõpruse dokiõhtu, Sunn O))) kontsert, Benno ja Beardsley näitus, Kumu Dokumentaal, “Pimekontsert”, “Kuldne Mask Eestis 2019”, film “Hitchcock/Truffaut”, Jaak Sooääre ja Riho Sibula tõlgendus Juhan Liivi luulest ning Andres Mähari tõlgendus Harold Pinteri näidendist.

UMA MEKK kohvikute ja restoranide nädal toimub igal aastal kaks korda kevadel 8.-14. aprill ja sügisel 14.-20. oktoober 2019.

Kohvikute ja restoranide nädala eesmärgiks on viia kokku Võrumaa pärandtoidu tootjad, kes on koondunud võrgustikku Uma Mekk, toitlustus- ja turismiettevõtjatega.

Dokiõhtu #56: “Maiden”

14.10.
Kino Sõprus

“Maiden” on inspireeriv lugu sellest, kuidas 24-aastane rendijahtide kokk Tracy Edwards asus kipperina juhtima 1989. aastal Whitbreadi ümbermaailma purjetamise võistlusel osalenud esimest ainult naistest koosnevat võistkonda.

Film linastub vaid korra. Filmile järgneb vestlusring.

Sunn O))) kontsert

14.10.
Vene Teater

14. oktoobril 2019 esineb Eestis esmakordselt Ameerika eksperimentaal-metali kooslus Sunn O))). Tegu on grupi aprillikuus plaadimärgi Southern Lord alt ilmunud albumi “Life Metal” esitlustuuri kontserdiga.

Duonäituse pealkirjastus “Oli mul kord…” viitab omamise, mugava ületarbimise ja muude inimese ennasthävitavate tõekspidamiste kaduvusele tuleviku Maal.

“Oli mul kord…” on Britta Benno mõtteline jätk suvisele isikunäitusele “Düstoopiline Tallinn”. Benno kaasas projekti Viinis kunstiresidentuuris kohatud kaasresidendi, Ameerika kunstniku Heather Beardsley, kes kujutab kummastavalt sarnaseid düstoopilisi linnastseene.

Kujutlege, et olete sukeldunud Põhjamere kottpimedasse sügavusse, ballooni on järele jäänud vaid mõne minuti jagu hapnikku ja abi pole kuskilt loota.

Nii juhtus 2012. aasta septembris rutiinset igapäevatööd teinud šotlase Chris Lemonsiga Aberdeenshire vetes Huntingtoni nafta puurtorni parandades. N-ö nabanöör, mis varustab sukeldujaid hapniku, sooja vee, elektri ja sidega, katkes.

Režissöör: Richard da Costa, Alex Parkinson

Pimekontsert_11

17.10.
Džässiklubi Philly Joe’s

Philly Joe’s jazziklubi jätkab ka sellest hooajast oma kontserdisarjaga “Pimekontsert”, mis toob korra kuus publikuni A+ kategooria artiste, kes avalikustuvad alles kontserdil lavale astudes. 

Teatrifestival “Kuldne Mask Eestis 2019”

18.–30.10.
Tallinn
Kohtla-Järve
Sillamäe
Narva

Festival “Kuldne Mask Eestis 2019” toimub juba viieteistkümnendat korda.

Festivalil esitatakse Vene teatrite viimaste aastate parimaid lavastusi. Festivali raames toimuvad spetsiaalsed programmid ja meistriklassid, loomingulised kohtumised ja diskussioonid.

Kõigil etendustel on eestikeelne sünkroontõlge.

Film “Hitchcock / Truffaut”

19.10.
Tartu Ülikooli kirik

Kent Jonesi suurepärane dokumentaalfilm käsitleb Hitchcocki teekonda filmilavastajaks, avab tema filmide võtmelisi motiive, annab sõna nii kroonikakaadritele kui ka David Fincherile, Wes Andersonile ja Martin Scorsesele. Olulise momendina näitab film ka Truffaut’ tähtsust Hitchcocki jaoks: just nimelt Truffaut’ intervjuude kogumik “Hitchcock – Truffaut” aitas maailmal Hitchcocki tundma õppida mitte ainult kui geniaalset meelelahutajat ja pinevuse loojat, vaid ka kui suurt kunstnikku ja filmikeele uuendajat.

Filmile eelneb Tristan Priimäe pooletunnine loeng.

Kitarrist Jaak Sooäär avastas Juhan Liivi tundeküllase maailma juba koolipäevil ning taasavastas selle võlu Liivi sajanda sünnipäeva eel, mis inspireerisid teda muusikat looma. “Paljud Juhan Liivi luuletused on justkui eile kirjutatud ning sobivad tänast Eesti eluolu iseloomustama,” ütleb Sooäär.

Riho Sibul, Henno Kelp ja Andrus Lillepea on minu lemmikmuusikud eesti rokilaval. Neil kõigil on väga tugev isikupära. Nad kõik olid algusest peale valmis Juhani teemadel kaasa mõtlema ja kaasa mängima,” ütleb Sooäär.

Armuke

20.10.
Tartu Sadamateater

Esimest korda Vanemuise ajaloos jõuab publiku ette eelmise sajandi ühe mõistatuslikuma dramaturgi Harold Pinteri looming, kellega seostuvad inimkeele abitust väljendav absurditunnetus ja britilik must huumor. See 1962. aastal kirja pandud lühinäidend on näitleja Andres Mähari lavastajadebüüdiks.

Esietendus 5. oktoobril 2019 Sadamateatris.