Algaval nädalal soovitame mõtiskleda Artur Alliksaare loomingu üle, tutvuda muusika kaudu teiste kultuuridega, ratsutada emakeeleöö luulehobul, heita pilk nüüdiskunstnike video- ja filmiloomingule, unustada end tantsupõrandal või hoopis Baltic Sea Philharmonicu voogavate helide keskel, osaleda lühivormi- ja hittfilmimaratonil, veeta öö ERMis ning kiigata sisse ka kurja kala kohviku ukse vahelt.
Sõnaportree. Paul-Eerik Rummo Artur Alliksaarest
12.03.
A. H. Tammsaare muuseum
Märtsikuu Sõnaportree õhtul võtab luuletaja Paul-Eerik Rummo mõtiskleda Artur Alliksaare legendist.
“Ikka on isikuid, kes rahva teadvuses müstifitseeruvad, mütologiseeruvad, kujunevad üleelusuurusteks ilmumiteks, aga Alliksaare puhul saab öelda, et nii mõnigi temaga seotud uskumatu legend osutus reaalsuseks. Tegelikkus trumpas fantaasiad üle,” sõnas Rummo.
Olete oodatud Arturi legendi avastama ja kaasa mõtisklema!
Kultuurikohvik
13.03.
Kloostri Ait
Kultuurikohvik on mõeldud neile, kes tahavad õppida tundma teisi kultuure läbi muusika. Osalevad erinevad Eestis elavate vähemusrahvuste muusikakollektiivid, kes laulavad laule oma emakeeles, kuid kaasaegses võtmes. Kontserdid on akustilised ja tekitavad kodukontserdi õhustiku. Lisaks muusikale tutvustavad ka esinejad loomingut ja kultuuri. Esimeses Kultuurikohvikus on võimalus kuulata laule tšuvaši keeles, mida esitab ansambel Taraj. Samuti astub üles Svjata Vatra, kelle esituses kuuleb ukraina rahvalaule.
Emakeeleöö
14.03.
Heldeke!
Luulekabarees astuvad üles Kaur Riismaa, Triin Soomets, Fagira D. Morti, Karl Kuusk, Henri Künnap, Erik Juhandi ja muidugi emakeeleratsanikud maasügaviku pilvist – Kalev Vapper ja Jürgen Rooste.
ARSi filmifestival AFF 2019
14.–15.03.
ARSi maja
Kolmandat korda toimuv ARSi filmifestival AFF esitleb nüüdiskunstnike video- ja filmiloomingut nii Eestist kui väljaspoolt, kureeritud valikut “Re-Voyage” Soome interdistsiplinaarse kunstnikeühenduse MUU videoloomingu “Performance Voyage” sarjadest ning põnevaid leide Eesti Filmiarhiivist. Festival toob vaatajateni nii aastatetagused kunstnikufilmid kui ka värskelt esilinastuvad teosed. Tänavuse festivaliprogrammi valitud filmide teemade- ja žanrivalik ning tehniline teostus on äärmiselt mitmekesine ega ole piiritletud kindlate märksõnadega. Festival on tasuta ja oodatud on kõik huvilised!
Tantsulaager Erinevate Tubade Klubis
15.03.
Erinevate Tubade Klubi
Tantsulaager on pöörase nüansiga tantsupidu – tantsitakse muusikavideote eeskujul ja esitantsijatega! Esitantsijateks on tantsulaagri tuumikkoreograafid-tantsijad – seekord laval Britt Kõrsmaa, Märt Agu ja Oliver Soomets. See, mis laval toimub, on metsik küte. Ja nad kütavad selleks, et saaksid seda järgi teha! Tantsulaagri avapeo stiil on best-of läbi NO99 Tantsulaagri aegade! Tantsude vahele teeb laval üllatus-live’i Andre Maaker – tunnustatud kitarrist ja tantsulaagri resident-DJ!
Orkestri Baltic Sea Philharmonic kontsert
16.03.
Estonia kontserdisaal
Baltic Sea Philharmonic – orkester, mis toob kokku muusikud Läänemere-äärsetest riikidest: Taanist, Poolast, Eestist, Soomest, Saksamaalt, Lätist, Norrast, Venemaalt ja Rootsist. Orkestri kontserte hoiab oma elektrifitseeriva mõju all orkestri kunstiline juht, karismaatiline Kristjan Järvi.
Kavas:
K. Järvi. “Aurora”
Gelgotas. Viiulikontsert
Tšaikovski. Kontsertsüit “Uinuv kaunitar” (seadnud Kristjan Järvi)
Made in Estonia maraton
16.03.
Kanuti Gildi SAAL
Lühivormide festival Made in Estonia maraton tuleb sel aastal 16. märtsil, et anda võimalus kõigile, kes soovivad katsetada uusi ideid, panna ennast proovile publiku ees või lihtsalt tulla vaatajana osa saama ühest erakordsest õhtust.
Heli- ja videvikufestival “ERMi öö”
16.03.
Eesti Rahva Muuseum
Tänavuse festivali üks kõige olulisemaid esinejaid on positiivses mõttes veidrat ning omapärast popmuusikat viljelev Rozi Plain (Ühendkuningriik). Lisaks astub üles Soome laulja Lau Nau (Laura Naukkarinen). Publiku kõrva rõõmustavad ka kohaliku helimaailma silmapaistvad esindajad, kes teadlikele muusikasõpradele pikemat tutvustamist ei vaja. Karge ja põhjamaise puudutusega Erki Pärnoja: Efterglow, alati muhe Orelipoiss, transiliku tantsulise astumisega meisterjaan, unelev Mick Pedaja, helilistes nüanssides perfektsionistlik ja eksperimenteeriv Weekend Guitar Trio. Keha ja meelt saab puhata ERMi ÖÖ ambient-ruumis, kus voogavate helide eest hoolitsevad trio Stereo Hypnosis Reykjavikist ning kohaliku sügavama suuna elektroonilise muusika eestseisja Kaido Kirikmäe.
Hittfilmide maratonnädalalõpp kinos Sõprus
16.–17.03.
Kino Sõprus
Sõprus võtab kokku filmikunsti viimase aja paremiku ning teeb järelaitamistunnid kõigile neile, kellel on jäänud kinos midagi head vaatamata. Valik on sel korral tehtud vaid välismaiste väärtfilmide seast ja kahe päeva jooksul tuuakse ekraanile filmid, mida filmikriitikud ja publik kõige enam veel vaadata on soovinud. Linastuvad “Koerte saar”, “Soosik”, “Poevargad”, “Whitney”, “Ekstaas”, “Õnnelik Lazzaro”, “Nähtamatu niit”, “Suspiria” ja “Maja, mille Jack ehitas”.
Raamatu “Kurja kala kohvik” esitlus
17.03.
Tasku keskuse Rahva Raamat
Esitletakse Hasso Krulli ja Marja-Liisa Platsi värsket lasteraamatut “Kurja kala kohvik”, mis on lustakas lugu kurjast kalast, kes armastab kõiki näksata. Kala jääb üksi ja satub suurde seiklusesse. Kas see lõpeb hästi või halvasti, jääb väikese lugeja enda otsustada. Esitlusel on kohal autorid, näidatakse pilte ning räägitakse kurja kala elust ja tema suurest seiklusest. Igaüks saab meisterdada omaenda kala ja pakutakse ka maitsvaid kalaküpsiseid.