Juba käesoleva nädala neljapäevast pühapäevani toimub Nuku teatri korraldatav üle aasta toimuv festival NuQ Treff, mis temaatiliselt keerleb ümber nuku-, objekti- ja visuaalteatri. Festivali nelja päeva jooksul tulevad Eestisse etendusi andma mitmed omanäolised ja põnevad teatritrupid.

Programmi koostades on tõesti mõeldud erinevate vanusegruppide peale, kuid ei paista olevat üldse probleem, kui mõni täiskasvanu ka kõige pisematele suunatud tükki vaatama satub. Toon kavast välja kaks etendust, mis mõjuvad isutekitavalt ning mida kavatsen ise kindlasti vaatama minna.

Eriliselt tugeva visuaalse voolavuse ja kontekstiga paistab silma lavastus „Mina, Sisyphos“, mille autor on Bulgaaria päritolu Veselka Kuncheva. Laval mängib Stoyan Doychev. Antiik-Kreeka müüt kuningas Sisyphosest on tuntud ja sellest kõneldakse tänapäevani, kuna eks leiab igaüks meist end vahel Sisyphose olukorrast, olles sunnitud üht kivimürakat aina üles lükkama, kuid tulemuseta. Inimese kärsituse ja kannatlikkuse suhted on aegade jooksul tugevalt muutunud, nii et ka Sisyphosele määratud töö tuleb ümber mõtestada. Doychev on laval küll üksi, kuid nukkude kasutamise ja füüsilise teatri kombinatsioon jätab toimuvast väga mitmetasandilise mulje. Visuaalselt oli midagi sarnast möödunud aastal NUKU teatris toimunud teatriauhindade pidulik üleandmine. Meie teatripildis ei ole just kuigi palju tugevalt füüsilisi objektiteatri tükke, nii et tasub vaatama minna!

Non Nova „Fööni pärastlõuna“

Programmi sirvides ei saa mööda vaadata ka Prantsusmaa teatritrupi Non Nova etendusest „Fööni pärastlõuna“. Tegu on üsna lühikese lavastusega, mis sobib suurepäraselt ka väga pisikestele vaatajatele. Claude Debussy „Fauni pärastlõuna“ loob tausta värviliste kilekottide tantsule, mis mõjub kergelt, helendavalt ja hõljuvalt, kuid samas kõneleb praeguse aja suurimast probleemist: plastist tulenevast keskkonnareostusest. Kuna lavastusest õhkub värvide ilu ja maagilisust, samas aga moraalset sõnumit, siis tundub, et seda tasub vaatama minna nii väikestel kui ka suurtel.

NuQ Treffi kavas on kokku 21 erinevat lavastust, millest osa on NUKU teatri tükid, kuid esinejaid jagub Suurbritanniast Venemaani. Kindlasti tasub vaatama minna mitmeid etendusi, sest need neli festivalipäeva rikastavad kodumaist teatripilti ning lisavad teatrihooaja lõppu mõnusat värskust.

Päisefotol Veselka Kuncheva „Mina, Sisyphos“. Foto autor Ivan Donchev.