1. mai – volbripäev, kevadpüha, töörahvapäev.
6. mai – sünniaastapäev: kirjandusteadlane Ülo Tonts 90
9. mai – kevadine nigulapäev. Euroopa päev. juubel: näitleja ja lavastaja Toomas Suuman 70
15. mai – Tallinna päev. Rahvusvaheline perepäev. Sünniaastapäev: lavastaja Vello Rummo 100
18. mai – rahvusvaheline muuseumipäev
21. mai. Juubel: kirjanik Ira Lember 95
24. mai. Slaavi kirjakeele ja kultuuripäev. Eesto Spordiselts Kalev 120
25. mai – urbanipäev
27. mai – Eduard Vilde Majamuuseum 75

 

Terve kuu:

Kalamaja muuseumi ja Kalamaja Põhikooli ühisnäitus “Minu ema(d)” kooli aial 

Kalamaja Põhikooli, Kalamaja muuseumi ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse koostööprojekt on tänutäheks kõikidele emadele ja vanaemadele.

Distantsõppel olnud 1.-9. klasside lapsed on oma emasid kujutades kasutanud väga eripalgelisi tehnikaid. Kalamaja muuseum lisab omalt poolt muuseumi loomise käigus meiega jagatud lugusid ja fotosid siinsetest tublidest emadest ja vanaemadest nelikümmend, viiskümmend, kuuskümmend ja seitsekümmend aastat tagasi. Tulemuseks on värviküllane väligalerii, mis jääb möödakäijaid rõõmustama kuni 18. juunini.

Millal: Kuni 18. juunini

Kus: Vabriku 6 maja ees

 

  1. mai – 30. mai 

Eesti Kunstnike Liidu „Kevadnäitus 2021“ 

Seekordne Eesti Kunstnike Liidu Kevadnäitus naaseb juurte juurde: 2020/2021. aastal valminud kunsti eksponeeritakse kolmel näitusepinnal eri vaatenurga alt. Žürii valitud üldväljapaneku leiab Tallinna Kunstihoonest, näha saab ka kaht kureeritud satelliitnäitust Tallinna Linnagaleriis ja Kunstihoone galeriis.

Millal: 23. maini ja 30. maini

Kus: Vabaduse väljak 6 ja Harju 13

Pilet: Kunstihoone pilet 4-12 €

 

  1. mai – 16. mai

“Reskriptitud EKKMi kogude külastus”

2021 aasta avaprojekti „Reskriptitud EKKMi kogude külastus“ raames muutub näitusemaja hoidlaks ning ringkäike EKKMi kunstikollektsiooni juhatab produktsiooniplatvorm RESKRIPT (Maarin Mürk ja Henri Hütt). Reskript on EKKMi kutsel viinud läbi kogude inventuuri, otsinud ladudest ja garaažidest välja nii teoseid kui säilmeid, kogunud kokku seotud legendid. Selle uurimistöö tagajärjeks on senise kogude jaotuse ümbertegemine, mitmete uute kogude algatamise ja tulevikku suunatud kogumispoliitika põhimõtete väljapakkumine. Ekskursioonidel avatakse külastajatele tsoonid, kuhu tavapäraselt ligi ei pääse, osalejatele usaldatakse infot, mida kuskil kirjas ei ole, tutvutakse teostega, millest paljusid ei ole publikule aastaid näidatud ning arutatakse koos, mida tähendab EKKMi mäng muuseumiks olemisega.

Millal: tuurid algavad 4. mail ning kestavad 16. maini.

Kus: Põhja pst. 35 / Rumbi 3, Tallinn, 10415

Pilet: https://fienta.com/et/s/reskript-ekkm

 

8.-20. mai

Linnulauluõhtud Tallinna Loomaaias

Rahvusvahelise rändlindude päevaga 8. mail avame loomaaias selle aasta linnulaulu õhtute sarja, mil kutsume huvilisi juba traditsiooniks saanud retkedele linnulaulu õppima. Linnuretked toimuvad 12. ja 13. ning 19. ja 20. mail algusega kell 19:00 algusega loomaaia keskkonnahariduskeskuses. Linnulauluõhtuid juhendab harrastusornitoloog hr Peep Veedla.

Retkedele pääsevad vaid eelregistreerunud külastajad loomaaia piletiga ja retke pikkuseks on kuni 2 tundi. Loomaaia kassad on avatud mõlemas väravas kuni kella 18. Retkele tulijatel on võimalik pilet osta enne retke algust ka läänevärava iseteeninduskassast kuni kella 19 (Ehitajate tee 150, ainult kaardimakse).

Kus: Paldiski mnt. 145 – põhjavärav

Millal: 12., 13., 19., 20. mail kell 19:00

Pilet: loomaaia piletiga, etteregistreermisel.

 

  1. mai

Heade emade päev Miiamilla sisehoovis

Ema kaisutus on kõige soojem ja ema hääl on kõige ilusam. Aga kõige rohkem tahaks, et emadel oleks rohkem aega. Selleks võtame emadepäeval tempo maha ja leiame aega kallistusteks, hällilauludeks ja koos mängimiseks. Emadepäeva tegevused toimuvad kell 12.00–14.00 Lastemuuseumi õuealal.

Millal: 9. mai 12.00-14.00

Kus: Miiamilla lastemuuseum L. Koidula 12C

Pilet: tasuta

 

13.05.2021

Näituse „Janis Rozentāls. Elutants“ virtuaalne avamine Kumus

Kumu kunstimuuseumil on au avada koostöös Läti Rahvusliku Kunstimuuseumiga sündinud näitus, mis toob suveks Eesti publiku ette lätlaste ühe armastatuima klassiku Janis Rozentālsi (1866-1916) tippteosed.

Näituse avavad Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme, Läti Vabariigi suursaadik Eestis, T.E. Hr Raimonds Jansons, Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi direktor Māra Lāce, Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli ja näituse kuraator Aija Brasliņa. Muusikalised vahepealad kõlavad ansamblilt Unda Corda.

Kus: veebis

Millal: 13.05.2021 kell 18:00

Pilet: tasuta. Muuseumikülastus muuseumipiletiga.

 

  1. mai

Teemaringkäik „Kadriorg fotograafi pilgu läbi“

“Kadirorg fotograafi pilgu läbi” on fotograafi ja operaatori Arvo Iho juhtimisel toimuv jalutuskäik, kus vanameister näitab Kadrioru kõige värvikamaid maju ja räägib lugusid nende tagahoovidest ja elanikest. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas fotograaf on Kadriorgu oma fotosilmaga jäädvustanud. Jalutuskäik ongi osa Arvo Iho fotonäitusest “Muutuv vana Kadriorg”, mis on üleval lastemuuseumis Miiamilla.

Millal: eesti keeles 12. mai, 4. august, 8. september kell 17.00

Kus: Kogunemine Lastemuuseum Miiamilla ees (Koidula 21c)

Kestus: Ringkäigu kestus 60–90 min

Pilet: Ringkäigu hind ostes muuseumikassast: laps, tudeng, pensionär 5 €, täiskasvanu 8 €, pere 10 €

 

  1. mai, 20. mai

Linnaretk “Kino peab saama! Filmitud Tallinnas”

Tallinna linnaruum on olnud läbi aja kümnete filmivõtete paigaks.  Esimest kord nähti kinoekraanil Tallinna vanalinna paiku 1913. aastal linastunud mängufilmis „Laenatud naene“.

Eesti keeles 13.05/ 20.05 kell 17.30 ja 20.05 kell 18.00 vene keeles aset leidval linnaretkel tutvumegi Tallinna vanalinnaga hoopis teistsugusest, filmiajaloo vaatepunktist.

Lisaks mitmete kuulsate Eesti filmide stseenidele on vanalinn inspireerinud filmitegijaid nõukogude ajast. Tallinn on mitmetes üleliidulistes filmides täitnud edukalt oma rolli kui fantaasiamaailm, keskaegne maailm ja piiritagune Lääne-maailm.

Huvi Tallinna kui võttepaiga vastu on säilinud tänapäevani. Hollywoodi kuulus režissöör Christopher Nolan võttis 2019. aasta suvel meie pealinnas üles stseene filmi „Tenet“ jaoks. 

Millal: eesti keeles: 13.05/ 20.05 kell 17.30

Kus: Retk algab Kiek in de Köki juurest, siis suundume Harjumäele ja edasi vanalinna.

Kestus: Orienteeruvalt 1,5 h.

Pilet: Täispilet: 12 €, Sooduspilet: 10 €, Perepilet: 20 € ( 2 täiskasvanut ja lapsed – kuni 4 last 18. eluaastani) Piletilevis

 

Orienteerumismäng “Tõved ja tohtrid vanas Tallinnas”

Orienteerumismäng vanalinnas pakub uusi teadmisi ja meeldivat liikumist kõigile. Loquizi mobiilirakendusega lihtsasti mängitavas orienteerumismängus tutvutakse ajalooliste paikadega, mis on seotud tervise ja hoolekande teemadega.

Kaardi abil vanalinnas orienteerudes tuleb mängu jooksul vastata erinevatele küsimustele, võimalus on kasutada ka õlekõrsi. Mängu käigus saab palju uut teavet meditsiiniga seotud ametite kohta.Sobib hästi ka 7. klassidele keskaja linnaelu teema kokkuvõtteks. Lõimitud on ajalugu ja inimeseõpetus. Mäng algab Taani kuninga aiast. Sobib kooligruppidele, peredele kui ka üksikmängijaile alates III kooliastmest Täpsema juhendi Loquizi mobiilirakenduses mängu avamiseks leiate muuseumi peaukselt.

Millal: Millal iganes; tasuta 15. mail.

Kestus: u. 90 minutit

Pilet: 3 €

 

  1. ja 22. mai

Jalutuskäik linnaloomadega “Kus on lehm, kus lohe?”

Kiek in de Köki kindlustustemuuseum kutsub kõiki meeleolukatele jalutuskäikudele linna peale, et kõnelda, kuidas vanas Revalis ehk Tallinnas loomi peeti.   

Loomad elasid ja liikusid vanasti linnas vahetult inimeste kõrval, õuel ja isegi toas. Rääkimata muidugi nende jõudmisest söögilauale. Retkel räägime ka sellest, mis loomad ja miks olid kõige olulisemad ja milliste loomakujudega ja miks kaunistati kodude siseruume.

MÄRKAME JA MÄRGIME LINNARAJATISTEL  KUJUTATUD LOOMI JA LINDE.

Millal: eesti keeles 15. ja 22. mai kell 14:00

Kus: Algus Kiek in de Kök, Komandandi tee 2

Pilet:  6-9 €

 

  1. maist

Näitus “Isolatsioonidialoogid” Jaani seegi galeriis

  1. maist on publikule avatud 130 fotograafi koostöös sündinud näitus “Isolatsioonidialoogid” Jaani seegi galeriis, mis on ühtlasi uue kuue saanud Fotomuuseumi näitusekoht Tallinnas. Näitusega kaasneb samanimeline mahukas raamat. Sündmus käivitab Fotomuuseumi uue teema-aasta, mis seekord on pühendatud dokumentaalfotograafiale.

Kus: Rävala puiestee 2/Väike-Pääsukese 5

Millal: Alates 21. maist

 

  1. mai

Laste rõõmusõõm 30. mail (lastekaitsepäev)

Laste rõõmusõõmu päeval 30. mail saame näha, kuidas õhku värviliseks maalida, kuidas on võimalik rõõmu kajastada läbi tantsu ja mängu ning mida põnevat on võimalik teha õhupallidega.

Nagu teada-tuntud juturaamatu tegelane karupoeg Puhh on öelnud: “Sa ei saa olla kurb, kui sul on õhupall,” siis soovime ka lastekaitsepäevaga tuua palju rõõmu. Seepärast kannab laste kõige tähtsam päev tänavu nime Laste rõõmusõõm. Jälgi Miiamilla facebooki.

Kus: Miiamilla muuseum, Koidula 12C

Millal: 30. mai alates kell 12:00