Kätte on jõudmas südasuvi. Sellega seoses toimub endiselt palju üritusi üle kogu Eesti. Algav nädal toob endaga näiteks Pärnu filmi- ja muusikafestivali, Hiiumaa pärimusmuusikafestivali ning Tallinna merepäevad. Lisaks veel erinevaid näitusi, kontserte ja etendusi.

XXX Pärnu rahvusvaheline dokumentaal- ja antropoloogiafilmide festival
Pärnus
11.–24.07.

Lennart Meri ideest 1987. aastal sündinud festival on Baltimaade vanim filmipidu, mis 2016. aastal toimub juba 30. korda. Festivali üks peateemadest on olnud juba esimesest festivalist peale põlisrahvaste ja nende kultuuride ellujäämine, kuid kavast leiab ka tänapäeva ühiskonda peegeldavaid sotsiaalseid käsitlusi, portreefilme huvitavatest inimestest ning inimsuhetest ning ka kunsti- ja muusikateemalisi filme.

Avasturetk “August 1991”
Tallinna Teletornis
…–31.10.

Käesoleva aasta augustis möödub 25 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest, Tallinna Teletornil oli sündmuste käigus väga eriline roll. Selle tähistamiseks avas Teletorn avasturetke “August 1991”, mis viib külastajad 25 aasta tagusesse ajalukku.

Näitus “Poeesia ja spliin. Viktoriaanlik naisekuju ja mood Aleksandr Vassiljevi kogu näitel”
KUMU kunstimuuseumis
…–30.10.

Kollektsionääri ja telestaari Aleksandr Vassiljevi kogude põhjal koostatud näitus toob vaatajate ette 19. sajandi teise poole moe ja elustiili. Kostüümikogu fooni ja ajastu atmosfääri loomise eest hoolitsevad koloreeritud moegravüürid, fotod, ajastu maalid ja taiesed, mis pärinevad Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Rahvusarhiivi kogudest ning arhiividest.

Üle linna Vinski
Tartu Laulupeomuuseumis
14., 15. ja 16.07.

Emajõe Suveteater saab 20-aastaseks! Juubelihooajal taasetendub menukas ja parima originaalmuusika eest teatriauhinna pälvinud koguperelavastus “Üle linna Vinski”. Salapärane apteekrihärra õpetab Vinskit kasutama nõiduslikku nähtamatuks tegevat pulbrit ja nii algavadki vigurlikud seiklused, millest saavad osa kõik Hömpstadi linnakese elanikud.

Rahvusvaheline Pärnu muusikafestival Järvi Akadeemia
Pärnus
9.–17.07.

Pärnu muusikafestival on Eesti üks hinnatumatest klassikalise muusika festivalidest, mis on kasvamas üheks olulisemaks orkestrifestivaliks kogu Euroopas. Lisaks kõrgetasemelise muusika esitamisele on festivalil väga oluline roll ka noorte muusikute õpetamisel Järvi Akadeemias. Festivali üks olulisematest ja ka erakordsematest nähtustest on spetsiaalse koosseisuga festivaliorkester, kuhu tulevad mängima oma ala tipud kõikjalt maailmast.

Raamatu “Jäämurdja Suur Tõll” esitlus
Lennusadamas
12.07.

Eesti Meremuuseumil valmis käesoleval merekultuuriaastal väärikas raamat meie vanimast muuseumilaevast – jäämurdjast Suur Tõll. Uurimus jäämurdja ajaloost annab ülevaate laevameeskonna argipäevast, jäämurdja tehnilistest aspektidest ja sisekujundusest. Raamat sisaldab seniavaldamata originaaljooniseid, fotosid, väljavõtteid dokumentidest ja meeskonna nimekirja aastatest 1922–1940. Trükis ilmub eesti, inglise ja soome keeles.

XII Hiiumaa pärimusmuusikafestival “Hiiu Folk”
Hiiumaal
14.–17.07.

“Hiiu Folk” on tuntud hea maitse, kvaliteedi ja rohkete muusikaelamuste poolest. Seetõttu leiab muusikaprogrammist sarnaselt eelnevate aastatega palju artiste ja kollektiive nii meilt kui mujalt. Uudne on aga see, et tänavusel festivalil kuuleb ka neid muusikuid, kes traditsioonilise pärimusmuusikaga iga päev ei tegele. Samuti saab kuulda huvitavaid koostööprojekte, kus pärimusmuusika on ühendatud teiste muusikastiilidega.

Viktoria Mullova ja Eesti festivaliorkestri kontsert, Lepo Sumera nim heliloomingu preemia üleandmine
Pärnu Kontserdimajas
14.07.

14. juulil 2016 selgub Lepo Sumera nimelise heliloomingu preemia esimene laureaat. Uue preemia annavad välja Eesti Autorite Ühing ja Eesti Heliloojate Liit. Väärikas auhind antakse üle Pärnu muusikafestivalil Eesti festivaliorkestri kontserdil, kus esineb Viktoria Mullova viiulil ja Eesti festivaliorkester Paavo Järvi juhatusel. Kavas on Erkki-Sven Tüüri “Tormiloits”, Jean Sibeliuse Viiulikontsert, op. 47 ja Carl Nielseni Sümfoonia nr 2.

Popidioti kontsert
Telliskivi Loomelinnaku Punases Majas
14.07.

Neljapäeval, 14. juulil astub Punase Maja lavale legendaarne Eesti-Soome ansambel, kes hakkas koos käima 2000. aastate keskel. Popidiot võitis 2010. aasta Eesti muusikaauhindade jagamisel parima ansambli, popartisti, elektroonikaartisti ja muusikavideo auhinna.

Tallinna merepäevad
Tallinnas
15.–17.07.

Eesti suurim mere- ja perepidu Tallinna merepäevad on tänases formaadis toimunud juba 2008. aastast, mil esimest korda ühendasid jõud Tallinna linn, Tallinna Sadam, Eesti Meremuuseum ja Eesti Ajalooliste Laevade Selts, et luua kõigile taas pääs merele. Tegevust jagub kõikides suuremates Tallinna sadamates kogu perele. Kuulatakse kontserte, vaadatakse filme, tutvutakse laevadega, tehakse sporti ning palju muud.

Viikingiaja aarded Eestist
Paksus Margareetas
15.07.–27.08.

Viimastel aastatel on Eesti maapõuest välja tulnud hulgaliselt uusi leide, mis on muutnud senist käsitlust viikingiaegsest elust Eesti aladel. Tuleb välja, et viikingiaegne Eesti oli tähtsa viikingite kaubatee osa ning siinsetel aladel elanud inimesed väärtuslikud kaubanduspartnerid nii Euroopale kui ka Araabiamaadele. Kaubanduse kõrval käsitleb näitus ka viikingiaja teisi tahke nagu linnused, uskumused ja matmiskombestik. Näitust täiendavad põnevad ekskursioonid ning spetsiaalsed programmid nii täiskasvanutele kui lastele.

Mihkli laat
Mihkli külas
16.07.

Mihkli laat taaselustati 1989. aastal ja on järjepidevalt tegutsenud tänaseni. Laat pakub lisaks tavapärasele kaubale kultuuri- ja rahvaspordiprogrammi ning lastele mitmekesisist tegevust. Eriliseks muudab Mihkli laada ehtne külalaada õhkkond.

Puuluup, hiiu kandled Köiekojas
Hiiumaa Suursadamas
16.07.

Puuluup juhib hiiu kandle jõhvkeelte võnked läbi efektiplokkide ja luuperi ning kasutab alternatiivseid mängutehnikaid ja heli tekitamise võimalusi. Suursadama Köiekojas toimuvale kontserdile on oodatud ka lapsed. Ees ootab lummav sadamaatmosfäär. Kohapeal on olemas hädapärane kalatoit ja joogid.