Uus nädal, uued soovitused. Sel korral tõstame esile erinevaid näitusi Tallinnas, Bahamadiat Fotografiskas, filmilinastusi nii filmitegijate kui ka leedu post-jazz trioga, tantsulavastust Sõltumatu Tantsu Laval, valgusfestivali Kadriorus ja vanalinnas, aga loomulikult ka Jeff Becki ja tema loomingut.

Kuidas jäädvustada jäädvustamatut? Hetke, tunnet, päikeselaiku seinal, naeratust, taeva peegeldust? Joonistada? Pildistada? Vajutada mällu ja siis hiljem salajastest soppidest üles kaevata, kui õige aeg käes? Aet Ollisaare ja Madis Liplapi äitus “Hetk enne homset” sündis kahe aasta jooksul kogunenud vestlustest ja vaikimisest, ühiselt ja eraldi veedetud ajast Tartu Aparaaditehase kolmandal korrusel.

Sandra Sirbi näitus “Rajad”

16.09.–12.10.
Stella Soomlais Stuudio

Sügistoonides rajad juhatavad teed sisemaailma – avastused, kogemused, tunded ja mõtisklused. Teejuhiks läbi korduste, puhas geomeetriline visuaalne keel – puhudes ära kõik liigse, mis sees.

“Rajad” on Sandra Sirbi neljas isikunäitus.

näitus “Ilu loeb”

16.09.–17.11.
Eesti Arhitektuurimuuseum

TAB 2019 kuraatorinäitus “Ilu loeb” tõstab esile ilu tähtsust ja rolli, uurides uusi arhitektuurilisi iluvorme uute elupaikade kontekstis.

Pärast umbes kaheksakümmet aastat on ilu tulnud tagasi. Näitus jäädvustab selle kultuurilise muutuse hetke. Näitusel osalejate uued asumiprojektid keskenduvad küll Tallinnale, kuid nende tähendus on ülemaailmne, sest need loovad kanali ilu kogemiseks.

Näitus “Elavhõbe”

16.09.–17.11.
Tallinna Kunstihoone

Näitus keskendub sellele, kuidas me tajume ümbritsevat maailma, ajalugu ja materiaalset keskkonda tehnoloogia arengu mõjul. Või veelgi täpsemalt, kuidas juba iganenud või oma kasutusperioodi lõpul olevad tehnoloogiad annavad värvi oleviku tajumisele.

Startupkomöödia “Ükssarvik” jutustab Liisa Pulga ja Henrik Kalmeti poolt kehastatud kahe noore iduettevõtja teekonnast “kodugaraažist” maailma tehnoloogia mekasse Silicon Valley’sse.

Tempokas film annab autentse ja värvika pildi tehnoloogiafirma tegemise võlust ja valust, usaldamisest ja unistamisest, hullusest ja hulljulgusest… inspiratsiooniks mõistagi kõik maailma Steve Jobsid, Bill Gatesid, Mark Zuckerbergid ja Elon Muskid. Kõik unistavad miljardist…


Valgus Kõnnib 2019

18.–20.09.
Tallinn

Sel aastal juba 14. korda toimuval festivalil süüdatakse 18.–19. septembril Kadrioru pargis ja 19.–20. septembril Tallinna vanalinnas tuhanded tuled, mis näitavad kolmel õhtul külalistele teed maagilisel ja valgust täis teekonnal läbi “Aja Radade”, mis voolavad läbi meie kõigi.

Festival on kõigile tasuta!

Bahamadia (USA)

19.09.
Fotografiska Tallinn

Philadelphia linnast pärit Bahamadia alustas hip-hopis 1990ndate aastate alguses.

Pärast independent-singli “Funk Vibe” (1993) edu jäi ta silma Gurule ja peatselt allkirjastas ta oma esimese plaadilepingu. Tema debüütalbumit “Kollage” (1996) peetakse selle perioodi üheks klassikaliseks projektiks – album on läbinisti produtseeritud selliste suurnimede nagu DJ Premier, Da Beatminerz, Ski, Guru ja The Roots poolt.

Jaak Sooäär Electric Band: Jeff Beck 75

19.09.
Džässiklubi Philly Joe’s

Suurbritannia kitarrist ja helilooja, kitarrimaailma suurkuju Jeff Beck tähistab sellel aastal 75. juubelit.

Mitmekülgne Eesti kitarrist Jaak Sooäär koos klahvimängija Madis Muuli, basskitarrist Henno Kelpi ja trummar Karl-Juhan Laanesaarega avaldavad legendile au kontserdiga, kus tulevad ettekandele lood Becki pika muusikutee erinevatest perioodidest.

1930. aastal enne suurteks Hollywoodi tegijateks saamist tegid tulevased film noir’i meistrid Robert Siodmak ja Edgar Georg Ulmer ning tulevased Oscarivõitjad Billy Wilder ja Fred Zinnemann koostööprojekti “Inimesed pühapäeval”.

Nii nagu “Inimesed pühapäeval” oli omal ajal ülimalt eksperimentaalne film, esindab ka leedu post-jazz trio Sheep Got Waxed eksperimentaalsust ja uusveidrust. Nende muusika on ühtaegu keeruline kui ka ligipääsetav.

Minu nimi on Xiaodie, but you can call me baby

20.09.
21.09.
Sõltumatu Tantsu Lava

Ma olen virtuaalses kontaktis kogu maailmaga, aga õhtul lähen koju ikkagi üksinda. Millal ma viimati korterist väljusin? Kes on mu naabrid? Mis on minuga juhtunud? Millal ma ära kadusin? Kas mul õnnestub ennast terveks naerda? Palun võimaldage mulle tunnikene ebateraapilist teraapiat. Ma lihtsalt tahaksin ühe korra midagi tõelist tunda. Päriselt.

Lavastaja ja koreograaf: Indrek Kornel
Kunstnik: Madis Nurms
Dramaturg: Mart Usin
Valguskunstnik: Anton Kulagin
Muusik: Hannaliisa Uusma
Etendajad ja kaasautorid: Laura Maria Murillo Soto, Marit Shirin Carolasdotter, Kristin Tagam, Xiaodie