Mudapealinna lahedaim festival “HÕFF” tuleb koos volbriga! Juba reedest algab Eesti kõige hirmuäratavam festival, mis kutsub kõiki õudusfilmisõpru nädalalõpuks Haapsallu. Kultuur.info toob teieni 5 filmi, mida soovitame HÕFFil kindlasti vaatama minna. Soovitused on kokku pannud kultuur.info toimetaja ja õudufilmifanaatik Helina Koldek!

Varju all / Under the Shadow
(Jordaania, Suurbritannia, 2016, rež: Babak Anvari)
Iraanis sündinud ja seal kuni 19. eluaastani elanud Babak Anvari ammutas oma esimese täispika mängufilmi jaoks inspiratsiooni enda varasest lapsepõlvest ja Lähis-Ida mütoloogiast. Iraanis kehtivate piirangute ja tsensuuri tõttu Jordaanias filmitud linateose tegevus toimub 80ndate Iraani-Iraagi sõja aegses Teheranis ning põimib oskuslikult sõjast tingitud hirmud mütoloogilise, tuule kaudu rändava džinni lugudega. Anvari seab vastamisi välise ja privaatse ruumi ning laseb meil jälgida peategelase reaktsiooni võõra olendi sissetungile. Tegemist on festivali avafilmiga, mida saab näha 29. aprillil kell 19.15 Haapsalu kultuurikeskuse suures saalis.

Aaaaaaaah!
(Suurbritannia, 2015, rež: Steve Oram)
HÕFF-i sõpradele juba filmidest „Ekskursandid“ (Ben Wheatley, 2012) ja „Kanal“ (Ivan Kavanagh, 2014) näitlejana tuttav Steve Oram kirjutas tavapärase ingliskeelse dialoogiga filmistsenaariumi, mille näitlejad endale selgeks tegid. Filmima asudes loobuti aga stsenaariumist ja kogu dialoog anti edasi ahvihäälitsustega. Tulemuseks on uurimus inimesest, kes elab küll kaasaegses maailmas, kuid tegutseb nagu ahv. Vaatamata sellele, et filmis leidub palju agressiivsust ja rõhutatult kummalist käitumist, võib siiski öelda, et seal ei ole midagi sellist, mida inimesed kindlasti ei teeks. Põhiline erinevus seisneb selles, et meil on võimalus oma veidrusi, kuid ka igapäevaseid harjumusi, kombeid ja sotsiaalseid rituaale keele abil põhjendada ning seda kõike seeläbi kinnistada ja normaliseerida. Seda, mis jääb järele, kui kõikvõimalikud verbaalsed selgitused kõrvale jätta, saab näha 29. aprilli õhtul kell 23.45 Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaalis.

Kutse / The Invitation 
(USA, 2015, rež: Karyn Kusama)
Neile, kellele kombekohase käitumise tagamaade analüüsimine südamelähedane on, võib julgelt soovitada ka laupäeval, 30. aprillil kell 16.00 Haapsalu kultuurikeskuse suures saalis linastuvat Karyn Kusama filmi „Kutse“. Filmi keskmes on Willi-nimeline noormees, kes kutsutakse koos oma pruudiga Willi eksnaise Edeni juurde seltskondlikule õhtusöögile. Õhtu kulgedes muutub Will võõrustajate suhtes üha kahtlustavamaks, kuid keegi ei võta tema hirme tõsiselt. Aeglases tempos kulgev müstilise atmosfääriga thriller annab aega nii kaasaelamiseks kui ka mõtisklemiseks ning sobib suurepäraselt vaatamiseks ka neile filmihuvilistele, kes ei pea õudust oma lemmikžanriks.

Baskin 
(Türgi, 2015, rež: Can Evrenol)
Can Evrenoli samanimelise lühifilmi alusel valminud „Baskin“ (tõlkes ‘haarang’) jutustab loo politseinikest, kes väljakutsele reageerides satuvad mahajäetud majja, kus neid ootab ees tõeline õudusunenägu. Evrenol nimetab oma visuaalsete ja stiililiste eeskujudena viimase kümne aasta prantsuse uue laine horror’it ning eelkõige värvikirevat ja unenäolist, PÖFF-ilgi linastunud Nicolas Winding Refni filmi „Ainult jumal andestab“. „Baskini“ võika ja sürreaalse pealispinna all peitub muu hulgas kriitika Türgi ühiskonnas valitsevale matšokultuurile. Tänavuse HÕFF-i üks kirkamaid pärle jõuab Haapsalu kultuurikeskuse suure saali ekraanile 30. aprillil kell 22.00.

Ballaad haigest kassist / Cat Sick Blues
(Austraalia, 2015, rež: Dave Jackson)
Kassifanaatik Dave Jackson hakkas mõtteid mõlgutama selle üle, mis võib juhtuda, kui mõni vaimselt äärmiselt ebastabiilne inimene kaotab oma armastatud kodulooma ja sellega ühes oma viimse humaansusepiisa. Sellest mõttemõlgutusest ongi sündinud „Ballaad haigest kassist“, mis räägib loo Kassmehest ja talle kuuluvast üheksast elust. Nii nagu filmi peakangelase kassimask suudab samaaegselt edasi anda nii emotsioonitust ja empaatiavõimetust kui ka vastapandamatut armsust, nii suudavad ka huumor ja õudus selles filmis harmooniliselt käsikäes käia. Mitmetest klassikalistest õudusfilmidest mõjutusi saanud „Ballaad haigest kassist“ on siiski täiesti omanäoline ja ainulaadne lugu oma fantaasiates elavast loomasõbrast. Film ootab vaatajaid Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaalis 30. aprillil kell 23.45.