Selle nädala teemad on nüüdismuusika, pärimusõudus, naised eesti muinasjuttudes, tajunihked maalikunstis, sada filmi saja minutiga, retrofuturistlikud digitaalmaalid, tudengite tummfilmid üheksakümnendatest, talvine rahvatants, Puuluup ja Duo Ruut ning üllatusi täis jõulusahver.

Ansambel U: kontsert “Urr-21: Rostrum”

11.12.
Eesti Raadio 1. stuudio

“URR” ehk “Ansambel U: Rahvusringhäälingus” on ansambel U: 2013. aastal alguse saanud kontserdisari, kus U: tutvustab erinevaid olulisi teemasid nüüdismuusikas. Seekord on kavas Ülo Kriguli, Oscar Bianchi, Tatjana Kozlova-Johannese, Olga Neuwirthi ja Helena Tulve teosed. Heliloojate tausta, teoseid ja teemat tutvustavad U: liikmed Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes.

Õudusjuttude õhtu – jutustab Anne Türnpu

11.12.
August Maramaa puiestee 2, Viljandi

Pimedal detsembrikuu õhtul ühes Viljandis Maramaa pst 2 asuvas kambrikeses tulevad jutustamisele sünged jutud siit ja sealt poolt maailma. Õudusjutte vestab lavastaja ja näitleja Anne Türnpu ning temaga kaasa musitseerib kanneldel Eva Väljaots. Kahe sümbioosis muutub lugude jutustamine natuke nagu kontserdiks või etenduseks, seega on lisaks pärimusõudusele ja lugudele võimalik kaasa viia täiesti teistmoodi kontserdielamus, mis pikaks ajaks kummitama jääb.

Esitletakse muinasjuturaamatut “Sõsara sõrmeluud. Naised eesti muinasjuttudes”. Folklorist Merili Metsvahi koostatud kogumik tutvustab Eesti rikkalikku rahvapärimust uue nurga alt, tuues lugeja ette lood, mille peategelane on naine. Metsvahi on jutustades alles jätnud lugude algse kareduse. Nii ei sobi lood pere pisemate unejutuks, hea vanus lugemiseks on 11-111. Raamatule on loonud lummavad illustratsioonid Britt Samoson. Raamatu on kujundanud Angelika Schneider, toimetanud Riste Uuesoo ja Merit Kask. Raamatu annab välja kirjastus Hunt. Esitlusel laulab regilaule Anna Hints ja muinasjutte loeb ette näitleja Külli Teetamm.

Laurentsiuse näitus “OOOO”

12.12.2018–26.01.2019
Vaal Galerii

Ühel kuumal aprillikuu õhtul tehti Suurupi lähedal jäävesises metsas kummastavaid fotosid hulpivast kummirõngast. Võpsik ja linnulaul, merevaigulik sulavesi täis peegeldusi ning varje, jää selle all õhkamas külma … Näituse “OOOO” kogu olemus tulenebki sellest seigast tollel aprillikuu õhtul. Laurentsiust inspireeris juhtumuse unenäolisus, tajunihe, kus reaalsuse sees on veelgi suurem reaalsus ning selle eitus. Lisaks veel kõik see, miks inimesed üldse maalikunsti armastavad.

100 filmi 100 minutiga

13.12.
Kino Sõprus

Tähelepanuhäirete festival – sada äärmiselt lühikest filmi maailma igast nurgast. Sada süžeed, sada lõppu ja vähemalt sada põhikangelast ning üks pilet! Selle Kiievist pärit rahvusvahelise festivali filme näidatakse Ukrainas, Poolas, Eestis, Tšehhi Vabariigis, Saksamaal ja Suurbritannias. Ainuke linastus Eestis on 13. detsembril kell 21.00 kinos Sõprus.

Voronja XXIII: Estookin “Cyber Creation”

13.–21.12.
Tartu Uus Teater

XXIII (korter)näitus ei toimugi päris korteris, vaid hoopis Tartu Uues Teatris. “Cyber Creation” on Tartus tegutseva digitaalkunstniku Estookini debüütnäitus, kus saab näha retrofuturistlikke digitaalmaale, mis on inspireeritud ajaperioodi 1960-80 tunnetusest, kuid maalitud küberpungi võtmes. Teosed kujutavad tsitaate nii läänemaailma kui ka Venemaa kultuurist, fantaseerides mineviku düstoopilisse tulevikku. Maalidel kujutatud keskkond ja karakterid kujutavad transhumanismi ning dialooge tehnoloogia ja inimeste vahel. Kõik teosed on valminud 2018. aastal ja näitusel toimub nende esmaesitlus.

13. detsembril kell 18.00 toimub Kumu auditooriumis filmiõhtu “Salatoimikud: Autompsyko Supervegos”. Linastuvad üheksakümnendatel tegutsenud filmitudengite rühmituse TUKK (Taavi Eelmaa, Jaak Kilmi, Rein Pakk, Marko Raat, Rainer Sarnet) tummfilmid, millele on ürituse jaoks loonud spetsiaalse muusikalise tausta DJ Erkki Tero. Õhtu teises osas taasloob Kiwa oma audiovideo-performance’i “Work in Progress” (1998).

Tartu talvine tantsupäev 2018

15.12.
Tartu Raekoja plats

Rahvatantsurühmad tervitavad teid taas Tartu talvise tantsupäeva raames triibuseelikute ja tantsukeerutustega Raekoja platsil 15. detsembril 2018 kell 13.00. Tantsupäeva kunstiline juht on Karel Vähi ning sedapuhku saab tantsida Matis Leima (karmoška, viiul) ja Laurits Leima (kitarr) pilli järgi. Peole Tartu Raekoja platsil järgneb kell 14 simman Püssirohukeldris. Mitte kunagi väsivate tantsupäevaliste tantsitamise võtavad seal üle Toomas Oks ja Karl Kobin.

Puuluup ja Duo Ruut Pärnus

15.12.
Klubi Tempel

Pärnusse tulevad selle suve üks enim huvi tekitanud bände Puuluup, kel kaasas Noortebänd 2018 laureaat Duo Ruut.

Puuluup on:
kaks meest,
kaks igivana instrumenti,
kaasaegne tehnika.

Duo Ruut on:
üks Ann-Lisett Rebane,
üks Katariina Kivi,
üks kannel.

Draamateatri jõulusahver

15.12.
Eesti Draamateater

Eesti Draamateatri jõulusahver on ka tänavu avatud! Uksed avanevad laupäeval, 15. detsembril kell 11.00 ja külla on oodatud ka kõik need, kes ehk varem pole saanud tulla. Kingituste, käsitöö ja heade maitsetega kauplevad nii loomingulised inimesed teatritest kui ka külla kutsutud sõbrad.