Banner photo for the post

Näitus “Lux Aeterna. Itaalia kunst Leedu ja Eesti kogudest”.
27.09.–15.03.2015.
Kuraatorid: Kerttu Männiste ja Anu Allikvee.
Korraldaja: Kadrioru Kunstimuuseum.

Kadrioru Kunstimuuseumis, mis paikneb Peeter Suure käsul ehitatud barokses lossis, toimuvad kord kuus elamusõhtud. Sündmustesari on pühendatud itaalia kunstile ning koosneb kolmest osast: näitlejate etteaste, ekskursioon ja suupisted Kadrioru lossi peasaalis.

Elamusõhtu on mõeldud väiksemale grupile, mis loob kordumatuse ja emotsionaalselt erakordse õhkkonna. Tunnetades selle maagiat, astub külastaja justkui salaseltside imelisse maailma, mida looritavad muistsed saladused.

Teise korruse väikeses saalis võtab külalisi vastu Vene Teatri näitleja Dmitri Kosjakov ning algab retk 16.-19. sajandi itaalia kunsti. Vaatajatele avaneb Salvator Rosa „Püha Paulus, eremiit“. Visuaalset süvenemist maali saadab Nikolai Gumiljovi luuletus „Napoli“, milles mainitakse kunstniku nime ja kirjeldatakse tolleaegset olustikku. Seejärel avab giid Salvator Rosa eluloo veel laiemalt, esitades katkendit Ernst Hoffmann teosest „Signor Formica“. Nüüdseks on külastaja – mitte ainult vaataja, vaid ka kuulaja – täielikult haaratud itaalia suurmeistri eluloost, kes lisaks maalimisele oli andekas ka luuletamises ja näitlemises. Dmitri on vaimustuses itaalia geeniusest ning püüab seda tunnet anda edasi publikule. „Kunsti on vaja selleks, et äratada looming teistes,“ sõnab Dmitri ja esitab selle mõtte tõestuseks enda kirjutatud luuletuse, mis on pühendatud Salvator Rosale. Tundub, et paus autori lõpusõnade ja aplausi vahel venib lõputuks. Sel hetkel avanevad kuulajas loomingulised piirid, ta tunnetab hetke tähtsust ega julge rikkuda vaikust kartuses, et see tunne kaob. Siis järgneb teadvustamine ja vaikuse lõpetavad ovatsioonid.

Dmitri „langetab eesriide“ ja annab publiku üle järgmisele saatjale, kellega jätkatakse kunstiretke. Külastajatele, kes on juba haaratud hetke ülevusest, tutvustatakse näitusel „Lux aeterna. Itaalia kunst Leedu ja Eesti kogudest“ 17.–19. sajandi itaalia maali- ja graafikameistrite loomingut. Väljapanekus on esindatud meistritööd sellistelt kunstnikelt nagu Vouet, Luti, Piazzetta, Lipparini, Batoni, Ribera, lisaks Carracci koolkond.

Iga maali kangelane kõnetab vaatajat oma kordumatus, kuid arusaadavas keeles… Igal maalil on oma lugu, mis taaselustub suurepärase giidi jutus… Igal saalil on oma ainulaadne hõng ja meeleolu… Külalised keerlevad selles fantastilises valsis, kuni nende ees avaneb lossi peasaal, kus ootab õhtu lõppakord.

Tänu võõrustajate külalislahkusele ja sundimatule õhkkonnale saavad külastajad suupistelaua juures jagada muljeid ning sujuvalt pöörduda kunstimaailmast tagasi reaalsusesse, täites oma hinge itaalia baroki positiivsete emotsioonide ja kunsti imelise jõuga.

Sellega on üks õhtu lõppenud, kuid juba terendab järgmine saladuslik kohtumine. Samal ajal, samas kohas.