Kord aastas, laupäevasel maiõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ning tasuta, et tähistada üleeuroopalist Muuseumiööd. Meie valisime kultuur.info kalendris olevate sündmuskuulutuste seast välja 31, millest leiab infot üle 34 sündmuse kohta. Head avastamist ja elamusterohket Muuseumiööd!

Muuseumiöö “Öös on mänge” Eesti Maanteemuuseumis
Eesti Maanteemuuseum hakkab laupäeval kompama piire mängu ja tegelikkuse vahel. Ole valmis lustiga laetud kohtumisteks, kus muuseumist saab üheks õhtuks suur mänguväljak. Eesti muuseumid on laste ja noorte kultuuriaastast inspireerituna selle aasta muuseumiöö teemaks valinud “Öös on mänge”. Muuseumiöö külastajad saavad teada, milliseid mänge on Eestis läbi aegade mängitud, olgu need siis rahva-, spordi-, laua-, tagaajamis-, rolli- või keksumängud.

Mänguasjamuuseumi sünnipäevapidu “Öös on mänge ja päevas on mett”
Tartu Mänguasjamuuseumi 23. sünnipäev “Öös on mänge ja päevas on mett” saab olema õige magus ja muuseumikarudele meelepärane, sest juba kell 11.00 hommikul tuleb meile külla Eesti Mesinike Liit. Räägitakse meest, mesilastest ja apiteraapiast ning kaasa tuuakse läbipaistev mesitaru päris mesilastega. Kindlasti saab rääkimise kõrvale ka suu magusaks teha.

Kuldkalamagnetite töötuba ja Muuseumiöö programm “Mängides meistriks!” Kalamaja lastemuuseumis Miiamilla
Laupäeval toimuvad lisaks Muuseumiööle ka Kalamaja päevad.  Miiamilla kutsub lastega peresid meisterdama kuldkalakujulisi külmkapimagneteid ja kuulama Kuldkalakese muinasjuttu. Õhtul kl 18.00–22.00 aga ootab muuseum igas vanuses külastajaid osa võtma Muuseumiöö programmist “Mängides meistriks!”. Sissepääs on tasuta.

Muuseumiöö ERM-is
Muuseumiööd alustatakse ERM-is külastajatele mõeldud konverentsiga, kus tutvustatakse püsinäituste lugu ning langetatakse loor peatselt avatavalt rahvarõivanäituselt. Lisaks räägitakse haridusprogrammidest ja paljust muust huvitavast.

Aardejaht “Kilu kaudu kamani”
Muuseumiööl läheb Eesti Toidu Muuseumis lahti aardejaht “Kilu kaudu kamani”, kus tuleb otsida vihjeid, leida peidetud koostisosi ning lõpuks neist oma käega midagi maitsvat kokku panna. Osaleda võivad kõik sõltumata soost, vanusest ja ühiskondlikust positsioonist.

Muuseumiöö tasuta bussiring Saaremaal
Saaremaa Muuseum kutsub üheskoos külastama Saaremaa koolimaju ning osa saama nende põnevast ajaloost. Eelmisel aastal esmakordselt toimunud ja äärmiselt populaarseks osutunud Saaremaa Muuseumi tasuta bussiring toimub ka sel muuseumiööl.

Muuseumiöö Tartu ülikooli botaanikaaias
Tartu ülikooli botaanikaaia avamaa ja kasvuhooned on avatud kell 17–23. Sissepääs on kõigile tasuta. Vaadata saab näitust “Umbrohi taldrikul”, mis tutvustab meie looduslikke toidutaimi. Huvilised saavad osaleda ka näituseteemalisel viktoriinil.

Muuseumiöö Tapa raudteejaamas
Tapa raudteejaam koos oma võimsa veetorniga on vaieldamatult üks Eesti erilisemaid raudtee-ehitisi. Nende saatuse pärast on muretsetud aastaid, aga tänavu talvel töötasid Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse, arhitektuuri ja sisearhitektuuri ning Tallinna Tehnikaülikooli inseneri eriala tudengid välja neli erinevat, aga reaalselt teostatavat stsenaariumi, kuidas Tapa jaam uuesti tööle panna. Tudengid otsustasid oma töid nii kohalikele kui ka külalistele tutvustada just Muuseumiööl.

Muuseumiöö Eesti Vabaõhumuuseumis
Saab mängida uut mobiilirakendusel põhinevat seikluslikku ja harivat orienteerumismängu “Aita pruuti”. Kell 21.30 esinevad Kolu kõrtsis ehtsad setud – justkui museaalid, aga siiski täitsa päris.

Muuseumiöö Hiiumaa Muuseumis
Hiiumaa Muuseumi neljas filiaalis toimub sellel ööl meeldejääv ja huvitav programm, millest oodatakse osa saama kõiki suuri ja väikeseid mänguhimulisi muuseumisõpru.

Muuseumiöö loomaaias
Põnev muuseumiöö pakub külastajatele võimaluse valmistada ise nii loomaaia elanikele kui ka koduloomadele mänguasju. Esimesed sada külastajat saavad tasuta minna loomaaia seiklusrajale. Pärast seda räägib zooloog Aleksei Turovski mängudest loomariigis. Auditooriumis linastub dokumentaalfilm “Looduse tants”, mis pälvis Matsalu loodusfilmide festivalil 2007 grand prix‘.

Muuseumiöö 2017 “Öös on mänge” Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones
Suurgildi hoone on tasuta avatud kell 18.00–23.00. Suurgildi hoones mängitakse Muuseumiööl üheskoos üle 500 aasta taguseid mänge, nagu on kohane ühele keskaegsele majale.

Põnev ja mahukas muuseumiöö Kultuurikatlas
Kultuurikatla uste avamine toimub kell 18.00 teadusteatri Kvark etteastega “Kus mängu, seal ka teadust!”. Kvark mängib tule, valguse, heli, pilvede, tossu ja elektriga viisil, mida enamasti ei saa ega tohikski kodus järele proovida, välja arvatud selle aasta Muuseumiööl, kus ka publik eri vahendeid katsetada ning uurida saab.

Muuseumiöö Oskar Lutsu majamuuseumis
Kogu Muuseumiöö vältel ootavad maja teisel korrusel külastajaid põrandale joonistatud suur täringumäng ja Lutsu-teemaline memory mäng. Soovijatele tutvustatakse maja ja selle väljapanekuid.

Muuseumiöö KGB kongide muuseumis
Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid poliitilistel põhjustel arreteeritute kambrid. Osa kongidest, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate II maailmasõjast, kommunistliku režiimi kuritegudest, Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning eluolust kaugetes Siberi vangilaagrites.

Muuseumiöö Tartu Laulupeomuuseumis
Muuseumiööl on kõik huvilised oodatud külastama Tartu Laulupeomuuseumit. Sissepääs tasuta ning kavas on nii näituse avalöök, meisterdamine kui ka kontsert.

Muuseumiöö Tartu Linnamuuseumis
Kogu Muuseumiöö vältel saab osaleda otsimismängus, lastele on avatud meisterdamisnurk, uudistada saab uut ajutist näitust “Olev Prints ja Jaani kiriku kadunud värvid” ning nälga aitab peletada pop-up-kohvik.

Muuseumiöö Trüki- ja Paberimuuseumis
Trüki- ja Paberimuuseum kutsub Muuseumiööl oma sisemist last avastama. 20. mai õhtupoolikul saab mänge trükkida, voltida ja mängida. Kõikide tegevustega võib liituda endale sobival ajal, vajalik on registreerimine vaid ekskursioonidele.

Muuseumiöö lastekirjanduse keskuses
Raamatukogus saab mängida raamatu otsimise mängu. Teise korruse saalis saab mängida pildi vaatamise mängu. Kell 20.30 musitseerib rõdusaalis pianist ja improvisaator Farištamo Eller. Muusikaga on liidetud etteprogrammeeritud videoinstallatsioon, mis reageerib helide kõrgustele ja valjusele ning mängib muusikaga, lisades sellega mängulisust veelgi juurde. Pööningul saavad kõik huvilised mängida meisterdamise mängu ning avatud on ka märgikoda (1 euro märk).

ArhitektuurimuuseumiÖÖ
Eesti Arhitektuurimuuseum kutsub laupäeval kõiki huvilisi Muuseumiööle “Öös on mänge”. Rotermanni soolaladu on sellel päeval tasuta avatud kell 18.00–23.00. ArhitektuurimuuseumiÖÖs on kõigil mängimisest lugupidavatel inimestel võimalik end proovile panna. Muuseumis tegutseb ka kohvik ja avatud on näitused kõikidel korrustel.

Muuseumiöö Tartu Ülikooli loodusmuuseumis
Muuseumiööl tuuakse välja nii vanad head kui ka uued põnevad loodusmängud. Lastenurgas saab koeratüdruku Lotte rääkiva jutupliiatsi abil tundma õppida Eestimaa loodust, mängida Läänemere memoriini ja käpiknukkudega. Suuremad külastajad saavad kätt proovida ja ajusid ragistada loodusmuuseumi enda loodud lauamängus “Reis Läänemerel”. Mängus saab rännata mööda meie kodumerd, tundma õppida selle elanikke ja lahendada ülesandeid.

Muuseumiöö Pärnu Muuseumis ja Koidula Muuseumis
Pärnu Muuseumis on kavas on balletietendus Kersti Adamsoni Balletistuudiolt ning igal täistunnil läbib muuseumit kõikihaarav mängulaine. Samuti räägitakse liblikatest ning  osaleda saab ka giidituuril öises Pärnus. Koidula Muuseumis kuuleb noorte muusikute pillimängu ja osa saab võtta ka  otsimängust.

Muuseumiöö Eesti Panga Muuseumis
Selle aasta muuseumiööl saab Eesti Panga Muuseumis mängida rahateemadel. Öeldakse küll, et kogu elu on mäng, aga kas rahaga ikka tasub mängida? Seal igatahes mängitakse. Sel aastal möödub Eesti krooni sünnist 25 aastat ja sel puhul on hea meenutada nii Koidulat kui ka koidulat. Muuseumi ekspositsioonis on ellu ärganud vahakujud, kes aitavad sul värskendada mälu erinäitusel ja mälumängul. Paljastatakse ka suurimaid rahamänge ja -mängureid läbi ajaloo. Saab võistelda ja meisterdada.

Muuseumiöö Narva Muuseumis
Narva linnuses ja Kunstigaleriis saab  Muuseumiöö puhul tutvuda ajalooliste mängudega ning neis ka ise kaasa lüüa. Põhjaõues on avatud laste mänguala ja korraldatakse ringmänge. Esineb ansambel Aer ning kõhutäidet pakub muuseumirestoran Rondeel.

Rahvusarhiivi Muuseumiöö Tallinnas
Alates kella 18-st avaneb huvilistel igal täistunnil võimalus siseneda pooltunniks arhiivihoidlate salapärasesse labürinti. Teile tutvustatakse hoidlates varjul olevaid põnevaid säilikuid ja saate näha materjale, mis on ligi sajandivanused, kuid mille temaatika kõnetab ühiskonda tänapäevalgi.

Rahvusarhiivi Muuseumiöö Tartus
Külastajatel on võimalus Rahvusarhiivi vastvalminud maja Noorat avastada eriti mängulisel viisil, otsides ja skannides QR-koode. Iga kood avab nutiseadmes huvitava küsimuse, mille kallal nuputada. Soovijad võivad oma seikluse ka üles filmida ja seda pärast meiega jagada (#rahvusarhiiv). Seega nutiseade soovitatakse kohe heaga kaasa võtta.

Muuseumiöö Haapsalus
Kõigis muuseumides toimub auhinnaline otsimismäng “Kus viga näed laita, seal tule ja näita!”. Igast muuseumist tuleb leida üks ese, mida selle muuseumi ekspositsioonis tavaliselt näha ei saa, pildistada end selle esemega koos ja postitada muuseumide Facebooki lehtedele. Usinamatele mängijatele auhinnad! Täpsemad juhised muuseumides kohapeal.

Muuseumiöö Eesti Põllumajandusmuuseumis
Avatud on rukkiküün, muuseumi laut, peanäitustemaja ekspositsioon, sepikoda ja vanade nõukogudeaegsete põllumajandusmasinatega näituseväljak. Rukkiküüni​ juures on muuseumiöölistele maitsev kehakinnitus​. Lisaks on avatud turismiinfokeskus-kohvik.​

Muuseumiöö Uue Kunsti Muuseumis
Muuseum on avatud kell 9–23 ning nautida saab jääkideta disaini töötuba, ringkäiku ja palju muud. Töötoas antakse uus elu vanale rannasallile.

Muuseumiöö Jääaja Keskuses: jääajas on mänge!
Jääaja Keskusega saab selleaastasel muuseumiööl tutvuda läbi mitme mängu. Mööda maja saab otsida taga peitu pugenud veetilka – läbi mängu saab teada, kelles/milles vett leidub. Sel ööl avatakse esimest korda keskuses uus külastusmäng “Avasta läbi erinevate meelte”. Külastusmängu küsimustele vastuste leidmiseks ei piisa ainult nägemismeelest – vaja on võtta appi ka kompimismeel. Läbi mängu saavad nii suured kui ka väikesed külastajad teada palju põnevat meie looduse ja ümbritseva keskkonna kohta.

Muuseumiöö spordimuuseumis: öömälukas ja inimlauajalgpall!
Tõepoolest, sporti saab teha nii päeval kui ka öösel. Mõni väidab, et kõige paremad mõtted tulevad öösel.  Kella 18 ja 23 vahel on kõigile tasuta avatud Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi püsinäitus ning õhtu toob ka võimalusi mängida inimlauajalgpalli ja teha muid põnevaid trikke.