Teater Must Kast tähistas selle aasta märtsis oma viiendat sünnipäeva. Miks ja kuidas teater alguse sai?

Teatri loomise idee tuli eelkõige meie õppejõududelt, kes meile ka sisendasid, et meid ei oota kuskil keegi, vaid tuleb ise tegutseda. Olime kõigest üks kamp inimesi, kes juhuse tahtel kokku sattnud ning alles seejärel leidsime üksteise abiga üles ühise sünergia.

Kas Mustal Kastil on viie aasta jooksul välja kujunenud oma kindel stiil või suundumus, mida järgite? Või oli teil alguses mõni siht, millest olete siiani kinni pidanud või, vastupidi, millest olete kõrvale kaldunud?

Alguses oli meie siht luua kogukonnateater, kuid suund muutus peatselt. Meie suhtlus oma publikuga on aga pidevalt jätkunud, näiteks etendusejärgsete vestluste kaudu. Minu jaoks pole Mustal Kastil veel oma stiili ja ma loodan, et see ka ei kinnistu, vaid toimubki pidev otsing ja eksperimenteerimine uute vormidega. Fakt on see, et tegutseme black box tüüpi saalis ja meie trupis on väga erinevad kunstnikud ning igaühel on siinses elukeses oma asi ajada.

Kas teil on ka mõni eeskuju teatri- ja/või kultuurimaastikul? Millised lavastused, trupid, raamatud, filmid jne on teie loomingule mõju avaldanud?

Minu eeskujuks on inimesed, kes tegutsevad sihipäraselt eesmärgi suunas. Mõju avaldavad kõik. Inimesed, raamatud, filmid. Kas positiivset või negatiivset mõju, pole oluline, püüan igast asjast midagigi endasse imeda.

Sinu lavastusest “5 grammi sisemist rahu” on peagi publikuni jõudmas ka venekeelne versioon. Räägi sellest natuke lähemalt ja millal ning kus venekeelset etendust näha saab?

Jaa, see mõte tekkis mul juba mõned aastad tagasi ja nüüd on see lõpuks teoks saamas. Eks ma kogusin veel julgust lavastajana töötamiseks. See on olnud minu jaoks väga arendav ja edasiviiv protsess. Töötame proovisaalis kolmekesi koos näitleja Aleksandr Zhilenko ja tõlkija Maia Soormiga. Minul on eestikeelne tekstiraamat ning nendel venekeelne. Sisulise poole pealt on see ju tegelikult kõik üks ja sama. Narkomaania ei küsi, kus sa elad, mis rahvusest sa oled või kui vana sa oled.

Venekeelne lavastus “5 граммов” jõuab publiku ette 29. aprillil Tallinnas Lindakivi kultuurikeskuses ning seejärel jõuame etendustega ka Tartusse, Narva ja Jõhvi.

Eestikeelse “5 grammi” puhul olid ise nii lavastaja kui ka peaosatäitja rollis. Kumb oli keerulisem?

Keerulisem oli kindlasti ise lavastada ja mängida. Pidevalt tekkis konflikt ja lõhestumine. Antud teemaga süvitsi minemine oli samuti uus. Nüüd, Aleksandriga proovisaalis olles on vahepeal tunne, et olengi endine narkomaan, kes on mineviku varjust välja tulnud.

Millised on Musta Kasti tulevikuplaanid?

Sügisel esietendub Birgit Landbergil musta huumori ja draamaga vürtsitatud muusikaline lavastus.

Foto: Gabriela Liivamägi