Oktoobri esimesel nädalal on võimalus mõtiskleda Bachi tähenduse üle tänapäeva maailmas, uurida modernistlikke arhitektuurivorme tööstuslinna kontekstis, muunduda Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve helide rütmis, võtta kokku möödunud pärimusmuusika-aasta, vaadelda spordi-, balleti- ja usumaailma LGBTI kogukonna pilgu läbi, teha ruumipoeetiline rännak kolbide ja kompressorite maailma, saada uusi teadmisi setude ja vanausuliste aianduse ning kalapüügi kohta, tuuritada koos kummitustega Paldiskis, nautida valgusmängu Luke mõisapargis ning tutvuda prantsuse animafilmidega.

Avalik loeng “Mida ütleb Bach meile täna?”

4.10.
Estonian Business School

Kui ameerika loodusteadlaselt ja poeedilt Lewis Thomaselt küsiti, millise sõnumi peaks inimkond saatma maavälistele tsivilisatsioonidele, pakkus ta välja Johann Sebastian Bachi kogutud teosed. Ent lisas pärast väikest järelemõtlemispausi, et see saadetis võib meist vahest liiga hea mulje jätta. Milline on Bachi tähendus täna, ligi 270 aastat pärast helilooja surma? Edmund Burke’i Selts kutsub teid 4. oktoobril selle küsimuse üle järele mõtlema.

Paul Kuimeti näitus “Five Volumes”

29.09.–11.11.
Narva kultuuriresidentuur

Paul Kuimeti isikunäitus võtab enda alla kogu Narva kunstiresidentuuri peamaja esimese korruse pinna. Näitus hõlmab kolme 16mm filmiprojektsiooni, üht slaidiesitlust, esemeid ja fotosid – nende seas kolme uut tööd. Berliinis tegutseva kuraatori Nico Anklamiga koostöös valminud väljapanek rõhutab ja avardab Kuimeti pikaaegset suhet liikuva pildi ja arhitektuurilise modernismi diskursusega, mis on seotud Pärnu KEKi töötajate kooperatiivelamuga Kuldne Kodu. Kuimeti kaamerasilm on õrnalt tabanud modernistlikke arhitektuurivorme ning paigutanud need Eesti ja Venemaa piiril asuva hääbuva tööstuslinna konteksti.

Maarja Nuut & Ruum plaadiesitluskontserdid

4.10.
Tartu Uus Teater
5.10.
HALL

Duo Maarja Nuut & Ruum tegutseb muusikalises vahealas, valguse ja varju piiril, ühendades kaugete aegade intuitiivse maailmanägemise tänase ja tulevikuilma hüpervahendatud reaalsustega. Oma esimese ühise albumi “Muunduja” ilmumist tähistavad Maarja Nuut ja Hendrik Kaljujärv helisid ning visuaale põimiva kontsertõhtuga. Õhtu avab nõiduslikke heli- ja pildikooslusi loov kunstnik Klara Lewis Stockholmist, Tallinna kontserdil astuvad üles ka Eesti elektroonilise tantsumuusika algusaegadest pärinev Hüpnosaurus ning pika kulgemisega hüpnootilisi tehnosette tegev Jamaica Suk Berliinist.

Pärimusmuusika lõikuspidu

5.–6.10.
Viljandi

Kahepäevane festival võtab pärimusmuusika-aasta kokku ning annab hoogu uuele. Lõikuspidu algab 5. oktoobril Eesti ETNO ringreisi jõudmisega Viljandisse. Festival jätkub Etnokulpide galaga ning sellele järgnevate kontsertidega, kus astuvad üles Trio ViuVäuVau, Nedsaja Küla Bänd ja MandoTrio. 6. oktoobril on muusikasõprade ees aga Regina ja Maria Mänd, Duo Ruut, Duo Traat, Jäälilled, Viljandi Noorte Sümfooniaorkester, Villu Talsi, Nagy Bögö, Dil Mastana ja Black Bread Gone Mad.

II Festheart

5.–7.10.
Rakvere Teater

II Festheart räägib LGBTI kogukonnast spordis, balletimaailmas ja usus. Festivali avab Belgia draama “Tüdruk” 15-aastasest Larast, kes pingutab baleriiniks saamise nimel, kuid raskemat võitlust tuleb tal pidada iseendaga, sest ta on sündinud poisina. Siiani tabuteemaks olevast homoseksuaalsusest tippspordis räägib Šveitsi film “Mario”, kus nimitegelasel tuleb valida klubijalgpallurikarjääri ja armastuse vahel. Lapsepõlvesõbrannad filmis “Sõnakuulmatus” ei saa käituda oma südame järgi, sest see on vastuvõetamatu nende usule. Programmis on veel palju teisigi uusi ja väga uusi filme. Festivali peakülaline on Kanada režissöör ja inimõiguste aktivist Michelle Emson.

Lavastus “Oomen” Kreenholmis

5.–7.10.
Narva Kreenholm

Tööjõud, tööviljakus, tööaeg, töökoht. Töö on praeguse maailma keskne mõiste, on seda täna ja on olnud aastasadu. Kuhu on viinud miljardid klahvivajutused, kuhu ketrajate masinkiired näpuliigutused? Kuhu on viinud kolbid ja kompressorid, pooljuhid ja protsessorid? Edasi, aina edasi. Aga edasi kuhu? Ja kuhu jääb inimene? 5. oktoobril esietenduv ruumipoeetiline rännak “Oomen” põhineb avangardpoeet Aleksei Gastevi teosel “Töölislöögi poeesia” ja käsitleb Kreenholmi elava kujundina sellest, kuidas töö tähendus on radikaalselt muutumas. Etendavad Mirtel Pohla, Riina Maidre, Bert Raudsep, Pääru Oja ning Vox Populi koor.

Kui sügisesed põllutööd ja karjaskäimine on lõppenud, tuleb seda väärikalt tähistada. Räägitakse setude ja vanausuliste aiandusest ja kalapüügist, õpetatakse hoidistama ja säilitama, tutvustatakse sügisesi piduroogasid. Muu hulgas saab osaleda Endrik Tõnsbergi kala puhastamise ja töötlemise õpitoas, meisterdada õnnenukku, tutvuda peipsivene sibula- ja kalaroogade valmistamisega ning kuulata Suprjadki ja leelokoori Sõsarõ kontserte.

Paldiski kummitustuur

6.10.
Alguspunkt Amandus Adamsoni Ateljeemuuseum

Kes poleks kuulnud linnalegendi Paldiskist kui “igavesti neetud linnast”? Millised lood ja üleloomulikud nähtused on seda legendi läbi aegade toitnud, see selgub 6. oktoobril kell 19.00. Ronk Ronk pärimus- ja kummitustuuride giid Kristi Paatsi kutsub kõiki kummitus- ja pärimuslugude huvilisi endaga kaasa teistmoodi jalutuskäigule mööda Paldiskit. Retke kestus on orienteeruvalt tund aega. Kummitustuur on igati peresõbralik üritus.

Valguse festival 2018

6.10.
Luke mõisapark

Valguse festival on valguse ja valguspõhiste tehnoloogiate festival, mis annab võimaluse saada kokku ja jagada oskusi ning teadmisi valgusest. Festival avab valguse olemuse teaduslikust ja kunstilisest küljest. Selle aasta festivali peateema on inspireeritud rahvusvahelise kosmosenädala deviisist “Kosmos ühendab maailma”. Ka sel aastal on külastajatel võimalus valgusest kui nähtusest rohkem teada saada ning kogeda inspireerivaid stseene tantsijate, lauljate, näitlejate, valguse ja muusika sümbioosist.

Prantsuse animafilmide kuu

6.–27.10.
Kino Sõprus

Oktoobris saab kinos Sõprus vaadata nelja toredat prantsuse animafilmi. Juba sel laupäeval, 6. oktoobril linastub vahva ja rohke huumoriga vürtsitatud kogupereanimatsioon “Paharet rebane ja teised lood”, mis on mõeldud eelkõige pisematele vaatajatele, kuid naerutab korralikult ka lapsevanemaid. 13. oktoobril saab näha neljast episoodist koosnevat imeilusat ja südamlikuk multifilmi “Ernest ja Célestine valmistuvad talveks”. 20. oktoobril linastub kaunis ja ebaharilik “Maal”, mis teeb kummarduse kunstiajaloo suurkujudele ning taunib samas ebavõrdusust ja vahettegemist. Animafilmide kuule paneb 27. oktoobril punkti seiklusrikas animakomöödia “Kollanokk” igas vanuses vaatajatele.