Detsembri alguse ja kärmelt lähenevate jõulude puhul otsustasime koguda kokku info erinevate Eestis toimuvate jõuluturgude ja kingilaatade kohta. Ikka selleks, et pakkuda kingituste hankimisel suurtele kaubanduskeskustele meeleolukat alternatiivi. Üritusi on palju, osa neist toimub kohe kuu alguses, mõni aga vahetult enne pühi. Valida saab kas endale kõige lähema laada või hoopis vastupidi – avastada kingitusi otsides hoopis mõni uus ja mõnus Eestimaa nurk! Kõik kultuur.info kalendris olevad detsembris toimuvad laadad leiab märksõnaga #jõululaat. Siin aga kultuur.info tiimi lemmikud!

Jõululaat Anija mõisas
Anija mõis (Anija küla, Harjumaa), 5. detsember
Juba 5. detsembril muutub Anija mõis uskumatult armsaks jõulusahvriks, kus läbi kahe korruse leiab mõisa salapärastest tubadest palju ilusaid, armastusega tehtud kingitusi toredatelt Eesti tegijatelt ning häid mahe- ja talutooteid jõululauale.

Habaja jõuluturg
Habaja Külakeskus (Habaja alevik, Harjumaa), 5. detsember
Tallinnast vähem kui 60 km kaugusel asub Habaja alevik, mille jõuluturul kaubeldakse kingituste ja jõulukaunistustega. Leidub keraamikat, uhket käsitööd, talukaupa ja kõike, mis tublidel Eestimaa tegijatel hoole ja armastusega valminud. Avatud on jõulukohvik, lapsi ootab paberlumehelbekeste meisterdamise lauake ning väljas saab sõita hobusega!

Paide jõulukroon 2015
Erinevad kohad Paides (Paide, Järva maakond), 6. detsember
“Jõulukroon” on kogu perele mõeldud jõulusündmus, kuhu saab minna tõelist jõuluhõngu koguma. Kavas ei ole mitte ainult jõululaat, vaid kontserdid, näitused, piparkoogikonkurss, päkapikkude ülesastumised ja palju muud. Kahtlemata leiavad soovijad sealsest valikust siiski ka midagi kingikotti.

Draamateatri jõulusahver
Eesti Draamateater (Pärnu mnt 5, Tallinn), 7. detsember
Juba aastaid on Eesti Draamateater jõulusahvrit korraldanud. Hubases miljöös on kõik huvilised oodatud osa saama Eesti Draamateatri heategevuslikust kohvikust ja õnneloosist ning leidma kauneid kingitusi lähedastele ja sõpradele jõulusahvri külluslikust kaubavalikust.

Tartu loomemajanduskeskuse jõuluturg “Kellawärk”
Antoniuse õu (Lutsu 3, Tartu), 11. detsember
Tartu Loomemajanduskeskus (Kalevi 17, Tartu), 12. detsember
Tartu Kaubamaja (Riia 1, Tartu), 16.–23. detsembrini
Viienda sünnipäeva puhul on loomemajanduskeskuse jõuluturg suurem ja uhkem kui kunagi varem. Toimub ta lausa kolmes erinevas kohas ja pikalt-pikalt. Loomemajanduskeskuse jõuluturul saab kingikotti soetada Eesti disainerite loomingut.

Rannarahva jõululaat
Rannarahva Muuseum (Viimsi, Harjumaa), 12. detsember
Detsembrikuu teisel laupäeval kogunevad parimad meistrid ja käsitöölised Viimsisse. Hubane ja kodune muuseumimiljöö pakub suurepärast kaubavalikut. Laadalt leiab nii kingitusi kui jõulukaunistusi. Avatud on muuseumi enda kingipood ning ostetud kingid saavad ka kohe pakitud, sest samas tegutseb kingipakkimise töökoda.

Suur jõuluturg
Vastseliina Piiskopilinnus (Vana-Vastseliina küla, Võrumaa), 12. detsember 
Piiskopilinnus pakub 12. detsembril mõnusat koguperepäeva, kust ei puudu ka jõuluturg. Peale suure kauplemise on kavas nii elav lõõtspillimuusika, rüütlikatsed lastele, lustlikud osavusmängud kui ka ennustused uueks aastaks.

Põhjaõue talvelaat 
Narva Muuseumi Põhjaõu (Narva, Ida-Virumaa), 15. detsember
Narva Kutseõppekeskus ja Narva Muuseum korraldavad talvelaada, mis pakub rohkelt erinevaid üllatusi. Talvelaadal pakuvad oma tooteid kaupmehed ja käsitöölised üle Eesti, samuti Lätist ja Leedust. Osaleda saab ka erinevates meistriklassides ja õpitubades, kus valmistatakse esemeid vanade tehnoloogiate järgi.  Kingitusi leidub igale maitsele.

Mondo jõulubasaar
Telliskivi Loomelinnak (Telliskivi tn 60a, Tallinn), 19. detsember
Jõulueelsel laupäeval toimub MTÜ Mondo kontoris jõulubasaar. Müügil on õiglane käsitöökaup (tikitud kotid, padjapüürid, pajakindad jne) Mondo kogukondadelt Ugandast, Ghanast, Keeniast ja Afganistanist ning õiglase kaubanduse šokolaad, kohv ja kakao. Lisaväärtusena pakub iga ost tööhõivet ja paremat toimetulekut naistele ja noortele neis riikides.

Kassari jõululaat
Kassari Puhkekeskus (Kassari küla, Hiiumaa), 19. detsember
Nendele, kes enne pühi tahavad varakult linnast ära saada, on soovitatav külastada näiteks Kassari jõululaata Hiiumaal. Sellelt laadalt leiab asju, mis on saarel kasvanud, hingega tehtud, hoolega valmistatud ja südamest tulnud. Leiab nii jõulutoidud lauale, kingitused koti sisse kui ka õllevuntsid nina alla!

EKA jõululaat
Rüütelkonna hoone (Kiriku plats 1, Tallinn), 19. detsember
Traditsiooniliselt peab jõululaata ka Eesti Kunstiakadeemia. Seal pakuvad oma loomingut müügiks enamasti akadeemia tudengid, leidub põnevaid disainilahendusi: ehteid, tekstiili, kotte, tarbeesemeid ja kahtlemata ka puhast kunsti. Miks mitte toetada suurkorporatsioonide asemel hoopis noori tegijaid!?

Disainiturg “Jõuluks koju”
Kultuurikatel (Põhja pst 27a, Tallinn), 20. detsember
Nendele, kes kingisoetamise viimasele minutile jätavad, pakub lahendust Eesti Disainikeskuse jõuluturg. Sealt leiab parimat Eesti disaini ja kingitusi tõesti igaühele. Lisaks Eesti disaineritele võtavad osa ka Leedu disainerid. Osta saab nii lasteriideid, aksessuaare, kotte, keraamikat, kodusisustust, illustratsioone, ökokosmeetikat kui ka palju muud.

Suurema valiku Eesti jõululaatadest leiab kultuur.info portaalist märksõnaga #jõululaat!

Tarbige mõistlikult! Kultuur.info ühineb terveilm.ee üleskutsega tähistada pühadeperioodi stressivabalt ja piirata arutut ületarbimist!