Peagi algab Tallinna kammermuusika festival, mis leiab aset 19.–30. augustil. Väliskülalistena astuvad üles Põhjamaade noorte sümfooniaorkester Orkester Norden, klaveritrio Teos (Soome/Eesti), kammerorkester Baltic Neopolis Virtuosi (Poola) ja suur hulk Eesti tippsoliste.
Festivalist on saanud traditsioon ja see kuulub Eesti klassikalise muusika tippsündmuste hulka. Väärtmuusikafestival annab publikule võimaluse nautida nii Eesti kui ka välismaa tippmuusikute esinemisi, kaunistades ja rikastades seeläbi Tallinna ning kogu Eesti kultuuripilti.
Enne festivali algust on aga sobilik küsida korraldajalt, muusikute fondi PLMF loojalt ning tunnustatud Eesti ooperilauljalt Pille Lillelt mõned festivali korralduslikku poolt puudutavad küsimused.
Kuidas tekkis idee korraldada Tallinna kammermuusika festivali? Kas nägite kultuurisündmustes teatavat puudujääki?
Festivali teke oli loogiline jätk aasta varem loodud muusikute fondi sünnile, mis tõepoolest täitis teatavat puudujääki, sest Eestis puudus organisatsioon, kes hoolitseb professionaalsete muusikute käekäigu eest. Kuna üks muusikutele ülioluline arengu tagamise faktor on esinemisvõimalused, siis oligi festivali loomine ainuõige.
Millised on olnud kõige suuremad katsumused seoses festivali korraldamisega?
Kõike tuli alustada nullist – eelarve, turundus, väliskoostöö jne. Kõik on olnud katsumus ja on siiani.
Millised on olnud kõige suuremad rõõmud? Mis on see, mis alati uuesti korraldama paneb?
Meie muusikud ja nende tase. Olen iga kord nende pühendumusest pisarateni liigutatud.
Milline on olnud publiku tagasiside?
Äärmiselt meeldiv. Viimastel aastatel oleme saanud tagasisidet, et fondi kontserte saadab kvaliteedimärk. Nii see tõesti on ja seda suhteliselt normaalse piletihinnaga. Kaks kontserti on taas publikule ka vaba sissepääsuga. Fantastiline!
Millised on kontserdisoovitused publikule?
Kõik kontserdid on erakordse energiaga, sest kõiki muusikuid, kes sel aastal esinevad, olen tundnud juba 15 ja rohkem aastat ning tean, milleks nad on võimelised. Samuti on väga kõrgel tasemel väliskülalised: Baltic Neopolis Virtuosi kammeransamblis mängivad kontsertmeistrid Berliini Deutsche Operast ja Londoni Royal Opera House’ist, Põhjamaade noorte talentide sümfooniaorkester on kuulamist väärt ja Soome-Eesti tippmuusikutest koosnev klaveritrio Teos on leidnud tunnustust Skandinaavia maades.
Milliseid esinejaid ise sel aastal kõige rohkem ootate?
Ma ei soovi teha valikuid, sest olen väga õnnelik iga meie tippinterpreedi esinemise üle, kes armastab oma eriala ja on end pühendanud muusikale.
Kuhu edasi? Mida plaanite tulevikus veel teha ja keda siia esinema kutsuda?
Usun, et järgmisel aastal tuleb festival taas ja juba mitmete välisesinejatega on kokkuleppeid, millest kindlasti peagi kontserdikülastajatele ka teada anname. Vastloodava PLMF Academia Nova kooliga saavad toimuma ka meistriklassid noortele muusikutele, nii et on, mida oodata!