TMW tõeline muusikamöll saab hoo sisse alles neljapäeval. Enne seda on aega päikese käes mõnuleda ja vanalinna kunstigaleriides inspiratsiooni koguda. Siin on minu TOP 3:

Tiit Pääsukese ja Kris Lemsalu näitusel „Kaunitar ja Koletis“ loovad abstraktsed maalid mängulise tausta filigraanselt viimistletud sürrealistlikele installatsioonidele. Kõik moodustab metsikusse uppunud mänguväljaku. Hüpnotiseeriva maalima keskel tutvub ümbritsevaga galaktikast sadanud langevarjur, omavahelist rulavõistlus peavad kawaii-stiilis tüdrukud ja pimedasse ruumi on peitunud veidraim abielupaar. Tõeline kummalisuse paradiis.

Arts2
Kirsika fotojäädvustus avamiselt. © Kirsika Kaunissaar

Kohe ümber nurga, varjulises EKA galeriis, näitusel „Kõverruum“, minnakse ruumitajus sügavamale, astudes kõrvalteedele, pööreldes keeristes. Tuntud eesti kunstnike kõrval on väljas kinnipeetavate joonistused, milles meeleheide on kõrvutatud vabanemispäevale eelnevate emotsioonidega. Teiste seas on väljas vangide kaardid, millest ühel on rõhutatult välja toodud kolm lokalisatsiooni: Tallinna kohtuhoone, Tallinna vangla ja Ülemiste järv. Kunsti abil antakse edasi varjatud või vähem varjatud osa kinnipeetavatest. Looming ei seisa vaid visuaalse naudingu, vaid sügava sotsiaalse mõttekoha eest.

Teisipäeval Okapi galeriis avatud ühisnäitus „M_M_M_M“ on ainulaadne kombo. Näitusel osavalevad metallikunstnikud Rait Siska ja Risto Tali, fotograaf Temuri Hvingija ning muusik ja performance-kunstnik Erik Alaloog. Autorid kasutavad ära oma tugevaid külgi ning uudseid tehnoloogiaid rakendades pakutakse vaatajale suuremõõtmelisi metallile kantud fotosöövitusi, mis kevadpäikeses õrnalt helgivad. Avamispäeval lõi meeleolu omanäoliste muusikainstrumentide virtuoos Fjordwalker, kes andis toimuvale  tumeda unenäo lihvi.

Lisaks kunstile pakuvad ideedelaengut TMW vestlused, kus teemad varieeruvad aktuaalsetest kultuuridilemmadest sügavate sotisaalsete mõttekohtadeni. Poliitilise aktuaalsusega paistis silma Mondo vestlusring naistest ja sõjast. Kas naine on sõjaolukorras ohvri, sõduri või medõe rollis? Teisipäevasesse Musta Puudli vestlusringi oli teiste hulgas kaasatud ka Eesti välisminister Marina Kaljurand. Edasiste vestlusteemade hulka kuuluvad näiteks prügi ja selle taaskasutus (Popular garbage – 30.03, 17:00, Pärnu mnt 6) ja poliitika sekkumine muusikaloomesse (When politics interferes with music – 31.04, 17:00, Pärnu mnt 6). Lisaks on programmis mitmeid kunstivestlusi.

Arts3

Tallinna hubaseimas kinos, Sõpruses, saab näha muusikateemalist filmirepertuaari. Kolmapäeval tuleb näitamisele dokumentaal 2012. aasta olümpiamängudel laineid löönud vintage-rongist, mis muusikutega mööda riiki ringi tiirutas ja publikut pop-up-kontsertidega kostitas („The Africa Express: Train Tour Documentary Film“, 2013). Pühapäeval, pärast muusikale broneeritud õhtuid linastub film muusikavirtuoos Nick Cave’i elust („20.000 Days on Earth”, 2014).

Nädalavahetusel alustavad disainiturg Kultuurikatlas ja Tallinn Craft Beer Weekend.