Selle nädala kultuuritrajektoor on järgmine: • Allilm • Muutuvad ajad • Graatsilise metskitse lõualuud • Vargamäe • Helimaastik • Džässirütm • Soome saun • Horisontaalne muusikaelamus • Ameerika • Sõna. Head reisi!

Orpheus allilmas
20.11., 24.11.
Ugala Teater

Lavastaja ja muusikaline kujundaja Ingomar Vihmar (Endla)
Ajal, mil suur majanduskriis ja maailmasõda on kõigest üle käinud, aitavad elust aru saada vaid kord ja kohustused. Väikelinnas käib elu oma ettenähtud üksildast rada pidi. Selle kõige keskel ei ole justkui armastusele kohtagi. Aga siis saabub võõras. Väikelinnas, kus kõik teavad kõiki, kuulujutt levib kui kulutuli ja maailmapilt on sama kitsas kui poeriiulid, on väga raske kohaneda kellelgi väljastpoolt. Siin tahab elu liikuda endiselt aeglases rütmis ega talu uustulnukat, noort ja elujõulist muusikut Vali, kes asub tööle Lady kaupluses. Ent tekib küsimus: kui maailm ümberringi on rusudes ega üritagi end paika seada, kas siis on üldse mõtet jääda väärikaks? Kui kõik, mis sul on, on unistused, vabaduseiha ja kirglik soov oma argipäevast välja pääseda.

Soome koomiksikunstnike näitus “Tempora mutantur”
22.–26.11.
Erinevate Tubade Klubi

22. novembril kell 18.00 avatakse Erinevate Tubade Klubis Soome koomiksirühmituse Kutikuti 10. juubeli näitus “Tempora mutantur”. Väljapanek tutvustab Kutikuti liikmeskonda ja nende uusimaid koomiksiteoseid, mis on loodud aastatel 2015–2017 spetsiaalselt rändava juubelinäituse tarbeks. Siiditrükitehnikas valmistatud värvikirevad ja suures formaadis pildid peegeldavad ilmekalt Soome koomiksikunsti stiilide ja jutustamislaadide mitmekesisust. Näitusel osaleb 53 Kutikuti liiget. Avamisele järgneb lühifilmide ja animatsiooni festivali PÖFF Shorts lühifilmide linastus. Näitus jääb avatuks kuni 26. novembrini.

Öökulli akadeemia: aasta loom 2017 – graatsiline metskits
23.11.
Eesti Loodusmuuseum

Seekordsel loodusõhtul vaatame lähemalt, kes tänavune aasta loom, metskits, on. Uurime tema eluolu, välimust, arvukust ja palju muud huvitavat. Lisaks vaatame ka metskitsedest valminud filmi ning räägime sellest metsloomast jahihooaja valguses. Lisaks loengule saab lähemalt uudistada ka metskitse topist, sarvi ja lõualuid. Metskitse elu ja olu tutvustab zooloog Jüri Tõnisson.

Vargamäe filmipäevad
23.–25.11.
A. H. Tammsaare Muuseum Vargamäel

Ekraanil saab näha kolme erinevasse žanrisse kuuluvat filmi: dokumentaalfilmi “Lumi punasel lagedal”, mis räägib Eesti küladest Šotsis; tragikomöödiat “Päevad, mis ajasid segadusse”, mille tegevus viib vaatajad Eesti üheksakümnedatesse; ning fantaasiafilmi “November”, mille tegevus toimub Eesti külas, kus liiguvad ringi libahundid, katk ja vaimud. Vaatajaid köidab peale põnevate filmide ka nende näitamise koht, mis lisab müstilisust ja romantilisust.

Ansambel U: “Helimaastikud”
24.11.
Estonia kontserdisaal

Ansambel U:
EMTA Uue Muusika Ansambel
Garth Knox (vioola, Iirimaa/Prantsusmaa)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Pierre-André Valade (Prantsusmaa)
Kavas Gérard Grisey spektraalse suurteose “Les espaces acoustiques” esiettekanne Eestis
Gigantne “Les espaces acoustiques” (“Helimaastikud”) on erilisemaid helitöid, mis 20. sajandi lõpul loodud. Teaduslikust küljest on see uurimus kõlavärvidest, ülemhelidest ja nende kasutamisest, tunnetuslikust küljest aga sensuaalne ja müstiline kogemus. Kuueosalise teose tämbrid, kõlavärvid ja -efektid loovad lummavaid helimaastikke.

Jõulujazz 2017
24.11.–13.12.
Üle Eesti

“Jõulujazz” on kahenädalane intiimne ja jõuluaega sobiv festival, mis täidab novembri lõpus ja detsembri alguses kirikud, kontsertsaalid ja klubid ilusa džässmuusikaga. Kolme nädala jooksul pakuvad kümne riigi džässitähed Eesti kuulajatele 30 säravat kontserti. Peaesinejad on Ameerika muusikud – lauljatar Stacey Kent, trummilegend Simon Phillips oma ansambliga Protocol IV ja laulja-trummar Vinx. Inglismaa muusika värskeid trende esindavad laulja ALA.NI ja pianist-laulja-helilooja Tom Adams. Soome Vabariigi 100. sünnipäeval esineb põhjanaabrite populaarne folkbänd Värttinä, kelle kontserdi külaline on Kadri Voorand.

Soome kultusfilmide programm PÖFFil
24.–26.11.
Tallinna Kinomaja

Pimedate Ööde filmifestival teeb erilise kummarduse 100-aastasele Soomele, kui näitab 48 tunni jooksul üksteise järel ära 23 kultuslikku linateost sealse filmikunsti varasalvest. Sellisel kujul ja koguses korraga pole Soome filme veel kunagi varem linastatud – ei Eestis ega teadaolevalt ka mujal maailmas. Ekraanile jõudvad linateosed on pärit aastatest 1938–2008 ja peale draamade leiab valikust veel trillereid, õudus- ja erootilisi filme, kriminulle ja komöödiaid, mis on aastate jooksul omandanud kultusliku staatuse. Kahe ööpäeva pikkune filmimaraton leiab aset Tallinna Kinomajas, millest saab selleks puhuks tõeline Soome klubi. Lauldakse karaoket, esineb ansambel Marko Haavisto & Poutahaukat, kes mängis ennast kuulsaks Aki Kaurismäki filmis “Mees ilma minevikuta”.

Lamamiskontsert: Kulno Malva
25.11.
Pärimusmuusika ait

Kulno Malva on aktiivselt tegutsev akordionist, helilooja ja pärimusmuusik. Lisaks sooloprojektile mängib ta erinevates kooslustes: Lepaseree, Folksell, Hajameelsed Kunznikud, Duo Malva & Priks, ta on olnud ka mitme tänaseks tuntud ansambli, nagu Svjata Vatra ja Nikns Suns, asutajaliige. Kulno Malva on andnud välja kaks sooloalbumit. Tal on valmimas ka täiesti uus kava, kus lisaks isikupärasele akordionimuusikale ja laulule kuuleb selliseid pille nagu sansula, okariina, lokupill ja eesti torupill. Efektide ja looperi abil moodustub sellest üks mõjuv tervik.

Ameerika
25.11., 26.11.
Tartu Üliõpilasteater

Dramatiseering, lavastus ja muusikaline kujundus: Kalev Kudu
Tartu Üliõpilasmajas etendub Franz Kafka lõpetamata romaani ainetel põhinev lavateos “Ameerika”. See on teadaolevalt esimene “Ameerika” lavastus Eesti teatrimaastikul. Žanriliselt on tegemist kahevaatuselise skisoklounaadiga. Lavastus küsib, kas üksikisikul on võimalus vältida lõkse – masinaid – ja jääda mingilgi kombel üha globaliseeruvas maailmas vabaks?

Doris Kareva ja Kaja Kärner – sõna jõud!
26.11.
Tallinna Linnateater

Kohtumine poetess Doris Karevaga leiab aset Tallinna Linnateatri teatrisõprade salongis. Kohtumine on kahtlemata sündmuse eest, sest tavapäraselt kõneleb Kareva meiega luule ja luuletõlgete kaudu ega esine avalikkuse ees sageli. Seda mõjukam on tema sõnum sõna toetavast või laastavast jõust. Vestlust juhib armastatud raadiohääl Kaja Kärner.