Kultuur.info toimetus on taaskord pannud kokku postituse algava nädala soovitustega. Meie valikust leiab põnevaid näitusi, etendusi, kontserte ning pisut ka muud. Elamusrohket nädalat!

Hansuke ja Greteke
14.11.–16.12.
Pärnus, Tartus, Võrus, Haapsalus ja Paides

Möödunud aastal esietendunud Rakvere Teatri lavastus “Hansuke ja Greteke” alustab taas väikest ringreisi üle Eesti. Lavastus jõuab novembri ja detsembri jooksul Pärnusse, Tartusse, Võrru, Haapsallu ning Paidesse. Autor on Üllar Saaremäe.

Maailmarändurite Klubi
14.11.
Hopneri Majas

Tallinnas Raekoja platsil asuvasse Hopneri Majja tuleb oma reisikogemustest rääkima Andres Karu, kes on endale eesmärgiks seadnud tõusu iga riigi kõrgeimale tipule. Tänaseks on ta sellest eesmärgist täitnud veidi üle kolmandiku.

Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsaki näitus “Live Streams”
8.–22.11.
Hop Galeriis

Möödunud nädalal avatakse HOP galeriis Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsaki näitus “Live Streams”. Väljapanek on esimene osa seeriast, milles disainerid Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsak käsitlevad looduses ilmnevaid protsesse skulptuuraal-tekstiilsetes installatsioonides. Ligi kümne meetri pikkune käsitsi valmistatud kangas esitleb vaatajale looduse mastaapsust väikses ruumis.

Arhitektuurinäitus “Kes loob linna?”
…–4.12.
Tartu Kunstimuuseumis

29. septembril 2016 Tartmusis avatav arhitektuurinäitus “Kes loob linna?” uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad Tartu linnaruumi. Näituse kuraator on arhitektuuriajaloolane ja -kuraator Pille Epner, kaaskuraator arhitekt Kaja Pae.

Näitus “Muutuv Tartu neljas vaates”
…–19.02.
Tartu Kunstimuuseumis

Möödunud reedel avati Tartu Kunstimuuseumis uus muuseumi rikkalikke kogusid tutvustav näitus Tartu linna kujutavast maalist ja graafikast läbi Eesti kunstiajaloo. Esindatud on hulgaliselt Pallasega seotud kunstnikke nagu Nikolai Triik, Johannes Võerahansu ja Kaarel Liimand ning ka mitu 19. sajandi baltisaksa kunstnikku.

Paul Kuimeti näitus “Perpendikulaarne”
…–11.12.
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis

Paul Kuimeti näitus “Perpendikulaarne” EKKM-i esimese korruse kahes saalis käsitleb aja pöördumatut mõju objektidele, hoonetele ja institutsioonidele. Näitus koosneb kahest uuest teosest ning töid omavahel siduvast installatiivsest näitusekujundusest.

Animated Dreams
16.–20.11.
Tallinnas

2016. a “Animated Dreamsile” saadeti üle 500 filmi, mille hulgast valis kolmeliikmeline meeskond välja 66 filmi kolme võistlusprogrammi, milleks on suur võistlusprogramm, tudengite võistlusprogramm ning tänavu lisandunud “SHUT UP!”, kuhu kvalifitseeruvad ainult dialoogi ja taustatekstita filmid. Suures võistlusprogrammis osaleb sellel aastal kokku 28 animatsioonifilmi 21 riigist.

NO43 Kõnts
17.11.
Teater NO99-s

Teater NO99-s on võimalik taaskord vaadata lavastust “Kõnts”, mis sai selle aasta teatriauhindadel nomineeritud parima lavastaja ja kunstniku kategoorias. “Kõntsa” laval on üheksa inimest − meie ise. Nad on seal olnud algusest peale. Vaikselt hakkab neile paistma elu ettemääratuse ja samas suvalisuse paine ja absurd. Evolutsioon on lõppenud. Midagi uut ei juhtu. Algavad inimestevahelised suhted täis pinget, raevu, tühjust, frustratsiooni ja inimhinge setteid. Jalg pannakse taha ja näoli poris olles ringi keerates ei paista enam tähed, vaid teise inimese põlevad silmad.

Näitus “ESTONISHING ! 13* Eestist”
17.11.–15.01.
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis

Kaasaegsest Eesti ehtest on saanud rahvusvahelisel areenil kvaliteedimärk, mis eristub ehtekunsti üha ühtlustuvast peavoolust emotsionaalse sügavuse ja melanhoolse sisekaemuslikkusega. Juunis rändasid Eesti ehted São Paulosse, kus neid eksponeeriti Thomas Cohni galeriis. Nüüd, pärast kahte edukat välisnäitust, on 13 ehtekunstniku nii uusi kui ka algselt esitatud teoseid võimalik näha Eesti publikul – Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis.

Jaan Pehk. Jänese aasta
17.11.
Von Krahli Teatris

Kui oktoobri Kinosalongis esines Vaiko Eplik, siis novembrikuu salongis saab laulda ainult ja tõesti ainult Jaan Pehk. Kontserdi järel linastub ka Von Krahli Teatri etendus “Jänese aasta”, mis räägib elust tüdinud ja küünilise ajalehetoimetaja totaalsest elumuutusest. See on naiivne lugu ühe mehe teekonnast koos jänesepojaga läbi Soome.

The Cavern Beatles
17.11.
Rock Cafés

Tänavu möödub ansambli The Beatles viimasest ametlikust kontserdist ja vaieldamatult parima albumi “Revolver” ilmumisest 50 aastat. Ligi 40 aastat hiljem moodustus The Cavern Beatles, mille originaalbiitlite klubi täielikult heaks kiitis ja litsentseeris. Nii algaski tolle hiljem suurt kuulsust võitnud The Beatlesit kaverdava bändi ajastu. Algaval nädalal astub The Cavern Beatles üles Rock Café-s.

Metsatöllu ”Vana jutuvestja laulud” esitluskontsert
18.11.
Rock Cafés

Metsatöll esitleb 18. novembril Rock Cafés oma uue albumi “Vana jutuvestja laulud” lugusid. Album koondab 14 vana ja head laulu erinevatelt albumitelt. Lisaks on plaadil ka kaks täiesti uut lugu “Vimm” ning “Meri ja maa”.

Jazz.ee esitleb: Villu Veski JazzGroup
18.11.
Teater NO99 Jazziklubis

Villu Veski Jazzgroup on esinenud erinevate koosseisuga, aastast 2016 esinetakse koosseisus Villu Veski saksofonil, Raun Juurikas klaveril, Heikko Remmel kontrabassil, Ain Agan kitarril ja Ahto Abner trummidel.

Talvelahing
19.11.
Narva linnuses

Rahvusvaheline ajaloofestival koondab Narva linnuse õuele sõjaajalooklubid kogu Põhja-Euroopast. Novembris linnuse hoovi rajatud telklaagrisse kogunevad Peeter I ja Karl XII aegseid mundreid kandvad sõjamehed, et pidada uuesti maha ajalooline Vene ja Rootsi vaheline Põhjasõja lahing.

Valmistumine kadripäevaks Eesti Vabaõhumuuseumis
20.11.
Eesti Vabaõhumuuseumis

Kadripäeval riietuvad kõik, nii mehed kui naised, kaunitesse valgetesse riietesse, värvivad põsed punaseks ja käivad kodust kodusse kadrisanti jooksmas ning karjaõnne soovimas. Eesti Vabaõhumuuseumis saab end kadripäevaks ette valmistada.