Novembrikuu karges õhus ja hämarates nurgatagustes kaigub Cthulhu kutse. Kes sellele hurmavale hüüdele vastata ei soovi, peab leppima Pöffihundi ulgumise, ohtliku muusika, improviseeritud huumori, pangesalati ning võib-olla isegi väikese jalakeerutusega simmanil … Valik on teie!

Tantsud Eesti filmidest + lavastuslik filmiviktoriin
13.11.
Paide Kultuurikeskus

Tallinna Tantsuteatri tantsuline filmitemaatiline etendusteõhtu. Lavastuslikus filmiviktoriinis on publikul võimalik olla nii pealtvaataja kui ka aktiivne osaleja. Vaatajate ette jõuavad katkendid tuntud ja märkimisväärsetest Eesti filmidest, kuid mitte alati kõige äratuntavamas võtmes. Viktoriinile järgneb lavastus “Tantsud Eesti filmidest”. Aivar Kallaste ja Jaanus Tepomees tulevad publiku ette katketega Eesti dokumentaalfilmidest, mängufilmidest, telelavastusest … ja midagi las jääb ka üllatuseks.

Sõpruse Filmikool #3: “Arminägu”
13.11.
Kino Sõprus

Režissöör Brian De Palma ja stsenarist Oliver Stone’i 1983. aasta ühistöö on uustõlgendus 1932. aasta samanimelist filmist. “Arminäo” esitatud portree Ühendriikidesse saabunud Kuuba immigrandist Tony Montanast (Al Pacino) ning tema valikutest keset kuritegelikku maailma ja isiklikke draamasid on n-ö lunastuseta ja ideaalideta lugu. Me saame osa ekstaatilisest hedonismist ja enesehävituslikest impulssidest, näeme tõusu räpasusest pealtnäha kuninglike kõrgusteni, aga filmi õhustik püsib lootusetusest rikutuna.
Filmile eelneb Tõnis Kahu loeng.

Kirjanduskohvik: teekond eikusagimaale
14.11.
Kohvik-restoran Wabadus

Novembrikuuhämaruse aegu läheb kirjanduskohvik ulmelistele radadele. Neil Gaimani fenomeni aitab lahata suur ulmekirjanduse lugeja ja kultuuriajakirjanik Juhan Raud, keda küsitleb Kätlin Kaldmaa. Jutuks tulevad ka eesti keelde tõlgitud Ida-Euroopa motiive kasutavad autorid, nagu Andrzej Zapkowski, Naomi Novik ja Leigh Bardugo. Ida-Euroopat otsib kirjanik Hanneleele Kaldmaa, keda toetab PI Filimonov. Katkendeid raamatutest loeb Maria Lee. Muusikalisi vahepalu esitab Mingo Rajandi kontrabassil. Õhtut juhib Kätlin Kaldmaa.

Laibachi albumi “Also Sprach Zarathustra” esitluskontsert
15.11.
Vene Teater

Maailma kõige ohtlikum bänd Laibach esitleb oma uut albumit “Also Sprach Zarathustra”. Albumil kõlav muusika loodi algselt 2016. aasta märtsis Sloveenia Anton Podbevšeki nimelise teatri lavastusele, mis põhineb Friedrich Nietzsche samanimelisel filosoofilisel romaanil. 1980ndatel Jugoslaavias korduvalt esinemiskeelu all olnud grupi liikmed on tuntud oma manifestimõõtu sõnavõttude poolest, millest peegeldub nii iha kui põlgust võimu vastu. Muuhulgas on nad imaginaarse riigi Neue Slowenische Kunst kaasrajajad, vastutades ühtlasi selle muusikaosakonna tegevuse eest.

Improteater Impeerium. Laval koos Kait Kalliga
15.11.
Karlova Teater

Novembrikuu improetenduse külaline on Kait Kall, keda teatakse enamasti telesarja “Naabriplika” ja meelelahutussaate “Suur komöödiaõhtu” näitlejana. Kait lõpetas 2011. aastal Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias näitleja eriala ning asus 2013. aastal tööle Von Krahli Teatrisse. Samuti on ta teinud kaasa Cabaret Rhizome’i etendustes ja ka komöödialavastuses “(T)öö klubis”. Kait on ääretult muheda ja hea komöödiatunnetusega ning sobib improlavale nagu valatult.

Viru Folgi sügissimman
17.11.
Rakvere Kultuurikeskus

Põhjamaise muusika festivali “Viru Folk” on tänaseks Käsmus peetud juba 10 aastat. Alati augustis. Viru Folgi sügissimman saab teoks aga esimest korda. Kultuurikeskuse suures saalis pakuvad 6 tundi järgemööda tantsulusti vaheldumisi tänavu oma 45-aastast sünnipäeva tähistanud Kukerpillid ja TV3 “Rahvabändi” saate finalist Väliharf, keldrisaalis omakorda pakuvad terve õhtu jooksul kontserdielamusi tänavune kolmekordne “Etnokulbi” nominent Rüüt ja Karkude näitlejatedünastia noorema põlvkonna esindaja Tõnis Kargu autorilaule esitav Pööriöö.

Pimedate Ööde filmifestival (PÖFF)
17.11.–3.12.
Tallinn ja Tartu

Pimedate Ööde filmifestival (PÖFF) on üks suuremaid ja omanäolisemaid filmifestivale Põhja-Euroopas ning piirkonna ainus filmifestival, mis kuulub maailma tippviieteistkümne filmifestivali hulka. PÖFF-i filmiprogrammi kuulub kaks rahvusvahelist võistlusprogrammi, kus linastuvad kõige värskemad ja intrigeerivamad teosed üle terve maailma. Moekino puudutab moemaailma hetke kuumi teemasid ja jutustab põnevate isikute lugusid; Doc@PÖFF toob vaatajani viimase aasta kõige aktuaalsemad dokumentaalfilmid; Panoraam ja Foorum pakuvad laiahaardelise ülevaate möödunud aastal teistel filmifestivalidel laineid löönud hittidest ja eksootilistest leidudest. PÖFF-i ümber toimuv melu on peaaegu sama suur kui festivali filmiprogramm.

Laste- ja noortefilmide festival “Just Film”
17.11.–26.11.
Tallinn

“Just Film” on Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) laste- ja noortefilmide alafestival, mis koosneb lastefilmide ja noortefilmide võistlusprogrammist ning eriprogrammidest. Näitamisele tulevad filmid, mida ka kõige suurem filmisõber iga päev naljalt näha ei saa. Mõni neist ajab nutma, mõni naerma, mõni muudab elu. Midagi suupärast leiab igas vanuses kinokülaline.

Valekapparitest pangesalatini – õpituba toidu säilitamise viisidest 19.–20. sajandil
18.11.
Maarjamäe lossi filmimuuseum

Õpituba sarjast “Asja armastajad”. Toidukultuuri uurija, etnoloog Ester Bardone (Tartu Ülikool), räägib lähemalt sellest, kuidas säilitati ja hoidistati toiduaineid möödunud sajanditel. Kultuuriloolise kogu hoidja Maia Madar toob välja põnevaid toidukultuuri ajalooga seotud esemeid Eesti Ajaloomuuseumi kogust ja tutvustab, kuidas neid omal ajal kasutati.

Raamatu “Cthulhu kutse” esitlus
18.11.
Viru keskuse Rahva Raamat

“Cthulhu kutse” sisaldab 20. sajandi tähtsaima ja olulisel määral kogu maailma kultuuriteadvust mõjutanud õudusklassiku H. P. Lovecrafti (1890–1937) lühiproosa paremikku, mille on välja valinud, põhjalikult kommenteerinud ja järelsõnaga varustanud ulmekirjanduse asjatundja Raul Sulbi. Esitusel toimub raamatu koostaja Raul Sulbi juhtimisel vestlusring tõlkijate ning Lovecrafti-spetsialistide Mart Kalveti ja Marek Laanega.