Kõigil pealinlastel ja ka neil, kes tulevad ESTO ja laulupeo ajaks Tallinnasse, tasuks külastada Tallinna uusimat tõmbenumbrit Fotografiska fotomuuseumit, mis avati 20. juunil Telliskivi Loomelinnakus. Selle rajajad on öelnud, et Fotografiska Tallinn on kohtumispaik, kus saavad kokku kunst, hea toit, muusika, disain ja avatud mõtteviis. Tallinna fotokeskus on Stockholmi Fotografiska esimene välismaa lapsuke. Järgmisena avatakse sarnased muuseumid New Yorgis ja Londonis.

Fotografiska on Stockholmis tegutsenud vaid kaheksa aastat, kuid korraldanud juba üle 190 näituse nii maailma tippfotograafidelt kui ka andekatelt uustulnukatelt ning on hetkel üks Stockholmi külastatavamaid muuseume. Fotografiska Tallinn on 2500 m² pinnaga elegantne ja stiilne hoone, millest umbes pool on näituste ala kahel korrusel. Allkorrusel on kohvik ja loengusaal. Kõige kõrgemal asub restoran – sealt avaneb kaunis panoraamvaade Toompeale ja Kalamajale.

Mõtlemapanevad fotod loodusest ja inimestest

Fotografiska pole lihtsalt muuseum, vaid see näitab fotokunsti kaudu elu erinevaid külgi ning tekitab vaatajates diskussiooni vaadatavaga. Tallinna Fotografiska pakub hetkel nelja avanäitust.

Suurim neist on Jimmy Nelsoni (Suurbritannia) “Austusavaldus inimkonnale”, mis mõjub rabavalt oma ülivõimsate värvifotodega maailma kaugete nurkade põlisrahvastest. Fotograaf on külastanud eksootilisi hõime, kelle kombeid ja elu tundma õppides on valminud mõjuvad fotod ja videod ohustatud iidsetest kultuuridest. Samal ajal mõjub see näitus ka teatraalselt ja museaalselt – inimesed kannaksid justkui kostüüme laval või poodiumil. Avapäeval pidas Jimmy Nelson loengu, kus ta rääkis nii huvitavatest läbielamistest oma elus kui ka oma kunstniku-kreedost – näidata fotode kaudu inimestele iseennast justkui peeglist.

Soome vanameistri Pentti Sammallahti näitus “Kauge maa” viib meid samuti kaugetesse paikadesse, kuid fotode järgi on üldiselt väga raske öelda, mis maal on need pildistatud. See võiks olla sama hästi ka kuskil Eestis. Sammallahti fotokeel on väga kaunis ja poeetiline. Eriti südamlikud on tema pildid lastest ja loomadest. Sellel näitusel on väljas ka üks Sammallahti fotoseeria Tallinnast 1981. aastast, kus näeme mööduvat erinevaid inimesi. Kunstnik kasutab traditsioonilist mustvalget tehnikat ja on pilte niimoodi teinud juba üle 50 aasta. Ta on öelnud, et fotod justkui antakse talle ning iga pildi taga on natuke ka head juhust.

Norraka Anja Niemi näitus “Rollis” paneb vaataja mõtlema naiste identiteedile ja soovidele meie maailmas. Kunstnik on kujutanud naisi erinevates lavastatud olukordades ning kasutanud modellina iseennast. Tema fotod on väga filmilikud ja visuaalselt kaunid, neis on tunda poeetilist üksindust.

Varalahkunud Anna-Stina Treumund oli ikooniline Eesti fotokunstnik, kelle tööd kutsuvad kaasa mõtlema naise seisundi üle ühiskonnas, aga ka seksuaalsuse piiridest. Kunstnik uuris oma fotoprojekti tegemiseks ajalugu, vanu ajalehti, kirikuraamatuid ja dokumente. Treumundi lavastatud ajaloolised pildid kujutavad naisi, kes võivad olla meile ajaloost juba tuttavad või ainult oletatavad tegelased või siis tervenisti kunstniku väljamõeldised.

Näitused ootavad vaatajaid kuni 15. septembrini. www.fotografiska.com/tallinn

Foto: Pentti Sammallahti