Oktoobrikuu kolmandal nädalal jõuab Eesti kinodesse Lars von Trieri seinast seina arvamusi tekitav film, Tallinna Keskraamatukogus toimub muinasjutuline rännak Euroopa ajalukku, Laulasmaal avaneb Arvo Pärdi Keskus, NUKU Muuseumis kõlavad pillihelid, Rahva Raamatus esitletakse 70ndate kirjanduskriitikute tuju rikkunud teost, Tallinnas ja Tartus tuuritab Pia Fraus, EMTA ühendab interpretatsiooni, improvisatsiooni ja kaasaegse etenduskunsti, Balti jaama ootepaviljonis on võimalik kaeda artišokeerivat kunsti, Tallinna eri paigus avardub performatiivsus ning Tartus Lubja tänaval saab ühest aknast sisse kiigates silmata kaht pilti.

Maja, mille Jack ehitas

15.& 18.10.
Coca-Cola Plaza
20.10.
Kino Sõprus

Režissöör Lars von Trier armastab publikut šokeerida ning erandiks ei ole ka tema kõige hiljutisem psühholoogiline õudusfilm “Maja, mille Jack ehitas”. Film jälgib 12 aasta jooksul äärmiselt külmaverelise ning intelligentse sarimõrvar Jacki (Matt Dilloni) “karjääri” ja selle arengut.

Muinasjutuõhtu: Kadunud ja (taas)leitud esemed

17.10.
Tallinna Keskraamatukogu

Tallinna Keskraamatukogu rõdusaalis toimub Euroopa muinasjututraditsiooni ajaloolist tausta tutvustava ürituste sarja “Muinasjutt algab” raames loeng “Kadunud ja (taas)leitud esemed”. Sari on pühendatud Euroopa kultuuripärandiaastale ning kõik kohtumised viib läbi ajaloolane ja kirjanik Milvi Martina Piir, kellel ilmus 2017. aastal raamat “Uppunud mets. Austria muinasjutud”. Üritusest osavõtt on tasuta.

Arvo Pärdi Keskuse avamispäev

17.10.
Arvo Pärdi Keskus

Arvo Pärdi Keskus avab uksed külastajatele ekskursioonide ja kontsertidega, toimub Arvo Pärti tutvustava lühifilmi “Muusikajanu” ja graafilise romaani “Kahe heli vahel” esitlus.

NUKU kontserdisari jätkab publikule ja ka muusikutele avastamisrõõmu pakkumist – igat kontserti ilmestab mingi üllatav nukuteatrile omane väljendusvorm, olgu selleks varjude- ja valgusemäng või nukkude kaasamine kontsert-etteastesse. Nii saavad kuulajad muusikat ka vaadata ning esinejad oma väljendusvahendeid rikastada. Seekord astuvad üles pärimuslaulja Maarja Soomre ja tantsija Brite Vilgo kontserdiga “Pilli loomine”.

Eesti kirjaniku ja ajakirjaniku Silver Anniko (1928–1982) romaan “Rusikad” ilmus esmakordselt 1979. aastal. Toonased kirjanduskriitikud suhtusid romaani halvasti, heites ette selle maitsetust ja mõõdutunde puudulikkust ning liigitasid selle halvas mõttes ajaviitekirjanduseks. Kuid toonase kirjanduspildi kohta ebatavaliselt jõulises stiilis kirja pandud “Rusikatele” sai osaks suur ja suisa kultuslik lugejamenu. Esitlusel räägitakse selle erilise teose traagilisest teekonnast 70ndatest tänapäeva.

Pia Frausi sügistuuri kontserdid Tartus ja Tallinnas

19.10.
Aparaaditehas
20.10.
Von Krahli Teater

Pia Fraus alustab oma sügisturneed Tartu Aparaaditehase Armastuse saalist kauaaegse armukese Zahiriga. Tuur jätkub Tallinnas Von Krahlis Soome bändiga The New Tigers.

SügisFest

19.–24.10.
Tallinn

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) muusikafestivalil “SügisFest” astub lavale üle 150 muusiku ja näitleja ning toimub kümme eriilmelist sündmust, millest suuremale osale pääseb tasuta. Juba 19. korda toimuv “SügisFest” on tervet EMTA-t ühendav festival, mis toob kokku muusika interpretatsiooni, heliloomingu, improvisatsioonilise muusika ning kaasaegsete etenduskunstide tudengid ja õppejõud.

VI Artishoki biennaal

20.–28.10.
Balti jaama ootepaviljon

VI Artishoki biennaal mõtestab moekunsti kaudu rahvuslust. Näitusel osalevad kunstnikud Dmitri Gerasimov, Ragne Kikas, Laivi, Kris Lemsalu, Claudia Lepik, Tanja Muravskaja, Kärt Ojavee ja Jaanus Samma ning kirjutajad Aet Annist, Oliver Laas, Margit Lõhmus, Francisco Martinez, Siim Nurklik, Aleksander Rostov, Anne Vetik ja Annamari Vänskä. Kõik kunstnikud loovad kaks komplekti teoseid, mida esitletakse kaheksal päeval koos teosest lähtuva tekstiga. Näituse viimasel päeval esitletakse kõigi kunstnike teoseid ühisel moedemonstratsioonil.

NU Performance Festival

20.–28.10.
Tallinn

NU Performance Festival 2018 kannab alapealkirja “Objekt ja kollektiiv”. Festivali selleaastase programmi huvi on tuua esile ootamatut, viia kõrvale harjumuspärasest ning luua pinnast performatiivsuse avaramale tajumisele. Festivali keskmes on objektse kunsti ajaliin ning performatiivsed võimalused, mis mõtestavad ümber publiku individuaalset ja kollektiivset kogemust. 2018. aasta festivali kuraatorid on Henri Hütt ja Mihkel Ilus.

Voronja galerii on Peipsiveerelt linna kolinud, et tartlaste kodudes näitused avada. Seekordse näituse teoste autor on füüsik-fotograaf Jaak Kikas ja väljapanek avatakse erilises kunstisaalis – selleks on Tartu arhitekti Tiit Silla disainitud/ehitatud eksklusiivne “elamiskast” Lubja tänava jõepoolses otsas garaažibokside küljes. Kelle kodu see on? Kas nii väikses majas saab üldse elada ilma hulluks minemata? Kas selliseid maju võiks linnas veel olla? Tulge, vaadake ja avaldage arvamust!