Laupäeval, 14. mail toimub järjekordne Muuseumiöö. Sellega seoses uuris kultuur.info toimetus Muuseumiöö tervikprogrammi ning valis igast piirkonnast välja põnevaid ja erilisi sündmusi. Tegevusi jagub tõesti igaühele üle kogu Eesti!
Tallinn
14. mai õhtul avab seoses Muuseumiööga uksed Kultuurikatel ning 15. mai hommikutundidel juhatatakse sisse Tallinna päev. Aset leiavad Gongiöö, muusikaprogramm ja põnevad ekskursioonid.
Avatud on Sassi-Jaani, Köstriaseme, Pulga, Härjapea, Sepa ja setu talu, peipsivene majapidamine, Kuie koolimaja, Lau külapood, Sutlepa kabel ja Kolu kõrts. Lisaks toimuvad jalgsiretked ja jalgrattaretk.
Tavalisest kauem on avatud nii Suurgildi hoone kui Maarjamäe tallihoone ning kavas on näiteks ringkäigud, kontsert ja otsimäng lastele. Lisaks on kindlasti väga põnevaks tegevuseks Maarjamäe tallihoones kell 18-22 toimuv propagandateemaliste plakatite meisterdamine.
Harjumaa
Näitusel “Piirideta meri” on kavas elamuslik tuur “Avasta Soome lahe kadunud maailm!”. Külastaja saab näitusega tutvumiseks valida endale rolli, on see siis kalur, kaupleja või salapiiritusevedaja, tehakse vajalikud ettevalmistused ning navigeerimine Soome lahel võib alata.
Hiiumaa
Hiiumaa osaleb tänavusel Muuseumiööl väga esinduslikult. Lisaks Hiiumaa Muuseumi filiaalidele (Hiiumaa Muuseumi Pikk Maja, R. Tobiase majamuuseum, Mihkli talumuuseum ja Kassari ekspositsioonimaja) on avatud veel 14 muuseumi, ühtekokku 18 muuseumi. Erinevate muuseumide külastajate vahel toimub suur Külastusmäng.
Ida-Virumaa
Kukruse Polaarmõis kutsub Muuseumiööl juturännakule Antarktikasse koos Tiit Pruuliga, kes sealset elu sel aastal oma silmaga vaatamas ja kehaga katsumas käis.
Järvamaa
Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum
Järvamaa Muuseum on Muuseumiöö programmi nimetanud “Kevadtormiks Paides”. Nagu nimigi ütleb, on temaatika sel korral üsna militaarne. Muude tegevuste seas toimuvad kaitseväe tehnika näitus, näidislahing ning Ööülikooli loeng.
Põneva programmiga on välja tulnud ka väike, aga tubli Eesti Jalgrattamuuseum. Toimuvad loengud nii grammofonide, helilainete kui ka jalgrataste ajaloost.
Jõgevamaa
Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum
Kuna 2016. a Muuseumiöö on oma temaatika poolest seotud nii veekogude kui lainetega, siis korraldab O. Lutsu Kihelkonnamuuseum sel puhul Amme jõel lutskukivi viskevõistluse. Omad kivid kaasa! Õhtu lõpetab Bonzo kontsert.
Läänemaa
Hanila Muuseum, Lihula Muuseum ja Virtsu Harrastusmuuseum
Kolm Läänemaa muuseumi on kokku pannud põneva ühisprogrammi, liigutakse ühest muuseumist teise. Käima on pandud ka eelregistreerimisega spetsiaalne bussiliin. Koos vaadatakse fotosid, filme ja näitusi ning kuulatakse muusikat ja loenguid.
Lääne-Virumaa
Merekultuuriaasta rannaretk Kundas ja Purtses
Muuseumiööga lõpeb Kunda Tsemendimuuseumis merekultuuriaasta rannaretk, mis heidab pilgu Kunda tööstuslinna ajaloole ning annab võimaluse külastada Eesti üht kaasaegseimat jahisadamat. Purtse jahisadam on sellel päeval kõigile huvilistele avatud!
Pärnumaa
Muuseumiöö programmiga on välja tulnud ning jõud ühendanud mitu erinevat poodi ja butiiki. Kõigil neil on rääkida oma lugu. Samuti on avatud ka Pärnu Uue Kunsti Muuseum.
Põlvamaa
Seto Talumuuseumis räägivad Muuseumiööl seto päritolu meremehed oma meresõitmise lugusid. Toimuvad ekskursioonid (huvi korral ka inglise keeles) ning kui huvi ja ilma on, köetakse suitsusauna ja süüakse suitsukala. Kuna õhtu on pikk, siis jõuab soovi korral külastada ka Saatse Seto Muuseumit ning Obinitsa Muuseumitarõ.
Raplamaa
Muuseumiööl külastatakse erinevaid Järvakandi õppehooneid, 2015. aastal kauneimaks valitud aeda ning tutvustatakse klaasi valmistamise ja klaasnõude ajalugu.
Saaremaa
Saaremaa Muuseum – Kuressaare linnus
Kuressaare linnuses jagub Muuseumiööl tegevust tervele perele. Toimuvad erinevad mereteemalised vestlused ja õpitoad. Avatud on näitused ning osaleda saab ka mängudes. Huvilistele on avatud bussiliin, millega on võimalik külastada teisi Saaremaa muuseume.
Muhu muuseumis on Muuseumiöö ajal avatud mitu näitust, saab kuulata merelaule, kuulata meremeeste pajatusi ning vaadata mereteemalisi filme.
Tartu
Seekordsel Muuseumiööl ootavad kõiki Tartmusi külastajaid näituste giidituurid.
Muuseumiööl toimub Tartu Linnamuuseumis otsimismäng “Märgatud muuseumis”, kus külastajad saavad oma tähelepanuvõimet proovile pannes otsida seitsme maa ja mere tagant Tartusse jõudnud esemeid.
Voronja galerii avab kodugaleriis Ly Lestbergi graafikanäituse “Igavene kevad”. Avatud on ka kodukohvik. Päeva jooksul leidub tegevusi nii suurtele kui väikestele. Õhtu lõpetab põranda-, tasku-, laua- ja muude lampidega valgusinstallatsioon.
Tartumaa
Muuseumiööl võimaldab Jääaja Keskus huvilistel minna parveretkele õhtusele Saadjärvele. Samuti on võimalik osa võtta jalgsimatkast üle lainetava Vooremaa maastiku. Väiksemaid külalisi rõõmustab mammutipoiss Äksel.
Valgamaa
Valga Muuseum alustab Muuseumiööd juba varakult. Eelregistreerimisega on võimalik osa võtta Valgamaa põnevaid kohti külastavast bussiekskursioonist. Õhtune programm algab “inimlainega”, mis lookleb Valga Muuseumi peauksest kuni Valga-Valka piirini ja mida toetavad Jaani kiriku kirikukella helilained. Toimuvad ka erinevad võistlused, töötoad ning kontserdid, avatud on kohvik.
Viljandimaa
Muuseumiööl avatakse Kondase Keskuses kuulsa Viljandi šaržimeistri Evald Reieri (Eia) näitus. Kell 18.00 peab Gregor Taul loengu “Muuseum lööb laineid”, milles kõneleb Eesti Rahva Muuseumi uuest peahoonest Tartus. Pärast loengut toimub ka kontsert ning muuseumi verandal on avatud kohvik “Dorti ja Lilli”.
Võrumaa
Obinitsa Muuseumi Muuseumiöös on sel korral lennukeid ja õhulaineid! Kõigest sellest räägivad 1 endine Aerofloti piloot, 2 endist Estonian Airi pilooti ning stjuardess.