Sellel nädalal on meie soovitustesse pääsenud ilusad mälestused, mitmed erinevad festivalid, etenduskunstid, rohkelt filme ning palju muusikat.

Rahvusvaheline etenduskunstide festival “Baltoscandal”
4.–7.07.
Rakvere

Juubelimaigulisele festivalile tulevad lisaks uutele tulijatele oma uusi töid näitama ka varem Eestis käinud kunstnikud ja esinejad, näiteks Joris Lacoste, Forced Entertainment ja W A U H A U S. Eesti etenduskunstide maastikult on festivalil esindatud Juhan Ulfsak, Mart Kangro ja Eero Epner värske lavastusega “Workshop”, Teater NO99 ja Juhan Ulfsaki “NO36. Unistajad” ning pühendusega Rakvere Teatri väiksele majale loovad etenduskunstnikud Henri Hütt ja Mihkel Ilus festivalile installatiivse lavastuse “Kapriisid 3.5”. Tulemas on ka traditsiooniline jalgpallimatš romantikute ja küünikute vahel ning kontserdid klubiõhtutel.

Soome-ugri filmifestival
4.–8.07.
Sänna kultuurimõis

Ei maksa karta, et soome-ugri film on midagi aeglast ja arusaamatut. Vastupidi — paljud sealsed režissöörid on jäänud heas mõttes puutumata moodsast läänemaailmast ning nende mõtlemine on siiani kantud pärimusest ja kohalikest tavadest. Lisaks võistlusprogrammile näeb eesti, soome, saami ja ungari lühifilmide eriprogramme ning juba traditsiooniks saanud udmurdi videokunsti. Eksklusiivselt on seekordsel FUFFil au esitleda esimest täispikka marikeelset mängufilmi. Esmakordselt sünnivad FUFFil koha peal ka uued eksperimentaalfilmid. Juhendavad tuntud ungari filmitegijad Szabolcs Hajdu (režisöör, näitleja) ja Orsolya Török-Ilyés (näitleja).

Lembit Ulfsaki mälestusnäitus
4.07.–16.08.
Tallinna Portreegalerii

Tallinna Portreegaleriis on alates kolmapäevast möödunud aastal meie seast lahkunud filmi- ja teatrilegendi Lembit ­Ulfsaki sünniaastapäevale pühendatud eluloonäitus. Näitamisele tuleb hulk haruldasi fotosid, mida pole Eestis varem eksponeeritud ja mis dokumenteerivad Ulfsaki edukat filmikarjääri Nõukogude Liidus. Lisaks fotodele on väljas isiklikke esemeid, mis Ulfsaki eluloos olulist rolli mängisid. Näitus jääb avatuks 16. augustini. Selle aasta märtsis möödus aasta Lembit Ulfsaki surmast.

XXII Muhu tulevikumuusika festival ”Juu jääb 2018”
5.–8.07.
Muhu / muud paigad Eestis

Traditsiooniline muusikagurmaanide lemmiküritus, tulevikumuusika festival “Juu jääb” toimub sel suvel juba 22. korda. Maalilisel Muhumaal toovad oma kauneimad helid publikuni sellised maailmamuusika nimed nagu Jazztronik (JAP), Ann Shirley (FRA) ja Maya Vik (NOR). Lisaks festivali põhiprogrammile, mis leiab aset Muhu Muusikatalus, toimuvad kontserdid veel ka Muhu Katariina kirikus, Pädaste mõisas, Kuressaares Arensburgi hotelli Päikeseterassil, Tartus Eesti Rahva Muuseumis ning Tallinnas Philly Joe’s Jazz Clubis. Nelja päeva jooksul annab 60 artisti 12 riigist kokku 20 kontserti.

Film: Haletsus
5.07.
Kino Sõprus

Keskealine advokaat on murest murtud. Tema naine on koomas ja arstid ei anna suurt lootust. Õnneks on mehel hulk lähedasi inimesi, kes teda ses raskes olukorras toetavad ja trööstivad: poeg ja koer peavad end vaikselt ja viisakalt ülal, naabrinaine küpsetab talle iga päev kooki, sekretär embab emalikult ja keemilise puhastuse teenindaja avaldab iga kord kohtudes murelikult kaastunnet. Kui naine vastu ootusi koomast ärkab, oleksid kõik mured justkui peoga pühitud, aga võta näpust – advokaat on talle osaks saanud kaastunde ja haletsemisega nõnda harjunud, et ei oskagi enam ilma olla. Häda ajab härja kaevu, kuid enesehaletsuse kaev on põhjatu.

Festival “Mägede hääl”
6.–7.07.
Eesti Kaevandusmuuseum

“Kaks päeva Ida-Virumaa eksootikat. Kolm lava, kino, ekskursioonid. See kõik on sinu” – nii ütlevad korraldajad.
Seda festivali soovitame külastada kõigil, kes on  tavalisest erineva kogemuse oitsinguil. Esiteks on Eesti Kaevandusmuuseum üks avastamist väärt koht ja see festival oma rikkaliku ja  eklektilise eeskavaga sobib sinna hästi, seega minge aga avastama!

Võnge 2018. Rändav muusikafestival
7.07.
Vango Imedemaa

Eesti ainus rändav muusikafestival “Võnge” (varasemalt “Acoussion”) võngub tänavu suvel esimest korda Pärnumaale, Vango Imedemaale. Looduse rüppe istutatud poeetilistel lavadel astuvad üles tuntud ja vähemtuntud erinäolised artistid nii kodust kui võõrsilt. Üles astuvad näiteks  ARY (Norra), Orelipoiss, Holy Motors, Tanel Eiko Novikov, Rasmus Rändvee, Daniel Lumbreras (Hispaania), EiK  ning Tartu Popi ja Roki Instituut. Festival on peresõbralik, seega on oodatud ka lapsed ja loomad. Alla 16-aastastele tegelastele on sissepääs tasuta.

HU? 10 aastat albumist “Film”
7.07.
Triigi Filharmoonia, Triigi sadam

Ansambel HU?​ esikalbum “Film” saab 10-aastaseks! Et tähistada selle plaadi ilmumist, üllitas HU? duubelvinüüli ja annab ühe erilise kontserdi, kus mängitakse ette kogu esikalbum. “Film” sisaldab hittsingleid “Kosmos”, “Absoluutselt”, “UV Faktor 5”, “Depressiivsed Eesti väikelinnad” jne. Kultuurpunktinfolaste arvates oli see plaat nutikas ja unelev ning Triigi Filharmoonia on üks omanäoline nähtus, seega soovitame soojalt!

Valgamaa pärimuskultuuri pidu “Säde aiapidu”
7.07.
Säde park

Säde aiapidu on järg Valga Muuseumi korraldatud suursündmusele Valgamaa pärimuskultuuri pidu “Eesti pulm” 2017. Valga südalinnas paiknev Säde park on ajalooliselt olnud Valga linna erinevate kultuurisündmuste toimumispaik. Säde aia lõi Säde selts, mis asutati aastal 1902. 1911. aastal valmis hilisjuugendstiilis Säde seltsimaja, mille projekteeris Georg Hellat. Säde seltsimajale ehitati lisaks Säde teatrisaal ligemale 600 istekohaga. Tänapäeval asub endises Säde seltsimajas Valga Muuseum, mis kannab Säde identiteeti edasi ning on kohaliku ajaloo hoidja ja väärtustaja.