12.–18. oktoobrini tähistatakse üle Eesti hõimupäevi. 2011. aastal kuulutas Riigikogu oktoobrikuu kolmandal laupäeval tähistatava hõimupäeva lausa riiklikuks tähtpäevaks. Ürituste eesmärgiks on kultuuri- ja hariduskoostöö Eesti, Soome ja Ungari vahel, teiste sugulasrahvaste tutvustamine ning seeläbi ka oma rahvusliku eneseteadvuse tugevdamine. Hõimupäevade ajal toimub mitmel pool põnevaid näituseid, näidatakse teemakohaseid filmiprogramme, peetakse pidu, korraldatakse kontserte ja muid põnevaid sündmusi. Portaal kultuur.info pani hõimupäevade ürituste põhjal kokku oma soovitused.
Näitus “Pilli kõnnib kõrtsiteeda. Ungari rahvapillid Ungari Etnograafiamuuseumi fotokogust”
12.10–15.11.2015 Ungari Instituut
Näitus annab arhiivifotode abil pildi ungari rahvapillidest. 40 foto abil on võimalik tutvuda pillidega ja saada ülevaade nende eesmärgipärasest kasutusest. Fotod pärinevad Ungari Etnograafiamuuseumi Etnoloogiaarhiivi fotokogust, mis rajati 1894. aastal.
Etnodisko ehk Hõimu-party “Atte Dive”
13.10 kell 19:00 kohvik Must Puudel
Etnodisko külalisesineja on Marimaa tuntud folklooriansambli Ereneri laulja Ksenija Bagajeva. Tantsumuusika taustal mängib pillimees Vitaly Rybakov. Ersa kaasaegseid laule esitab Natalia Abrosimova. Etnodiskol esitletakse ka videoklippe kaasaegsetest tuntud soome-ugri lauljatest. Sissepääs tasuta!
Ungari õhtu Pärnu Muuseumis
13.10 kell 17:30 Pärnu Muuseum
Juttu vestavad Ungari kõige tuntum ja armastatum jutuvestja András Berecz ning usin lugudekoguja Piret Päär, kaasa teeb viiuldaja Erzsébet Mészáros, kes on Budapesti Ferenc Liszti nimelise muusikaakadeemia rahvamuusika õppetooli viimase aasta tudeng.
Filmi- ja jutuõhtu “Ekspeditsioonid soome-ugri rahvaste juurde: vepslased ja Tatarstani marid”
14.10 kell 17:00 Eesti Rahva Muuseum
2015. aasta varasuvel käisid vepslaste juures Eesti Rahva Muuseumi filmitegijad Indrek Jääts ja Maido Selgmäe. Üritusel räägitakse hiljutistest käikudest hõimurahvaste juurde ning tutvustatakse ekspeditsioonidel valminud filmimaterjale. Õhtu teises pooles linastub mari filmimehe Aleksei Aleksejevi etnograafiline dokumentaalfilm “Lõikuspüha”, mis tutvustab Tatarstanis elavate marilaste kodumaad ning mari põllumehe tähtpäevi. Filmi esitlusel teeb kaasa Tatarstani maride ansambel Kna Vel.
Mängufilm “Karu süda” (2001)
14.10 kell 18:00 BFM-i kino SuperNova
Balti Filmi- ja Meediakooli kinos SuperNova linastub Arvo Iho mängufilm “Karu süda”. Eesti film räägib kütist Niika, kes naaseb põhjarahvaste maale ning avastab seal, et tema edasist saatust määravad looduse väed. Filmile eelneb lühikommentaar ja järgneb arutelu. Seanss on tasuta ja ingliskeelsete subtiitritega.
Ugrimugri laulu- ja saunavägi
14.10 kell 18:00 Väike-Maarja Seltsimaja
17.10 kell 18:00 Väike-Maarja Muuseum
Väike-Maarjas toimub hõimupäevade raames kaks filmi- ja arutlusõhtut. 14. oktoobril näidatakse filmi “Laulupidu Marimaal” (2008, Eesti) ja esitletakse Rain Siku sauna-aabitsat “Vihaga, kuid vihata”. 17. oktoobril saab vaadata filmi “Laulu” (2014, Soome), millele järgneb runolauluteemaline arutelu.
Hõimupäeva tantsuklubi
15.10 kell 20:00 Genialistide Klubi
Soome-ugri tantsuõhtul laulavad, tantsivad ja mängivad erinevaid rahvusi esindavad põnevad esinejad Tatjana Lar (neenetsi), Duo Kajo (soome), Morama (ersa-mokša), Kna Vel (mari), Ošmeso Šajer (udmurdi), Ezõs Voit (komi), Vladimir Merov (mansi), Éva Mészáros ja András Berecz (ungari). Peo eestvedaja on Tartu udmurtide ansambel Jumšan Gur.
Hõimupäevade suurkontserdid
15.10 kell 18:00 Tartu Ülikooli aula
17.10 kell 17:00 Mustpeade Maja
Hõimupäevade suurkontserdid on justkui elavad soome-ugri rahvamuusika entsüklopeediad. Külla tulnud ansamblid ja rahvamuusikud annavad ülevaate soome-ugri rahvaste rahvalaulu- ja pillimängutraditsioonidest ning esindatud on peaaegu kõik sugulasrahvad.
Udmurdi kontsertetendus “Mälu”
16.10 kell 18:00 Tartu Kirjanduse Maja
18.10 kell 16:00 Kloostri Ait
Väga erilise võimalusena saab sel aastal näha udmurdi lauljatari Maria Korepanova seatud kontsertetendust “Mälu”. Udmurdi ja bessermani laulude esitaja Maria Korepanova on Venemaal kuulus omapärase laulumaneeri poolest. Ta on noorest peale käinud ekspeditsioonidel oma kodukandis Põhja-Udmurdimaal ja kogunud arhailisi rahvalaule ehk krez’e. Kokkupuude eheda pärimuskultuuriga muutis tema maailmapilti täielikult. Tänaseks on ta saavutanud bessermanide improvisatoorses laulustiilis tõelise meistritaseme.
Kohtumisüritus Tallinna Keskraamatukogus
17.10 kell 14:30 Tallinna Keskraamatukogu
Hõimupäevadel kohtub Tallinna Keskraamatukogus kohtumisürituste sarja “Üks riik – palju rahvaid” raames lugejatega Tartu Ülikooli ungari keele lektor Boglárka Janurik, kes tutvustab ungari kultuuri, kirjandust, tavasid ja kombeid.
Ühtlasi on hõimupäevadel hea meelde tuletada, et Obinitsa Setomaal on 2015. aastal Soome-ugri kultuuripealinn. Loe selle kohta rohkem siit.