4. juunil on kõik oodatud Kopli liinidele, kus toimub esimest ja viimast korda kandi senist olemust pühitsev Kopli liinide festival.

Festivali idee kasvas välja multimeediaseminaril toimunud mõtte- ning avastusretkedest, mille käigus Tallinna Ülikooli antropoloogia osakonna juhataja Carlo Cubero otsis koos magistritudengitega paika, millel oleks rohkem iseendast „kõneleda“ kui mõnel teisel paigal.

„Seminari eesmärgiks oli käsitleda tühjeneva ruumi problemaatikat ja ruumis peituvat potentsiaali. Kopli liinide vastuoluline elukäik ja lugude paljusus viis juba ise loomulikult festivali või karnevali ideeni. Maikuu algul saime kinnituse, et liinid lähevad peatsele lammutamisele, seega pidime kiirelt tegutsema, et luua kõigile huvilistele veel viimane võimalus ajaloolisi liine külastada. Samaaegselt peame tähtsaks uute arengute tutvustamist. Kopli liinid on kirju ja põneva ajalooga kant ja mida rohkem festivaliideega mängisime, seda enam lisandus organiseerijate hulka kõige erinevamaid Kopli liinide entusiaste,“ rääkis korraldustiimi liige Liis Serk.

Kohale tulevad ka endised elanikud

Praeguseks on korraldaja sõnul kontakt loodud päris paljude endiste elanikega ja sõna levib. Kogutakse ka fotomaterjali ja praeguseks on olemas juba näiteks südantliigutavad fotod 1950ndatel aastatel 4. liinil veedetud lapsepõlvest, mida tahetakse festivalil ka näidata.

„Mälestused siin elatud aegadest on helged ja ilusad. Kutsume kõiki liinide endisi elanikke kell 18 Sepa tn 4 endise supiköögi ette ühisele õhtusöögile,“ hüüdis Serk välja.

 Mõtestatud meelelahutus

Korraldaja sõnul on meelelahutuslik pool pigem ideelise poolega kaasnev, kuna festivaliüritustega on püütud siduda just endisi elanikke või lihtsalt Kopli liinidega lähedalt seotud inimesi.

Näiteks teeb Professorite külas ehk Kaluri, Ketta, Süsta ja Kopli tänavatel ekskurssiooni sealne kauaaegne elanik Teet Parve, kes avab ühtlasi ka näituse liinidel põlenud majadest. Fotograaf Sven Tupits, kes on juba aastaid Kopli liine pildistanud, avab festivalil pop-up-fotostuudio. Tasuta suppi jagab Liivi Reilson, kes tegi seda tööd aastaid Sepa tänava supiköögis. Lisaks on kohale kutsutud näiteks Tallinna peal tegutsevad tänavamuusikud, riideid müüb Kopli vintaaž ja esinevad Koplis treenivad OMAtsirkuse akrobaadid.

Kirssideks tordil on oodata veel liinide ekskurssiooni juba tuntud linnatundjalt Jaak Juskelt, mõttevahetusi avalikul mõttekojal ning melomaanid saavad väärt auhindade eest teadmised proovile panna muusikaviktoriinil. Lastegalerii eest lubas hoolitseda Kopli Kunstigümnaasium.

„Ka kõht ei tohiks kellelgi tühjaks jääda, kuna lisaks festivali järelpeol Trammi baaris Derevjaška pakutavatele spetsiaalselt festivali jaoks valmistatavatele beljašidele kostitatakse Sepa tänava supiköögis ka tasuta supiga ning toitlustajaid on rohkelt kohal ka teisi,“ rääkis Serk.

Sündmust korraldab TLÜ sotsiaal- ja kultuurantropoloogia osakond eesotsas osakonna juhi Carlo A. Cuberoga ning see viiakse läbi kohaliku asumiseltsi MTÜ Professorite Küla Selts ja loomemaja Signature House abiga.