Sellenädalastest sündmustest ei kuulu küll ükski ajaloo prügikasti, pigem on valikus esindatud püsivamad väärtused. Toppige taskud head ja paremat täis, et tuul ära ei viiks, ning minge nautlema!

Näitus “Ajaloo prügikastist ajalukku”

15.09.2016–1.04.2017
Tartu Linnamuuseum

Öeldakse, et inimese prügikasti põhjal saab tema kohta rohkelt infot ja seda omadust on võimalik ka teaduslikel eesmärkidel ära kasutada. Näitus annabki etnoloogilise uuringu põhjal ülevaate tänapäeva tartlaste seisukohtadest prügi ja selle käitlemise osas, samuti peamistest olmejäätmete liikidest viimase kümmekonna aasta jooksul.

MoeKunstiKino
9.–12.10.
Kino Sõprus

See väike kinofestival on mõeldud neile moefännidele, keda ei huvita pelgalt algava hooaja põhivärvid ja trendikas püksilõige, vaid kes austavad ja hindavad moeKUNSTI ning keda huvitab, kes ja kuidas moodi loovad ning miks nad seda teevad, nähes moes midagi suuremat kui vaid järjekordsel moeetendusel ilusate modellide seljas esitletavaid rõivaid.

V Artishoki biennaal
6.–15.10.
NO99

Artishoki biennaal on viiendat korda toimuv eksperimentaalne näituseformaat, mis koondab kümmet kunstnikku ja kümmet kirjutajat. Iga kunstnik esitab näitusele ühe uue teose ja kriitikud kirjutavad artikli kõigi esitatud teoste kohta. Publik saab kümne päeva jooksul osa kümne kunstniku uutest teostest ja sajast kunstikirjutisest. Lisaks toimub igal õhtul avalik vestlus vastaval päeval üles astuva kunstnikuga.

Eesti Arhitektide Liidu 2016. a kuraatornäitus “Kuhu kadus euro?”
6.–30.10.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Kuna nüüdseks on enamus inimestele teada, miks tuvipoegi kunagi näha pole või kust tuleb tolm, siis on jälle aeg raha teemat vaagima asuda. Sel korral teeb seda Eesti Arhitektide Liit, mis kutseorganisatsioonina soovib näitusega omavalitsustele selgitada kvaliteetse elukeskkonna vajalikkust ja inspireerivat mõju.

Hõimupäevad 2016
10.–16.10.
Üle Eesti

Üritustesari tutvustab soome-ugri rahvaid ja tugevdab nende omavahelisi sidemeid. Vaadata saab soome-ugri teemalisi filme, külastada näitusi ja kontserte ning osaleda paljudel kirjandus- ja kultuuriüritustel. Kohal on ka ansamblid, kirjanikud, kunstnikud ja teised külalised Venemaa soome-ugri aladelt, aga ka Soomest ja Ungarist.

Kuldne Mask 2016: “Joobnud”
10.–11.10.
Rahvusooper Estonia

Preemia “Kuldne Mask” 2016. a laureaat. Näidendi põhiteema on armastus, armastada inimloomuses jumalikku. Joobnud olekul ei ole näidendis mingit pistmist olmega, seda ei tohi võtta sõna otseses mõttes – tegemist on kirgastumise metafooriga, elu tegeliku kulgemise tajumisega, meie silme all toimuva armastuse ja imega.

Viljandi kitarrifestival 2016
11.–15.10.
Viljandi

Viljandi kitarrifestivali eesmärk on edendada improvisatsioonilist ja stiiliülest kitarrimängu. Festival koondab kitarrimängijaid Eestist ja välismaalt, arendades seejuures rahvusvahelist ja kitarriõppe koostööd.

53. välkloeng: uus aeg, uus inimene
13.10.
Katariina kirik

53. arhitektuuri välkloengu moderaatori, arhitekt Vilen Künnapu kutsel kogunevad Katariina kirikusse järjekordse välkloengu lavale inimesed, keda ühendab lisaks erialalisele aktiivsusele huvi vaimsuse vastu, intuitiivsus ja soov olla vaba. Iga esineja tutvustab mõnd oma tööd, milles on teatav lõpmatuse fiiling, ning räägib, mida ta elust üldse arvab.

ERSO: Sofia Gubaidulina 85
14.10.
Estonia kontserdisaal

Sel sügisel tähistab muusikamaailm tänapäeva ühe olulisema helilooja Sofia Gubaidulina 85. sünnipäeva. Gubaidulina muusikalised kujundid hõlmavad müstikat, metafüüsikat, religioosset spirituaalsust. Tema muusikaline fantaasia tegeleb tihti apokalüpsise ja viimse kohtupäeva temaatikaga. Gubaidulina oratooriumi esiettekande dirigent on  Andres Mustonen, kes on olnud aastaid Gubaidulina loominguline partner ja mitme tema suurteose esmaesitaja.

Werner Herzog: varajaste mängufilmide retrospektiiv
13.–19.10.
Kino Sõprus

Kultusrežissööri Werner Herzogi esimesed mängufilmid vormisid olulisel määral tema stiili, kuna just seal testis ta mitmesuguseid filmitegemise meetodeid, mis on aastate jooksul muutunud Herzogi firmamärgiks. Sõpruse retrospektiivis linastub seitse Werner Herzogi varajast mängufilmi, millest neli on tehtud koostöös Saksamaa kõige kurikuulsama näitleja Klaus Kinskiga. Hetkel on meie Facebooki lehel käimas ka retrospektiivi piletimäng, soovitame osaleda!