Koidula tänav moondub sel laupäeval Kirjandustänavaks, mis kätkeb endas nii suurel hulgal põnevaid ja erinäolisi sündmusi, et igav ei hakka mitte kellelgi, olgu siis tegu suure või väikese lugejaga.

Kuidas sündis sellise festivali idee ja miks korraldate festivali just Kadriorus?

Kõigile on teada, et Kadriorus on palju kunsti. Weizenbergi tänava ääres on nii Kadrioru kunstimuuseum kui ka Kumu. Samas selle tänavaga paralleelne Koidula tänav on väga tihedalt täis eesti kirjanike ja kirjanduse jalajälgi. Tekkiski mõte kirjandusliku Kadrioru olemasolu rohkem avaliku ruumina teadvustada ja samas ka sõna otseses mõttes kirjandus tänavale tuua.

Kas festival on kuidagi seotud ka “HeadReadi” või Tartus toimuva “Prima Vista” kirjandusfestivaliga?

Mõlemad festivalid on meie suured sõbrad. “HeadRead” on oma telgiga festivalitänaval esindatud. Samuti on kohal kirjanduslinn Tartu, kes ka “Prima Vistat” korraldab. Täiendame üksteist imeliselt.

Kes on Kirjandustänava festivalile oodatud ja kas tulekuks on vaja mingit ettevalmistust?

Oodatud on kõik, kes tunnevad, et see üritus tekitab mõnusat huvi, paneb kulmu kergitama või lausa “ohhoo!” ütlema. Ettevalmistuseks on vaja ilmale vastavat riietust, sularahavaru ning muidugi sõbralikku ja uudishimulikku meelt.

Millised tegevused on kavas noorematele kirjandussõpradele?

Rahva Raamat ja Eesti Lastekirjanduse Keskus keskenduvad oma telgis ainult lastele. Segasummasuvila nime kandev telk on pilgeni täis põnevat lastekirjandust, igal täistunnil lahedaid tegevusi, lisaks töötoad. Samuti pakub lastele kuhjaga toimetamist Tallinna Keskraamatukogu. Laste raamatute juurde toomisele on vaja suurt tähelepanu pöörata ja on väga rõõmustav, et meie festivalialal võimendub see eesmärk mitme osapoole koostöös.

Kava on väga mitmekesine ja kirju. Kas saaksite anda mõne soovituse, millest üks korralik kirjandussõber kindlasti ilma jääda ei taha, ja ka mõne sellise soovituse, mis sobiks huvitujale, kes end ehk veel veidi kirjanduskaugena tunneb?

Tõeline kirjandussõber võiks kohal olla erinevate kirjanike esinemistel ning põnevate sisuliste kirjandus- ja kultuuriteemaliste vestlusringide juures. Elava kirjanduse kuulamine kirjaniku enda esituses on midagi muud kui raamatu lugemine koduses üksinduses. Samuti võiks tutvuda uute raamatutega, mida festivalil esitletakse. Ja kahtlemata peaks tõeline kirjandussõber käima istumas Mati Undi pingil, mille avame kell 12 Luigetiigi kõrval. See on kirjandusliku Kadrioru oluline maamärk, Koidula tänaval elanud Mati Undi jälje jäädvustamine seal, kus ta ise armastas käia.

Veidi kirjanduskaugem inimene võiks julgelt telkidesse sisse astuda ja uudistada. See võib olla tõeline avastus, mille kõigega tegeleb näiteks Eesti Rahvusraamatukogu või millist eriti sisukat ja harivat kultuuriajakirjandust meil ilmub. Kõik need organisatsioonid on tulnud tänavale, oma harjumuspärasest keskkonnast välja. Nad soovivadki tutvustada kõike, millega tegelevad. See on väga põnev. Kahtlemata võib natuke kirjanduskaugem inimene tulla nautima ka lihtsalt uue festivali melu ja sügisest Kadriorgu.

Toimub ka Ööülikooli salvestus. Mis teemadel juttu tuleb?

Raadio Ööülikool koos festivaliga on välja pakkunud eriti paeluva ja huvitava teema. Joonas Hellerma ja Kadri Tüür mõtisklevad keskkonnahumanitaariast. Põhiküsimus on, et kuidas saavad humanitaarteadused panustada üleilmsete kliimamuutustega toimetulekusse. Tõepoolest, selle mastaapse ja kriitilise probleemiga silmitsi seismine ei ole pelgalt loodusteadlaste pärusmaa. Humanitaaridel on siin oluline roll täita. Milline? Kuidas saab kas või kirjanduse ja loodus suhete uurimine kõigele sellele kaasa aidata? Kindlasti tasub tulla kuulama!

Kas oodata on ka mõne uue raamatu esitlust?

Festivalil esitletakse lausa kuut uut raamatut, millest kahe sisu on otseselt Koidula tänavaga seotud. Oleme väga rõõmsad, et kirjastused on oma esitlusi rihtinud just festivali ajaks.

Kas festivalilt saab endale ka lugemisvara osta?

Festivalilt saab osta nii uut kui ka vana raamatut ja spetsiaalselt Rahva Raamatu koostatud lastekirjanduse valikut.

Oodata on ka fiktiivseid monumente. Kes on monumentide autorid ja kellele sellist fiktiivset au osutatakse?

Tahame pisut provotseerida ning pakume välinäituse ja väikese performance’i abil välja, millistele kirjanikele võiks Tallinnas veel oma monumendi või mälestustahvli püstitada. Näitusevisuaalis oleme need fiktiivsed monumendid ka konkreetsetele Tallinna tänavatele paigutanud. Oma monumenti igatsevalt sammuvad kohale Mati Unt, Jaan Kross, August Gailit ja Silvia Rannamaa.

Kas tulevikus on kavas Kirjandustänava festivali ka mõnes muus linnajaos pidada?

Kadriorust me kindlasti välja ei lähe, aga nagu suursündmustel kombeks, siis on ka meie festivali kasvupotentsiaal suur.

Kuidas valisite festivalile kirjanikke?

Programm kujunes koostöös asutustega, kes on festivalil oma alaga esindatud. Nemad valisid esinejad ja teemad, nii et kokkuvõttes on see tõeline koosloome.

Eriti südantsoojendav on, et Kadrioru kogukond ja Koidula tänava elanikud on meie ettevõtmisesse suhtunud väga positiivselt. Üks maja korraldab oma õuel ka ise ühe tõeliselt rikkaliku programmiga kirjandushoovi sündmuse. Seal on muusikat, raamatuid, lastetegevusi, kohvik jpm. Ka kohalik asumiselts on mestis ja korraldab kultuuriloolisi Kadrioru-tuure. Samuti on sündmusesse kõvasti panustanud Koidula tänaval asuv kohvik Gourmet Coffee.

Kirjandustänava festival sünnib väga paljude toredate koostööpartnerite koostegemises ja nii see ju ainult olla saabki!