Sel nädalal meelitavad kodust nina välja pistma eelkõige põnevad helid. Näiteks Tartus võite sattuda kahe heli vahele või leida end hoopis audiovisuaalselt kontserdilt. Ida-Virumaal kõlab kindlasti midagi põhjamaist, Kuressaares õnnestub ehk teada saada, kuidas häälitsevad kummitused, Pärnus aga seda, kuidas maailm hingab. Viljandis saab kandlehelide saatel pikutada ning Tallinnas paiknevad kõrvad püüavad hea õnne korral kinni vabaimprovisatsiooni otse Sitsiiliast, läänemaailma tuntuima lautomängija sõrmede alt lendu lastud noodid, leiliviskamise Kumus ja ühe A-kategooria filmifestivaliga seotud hundi ulgumise (see viimane peaks olema kuulda ka Tartus).
Graafilise romaani “Kahe heli vahel” esitlus ja kohtumine autoriga
12.11.
Aparaaditehase noortekeskus
Graafiline romaan jutustab Arvo Pärdi muusikalistest otsingutest alates tema lapsepõlvest kuni 1980. aastani, mil helilooja pere oli sunnitud Eestist lahkuma. Sellesse vahemikku jääb ka uue kompositsioonitehnika – tintinnabuli – sünd. Illustraator ning koomiksikunstnik Joonas Sildre on helilooja elu- ja loominguloosse süvenedes uurinud tähelepanelikult paljusid arhiiviallikaid ning suutnud biograafilise materjali valada väga elavasse kunstilisse vormi. Sildret intervjueerib Peeter Krosmann.
Põhjamaade nädal 2018
12.–17.11.
Ida-Virumaa
Põhjamaade nädal kutsub avastama Põhjamaade elufilosoofiat ning avab õnnelikkuse ja heaolu tagamaid põhjamaa inimese argielus. Festival pakub mitmekesist kava lastele ja täiskasvanuile: näitusi, filme, teemakohtumisi ja -arutelusid ning põnevaid kogemusi Soome saunast Põhjala toiduni. Tutvustatakse hygge´t – taanlaste elufilosoofiat, hubast ja mõnusat olemist; norralaste populaarset kõnekäändu Ut på tur, aldri sur tähenduses “Matkates pole kunagi paha tuju”, mis peegeldab matkamise kohta norralaste südames. Selgitatakse, mis osa on fika’l ja lagom’il rootslaste igapäevaelus ning mis on sisu soomlaste rahvuslikkuse tugisambana. Tutvustatakse põhjamaalaste nippe, mis aitavad toime tulla rutiinse argieluga ning hakkama saada pimeda ja pika talvega.
Saun
14.–17.11.
Kumu auditoorium
Barbara Lehtna lavastus “Saun” on täpsete mõtete koreograafia. Laval põimuvad liikumine, heli ja visuaalid narratiiviks, mis vaatleb mõtlevate inimeste arusaamu kaasaegsest haavatavusest ja elutunnetusest digitaalse revolutsiooni keerises. Laval Jim Ashilevi, Rene Köster, Kaido Torn ja Minna-Triin Kohv.
Prime Mover
14.–15.11.
Teater Endla
16.–17.11.
Sõltumatu Tantsu Lava
Prime Mover on ajend, mis tõukab meie tegusid. See on hiiglaslik keskkonda, tehnoloogiaid, ajalugu, aistingud ja unistusi siduv masinavärk, mille osa me oleme. Pealtvaataja saabub hingavasse maailma, kus puuduvad algus ja lõpp, kus mäng ja tõsidus saavad üheks, kus mõte ja liikumine on seesama. Autorid-lavastajad Külli Roosna ja Kenneth Flak käsitlevad liikumist nii põhjuse kui tagajärjena, nii vabaduse kui paratamatusena.
Kontsertsari Improtest: Curva minore piccolo ensemble
15.11.
Kanuti Gildi SAAL
Improtest on kontserdisari, mis toob kuulajateni improvisatsioonilise muusika nähtusi meilt ja mujalt. Curva minore piccolo ensemble on kolmeliikmeline nüüdismuusikat, eksperimentaalmuusikat ja vabaimprovisatsiooni viljelev grupp Sitsiiliast Palermost, mis astub üles koosseisus
Alessandro Librio (viiul, altviiul, elektroonika);
Benedetto Basile (flööt) ja
Lelio Giannetto (kontrabass).
Vaimude tund Kuressaare lossis
15.11.
Kuressaare linnus
Saaremaa Muuseum kutsub teid osa saama kõhedust tekitavast rännakust öises lossis. Mis toimub lossis siis, kui tuled kustuvad ja maad võtab vaikus? Kas 1381. aastal kuulsusetu lõpu leidnud Saare-Lääne piiskop Heinrich III vaim on saanud rahu või uitab öisel ajal rahutult ringi? Kas vastab tõele, et lossis kummitab? Võta retkest osa ja vaatame, kas küsimused leiavad vastuse!
Audiovisuaalne kontsert “Jäljed”
16.11.
Tartu Elektriteater
Andres Tenusaar ja Taavi Kerikmäe esitavad Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud audiovisuaalsel live-kontserdil eelkomponeeritud materjali, mis seguneb kohapealse pildi- ja helitöötlusega. Materjali aluseks on 13 eesti filmi, mis valminud perioodil 1964–2013.
Jozef Van Wissemi ja Mauno Meesiti kontsert
16.11.
Sveta baar
Tallinnas esineb Hollandi avant-garde helilooja ja lautomängija Jozef Van Wissem. Artist, kes on kirjutanud muusika Jim Jarmuschi filmile “Only Lovers Left Alive”, teinud koostööd Zola Jesusega ning on ajakirja Quietus poolt nimetatud läänemaailma tuntuimaks lautomängijaks. Wissemi hüpnootilistel kontsertidel kohtuvad tumeda tooniga barokkmuusika ja minimalistlik avant-garde. Samal õhtul annab täispika soolokontserdi Mauno Meesit. Lisaks albumite “Varjudemaa” ja “Closer” muusikale saab esmakordselt kuulda ka midagi salvestusjärgus olevalt uuelt albumilt. Meesit esitab minimalistlikke ja põhjamaiselt minoorseid instrumentaale, kasutades efektiplokke, 1940ndate mikrofone ja poognaga mängitud kitarre.
Lamamiskontsert: kaasav kannelde improvisatsioon
17.11.
Pärimusmuusika ait
Hämarusse mattuvatel sügisõhtutel on paras aeg end mõnusalt kerra tõmmata ja suletud silmil lasta muusikal end kaasa viia. Sel novembriõhtul olete kutsutud rännakule Pärimusmuusika aita, kus salapärast, helisev-helget ning siinilma ja unenäo piiril balansseerivat atmosfääri loovad tuntud Eesti väikekandlemängijad (Kadri Lepasson, Ann Maria Piho, Eva Väljaots jpt). Mis täpsemalt sündima hakkab, selgub kohapeal, kuid kindel on see, et puudutamata see jätta ei saa. Julgemad saavad ka ise muusika tegemises käe valgeks.
Pimedate Ööde filmifestival
16.11.–2.12.
Tallinn, Tartu
Juba parajalt pimedad ööd on taas kohale meelitanud Pöffihundi, kelle ulg kutsub kinno 16. novembrist 2. detsembrini. Lisaks huntidele meelditab Pimedate Ööde filmifestival igal aastal Tallinna üle 1200 filmindustegelase ja ajakirjaniku, lisaks arvukalt filmisõpru nii Eestist kui meie lähiriikidest. PÖFF-i ning tema kahe kärgfestivali – “Just Filmi” ja “PÖFF Shortsi” – programm koosneb rohkem kui 600 filmist ning rohketest eriüritustest, mis muudavad pimedad ööd säravaks filmipeoks.