Selle nädala aktuaalsed teemad on mets digirevolutsiooni ajastul, luule kobaresitlemine, linnad filmides, keskea rõõmud, Etnosfäär, David Bowie, kaasaegne tants ja flamenko, feministi küsimused arhitektuurile, Ungari rahvalood ja -luule täiskasvanutele, keskkond ning Ida-Euroopa kunst.

Näitus “Mets digirevolutsiooni ajastul”

16.01.–20.02.
Kultuurikatel

Tänapäeva kunst on suurel määral loobunud klassikalisest maalikunsti meediumist. Loodusmaal tundub olevat liiga tavaline, esteetiliselt kaunis, vahel idülliline. Käesolev näitus mõtestab metsa(maali) tähendust ajaloolisest perspektiivist ja selle aktuaalsust tänapäeval. Näitusel eksponeeritud metsamaalid tööstushoone interjööris tekitavad dissonantsi ja esitavad vaatajale küsimuse, kuidas suhestuda metsaga, mis on nii lähedal ja käegakatsutav, kuid samas võõras ja kauge.

Kuraator: Leila Lükko

Tuum. Luule. Kobaresitlus

22.01.
Tallinna Keskraamatukogu

Talvel ilmus kirjastuses Tuum mitu luulekogu: Adam Culleni “Väikses linnas”, Kristjan Haljaku “Verlaine’i revolver”, Siim Pauklini “Ellujääjad”, Triin Soometsa “Armukesed”, Kristina Viina “Isepüüdleja”. Teisipäeval, 22. jaanuaril kl 18.00 toimub Tallinna Keskraamatukogus nende raamatute esitlus. Viis raamatut, viis erinevat arusaama elust ja kirjandusest. Minnesotast pärit Adam Cullen teeb oma haikuraamatus kummarduse Eesti väikelinnadele üldiselt ja Haapsalu linnale eriti. Eesti pealinnas elav Kristjan Haljak on pidevas dialoogis prantsuse sürrealismiga ning ta vastses luulekogus Marseille’ ja Tallinna tänavad vaat et ristuvad. Siim Pauklin on Oxfordi ülikooli molekulaarbioloog, kes lähendab oma raamatus kirjandust ja teadust. Triin Soomets elab Tallinnas, ta ühtaegu haprad ja julged read kannavad seekord ka romantilist meeleolu. Kristina Viin on Tartu luuletaja, kellel õnnestuvad sama hästi meeleolu- ja situatsiooniluuletused.

Eriprogramm “Linnad filmides”

23.–27.01.
Tartu Elektriteater

Linna- ja arhitektuuriteemaline eriprogramm “Linnad filmides” on valik dokumentaal- ja mängufilme, milles on linnal kanda eriline roll. Kavas on filmid, kus on pööratud erilist tähelepanu arhitektuurile ning sellele, kuidas peategelased end ümbritseva linnaga suhtlevad ja linnasid ise loovad.

Kava

K 23.01 19:00 Big Time
N 24.01 19:00 Ada linnapeaks
R 25.01 19:00 Jalgrattavargad
R 25.01 21:15 Columbus
L 26.01 19:00 Minu Winnipeg
L 26.01 21:00 Taevas Berliini kohal
P 27.01 17:00 Minu onu

Linastub Lembit Ulfsaki “Keskea rõõmud” (Eesti, 1987).

Keskeale lähenevad heal järjel abielupaarid Pille ja Tõnu ning Silva ja Hubert on jõudnud äratundmisele, et nendega ei ole kõik korras. Mis nimelt, see peab selguma kuulsa ravitseja Niguli juures Võrumaal. Nad asuvad teele läbi suvise Eesti, võttes seltsi ka Helena, kes on paremini kursis esoteeriliste tarkustega. Teel hoiatatakse neid, et Niguliga pole kõik nii lihtne, et lähed longates sinna ja tuled tantsides tagasi, kuid üllatust, mis neil sihile jõudes ees seisab, ei oska keegi oodata.

Etnosfäär, Tõnu Tubli, DJ Mur

25.01.
Pärimusmuusika ait

Etnosfäär tähistab 25. jaanuaril trio kaheaastaseks saamist suurejooneliselt Pärimusmuusika aidas. Selleks puhuks tullakse kokku Etnosfääri sünnilinnas Viljandis ning antakse omanäoline kontsert, kuhu on kaasatud talveõrnust, ürgväge ja paras ports vürtsi. Kontserdil saab kuulda nii muusikat Etnosfääri debüütplaadilt “A mis tuu om?” kui ka päris uusi senikuulmata lugusid! Kaasa teeb ka Eesti Noorte Segakoor, dirigent Silja Uhs. Kontserdile järgneb tantsupidu VLND Villas, kus saab maailmamuusika ja biitide saatel hommikusse tantsida! Tantsupidu veavad eest ansamblist Trad.Attack! tuntud Tõnu Tubli oma soolokavaga ning DJ-d, kelleks on sel korral ansambli Etnosfäär liikmed, DJ Mur ja DJ Maris Pihlap.

David Bowie eri

25.01.
Tops

David Bowie’le ütles selgeltnägija juba 70ndatel, et ta elab täpselt 69-aastaseks. Paraku ta ei eksinud. Paar nädalat tagasi aga teatas selgeltnägija, et kolm aastat pärast Bowie surma korraldatakse TOPSis selline David Bowie eri, mida mäletatakse vähemalt sama kaua kui David Bowie‘t ennast. Muusikat valib DJ Marianne Kõrver.

Sinumina (TLÜ BA diplomitöö)
Koreograaf: Ingrid Elsa Mugu
Laval: Ingrid Elsa Mugu, Elisa Ritsing

Ma teame iseend ainult läbi teise. Kes me oleme, mida ja kuidas teeme, teame läbi tagasiside. Ent kes on see “teine”? Kas ta on? Tegemist on Ingrid Elsa Mugu koreograafia BA diplomitööga. Lavastus kuulub KorFest 2019 programmi.

Lein/Leid
Koreograaf: Elisa Ritsing
Laval: Elisa Ritsing, Waldemar Muñoz (CU)

Lavastus kõneleb iseenda uuesti avastamise lugu läbi leina. Kas on võimalik, et suur kannatus saab luua suurt õnne- ja tänutunnet, viia avastama iseendas peituvat loojat või sööb valu kannatanu ära, jättes järele vaid mineviku heaoluvarju? Tänavu möödus Elisa Ritsingul 10 aastat TLÜ koreograafia eriala lõpetamisest, piisav aeg inspireerimaks lavastajat antud etenduse loomiseks.

Näitus “Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile”

25.01.–19.05.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Näitus, mis uurib Eesti naisarhitektide loomingut 20. sajandist tänapäevani ning feministliku metodoloogia rakendamisvõimalusi Eesti arhitektuuriloos. Oma tuba ja oma raha – need on naise eneseteostuse kaks vältimatut eeldust, kirjutas Virginia Woolf juba ligi 90 aastat tagasi. Kuid sellegipoolest näib asjaolu, et ruum võib olla ka feministlik küsimus, Eesti arhitektuurikultuuris siiani täiesti teadvustamata. Ometi on tegemist metodoloogia ja lähenemisega, mis võimaldab tõstatada väga erinevaid küsimusi ja näha meie 20. sajandi arhitektuuriajalugu, tänapäeva praktikat ja ruumikasutuse viise sisseharjunust hoopis teistsuguses valguses. See ongi näituse peamine eesmärk – olla kriitiliseks ja poleemiliseks tööriistaks ning diskussiooni algatamise vahendiks, mitte valmis uurimistulemuste esitlemise ja lõplike hinnangute andmise kohaks.

Kuraator: Ingrid Ruudi

Ungari jutuõhtu täiskasvanutele

26.01.
Kirjanike Maja

Ildikó Sándori jutuõhtu täiskasvanutele ungari keeles tõlkega eesti keelde. Teemadeks Ungari rahvalaulud ja muinasjutud armastuse aiast (ja aia tagant), armastus ja erootika ungari rahvaluules.

Festival TOKSI-LINE

26.–27.01.
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum, Eesti Kunstiakadeemia

Toksiline maskuliinsus, toksiline teadmatus, toksiline viha — kas ka feminism võib olla toksiline? Mis juhul ja mille suhtes? 26.–27. jaanuaril festivalil TOKSI-LINE tuuakse kokku feminism keskkonnaküsimuste ja Ida-Euroopa kunstiga ning arutatakse üheskoos, kuidas mõelda toksilisusest kasvava reostusega maailmas. Festivali programmis on töötoad, videokunst, vestlusringid publikuga ning elav muusika.