Isegi kui eestlasi valdab kontsertidel tammumistorm, siis teevad nad seda siiski südamest. 4. juuli õhtul said Klubis Laev kokku Frankie Animal ja Miljardid – esimesed tähistasid singliesitlust (ja üllatasid kuulajaid ka uute lugudega) ning teised tutvustasid oma värsket EPd.
Laev oli täitunud rahvaga, kes, hoides ennast siiski pisut tagasi, nautis kahe koosseisu muusikat terve hilisõhtu.
Frankie Animal on kasvanud ja küpsenud järjest tugevamaks koosseisuks – uus singel “Playful” tutvustab kuulajale järjest uuemaid külgi nende elust, olust ja muusikalisest eneseväljendusest. Lühike salm ja kiire ümberlülitus refrääni tekitavad kuulajas soovi, et lugu ei lõppekski – “Playfuli” loop’imise üle on tänulik nii kuulaja meel kui ka kindlasti keha. Sõltumata meie valmisolekust, haarab uus singel meid kohe kaasa.
Frankie’de lauljanna Marie Vaigla teeb live’is silmad ette paljudele muusikutele oma kehalise eneseväljenduse ja häälega. Näha, kuidas sünkroniseerimine keha ja hääle vahel ühendab publikut ja muusikat, on kaunis vaatepilt suvises õhtus, aga ka Eesti kontserdimaastikul üldiselt. Tervet bändi kirjeldab ausus, puhtus ja flirt – ei ole vahet, mis järjekorras, ja ei ole vahet, mis eesmärgil –, uutes lugudes on uus küpsus ja varasemale kuulajale antakse võimalus kasvada koos Frankie’dega. Loodetavasti võtab ka publik samad märksõnad endaga kaasa.
“Kickdrum” ja uus lugu “Peaches” annavad kinnitust mu tõekspidamisele, et Frankie Animal vajab järjest suuremat ruumi, 10 meetri kõrgust katust ja hoogu, et Laev saaks sadamast välja sõita. Võimalus publikuga üksteise kõrval õõtsuda ja võimaluse tekkides isegi tantsida, annab kehale parema arusaama nende uppunud maagilisest olekust ja värskelt küpsetatud muusikast. Ilusaim mälestus minu kui noore koreograafi silmis oli eelmise albumi lugu “The Backbeat”, mis ühendab kujutluspildi ja tantsu nii peas kui ka kehas.
Kui Jonas Kaarnametsa parimaks tantsupartneriks oli neljapäevasel kontserdil tema meelas kitarr, mida ei saa märkamata jätta – väga muljetavaldav –, siis Miljardites mängiva Raul Ojamaa sujuvus aeglustas kiire nädala hoogu.
Miljardid tegid publiku kehad ja meeled soojaks oma õhulise EPga – miks õhulise? Sest nende kuulamisel tekib enda ümber isiklik ruum, kus keha saab liikuda vaid nende ja enda koosmõjul tekkivast olust.
Lisaks muusikale teab Marten Kuningas, kuidas pugeda publiku närvisüsteemi, et seal siis tuure alla võtta ja panna kuulaja endaga kaasa mõtlema. Rahva kehaline seisund mõjutab Miljardeid, ja vastupidi. Hüpnotiseeriv sound, sõnad ja ajalugu tekitavad kehas võimaluse seda silmad kinni nautida või pilku lavalt kõrvale pööramata jälgida.
Miljardid on küpsenud stabiilselt, lisades värvikalt juurde erinevaid üksikuid maitseid. “Ma ei oska tantsida, aga mu sees kõik liigub,” selgitas üks külastaja, kes seisis lummatult rahvamassi sees ja laskis end teiste kehade ning muusika mõjutusel õõtsutada.
Mega-mix uuest EPst ja vanadest lugudest mõjus ühtse tervikuna. EP “Imeline” sulandub imeliselt kokku “Kunagi Läänes” albumiga, mis võib jätta isegi tunde, et tegemist on eelmise kompoti järje või uue peatükiga. Lugu “Vari” soojendas hoolimata hilisõhtul tõusnud tuulest ja vihmast keha – Miljarditele aitab live’is kaasa kummaline omavaheline sünkroonsus, mis tekitab tunde, et nad seisavad kõik samal lainel.
Heal juhul ei ole võimalik eristada tantsijat tantsust – Frankie Animal ja Miljardid oskavad sulanduda omaenese muusikaga ühte.
Me peaksime kontsertidel rohkem tantsima, mitte mõtlema, kuidas me seda teeme või kuidas see välja näeb. Mõlema koosseisu muusikal on võimalus viia kuulaja keha endaga kaasa – kui me seda vaid lubame.
Fotod: Patrik Tamm