Laupäeval, 19. mail toimub kauaoodatud muuseumiöö, mille seekordne teema on mitte just väga üllatuslikult pidustused. Valisime kultuurikalendrist suure hulga mõnusaid sündmusi, et oleks lihtsam otsustada. Tundub, et tuleb keeruline aasta, kuna äärmiselt põnevaid muuseumiöiseid sündmusi on tohutult palju!

Aega võib mõnusalt veeta näiteks…

A. H. Tammsaare muuseumis Kadriorus, kus Tammsaare korteris toimub suur sünnipäevapidu, mis viib huvilised tagasi aastasse 1938.

Liivi Muuseumis, kus muu hulgas toimub restaureerimisosakonna avamispidu, kus saab meisterdada, juua teed ning võtta osa muusikalisest etendusest ja näituse avamisest.

Kadrioru pargis, kust leiab astronoomiaklubi avatud vaatlused ning saab vaadata läbi teleskoobi ja lasta kosmilistel võngetel võbeleda.

Särevi Teatritoas, kus peetakse pulmi ning millest osa muutub pimikuks, kus sünnivad teatrifotod. Pimikupeol saab näha, kuidas aastate eest fotosid ilmutati, ning proovida ise fotosuurendusi ja fotogramme valmistada. Peolt ei puudu ka ajakohane muusika.

Viljandi vanas veetornis, kus  saab näha Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppekava multimeedia tudengite interaktiivset heli-, valgus- ja videoinstallatsiooni.

Jääaja Keskuses, kus saab kuulata koorilaulu ning  osaleda giidituuril, kus giid Kaupo viib huvilised natuke teistmoodi giidituurile pealkirjaga “Peoloomad”. Giid räägib ja näitab Jääaja Keskuses elavaid loomi, kes oma looduslikus elukeskkonnas pidu peavad.

Eesti Rahva Muuseumis, kus on kava vägagi rikkalik ja näha saab kõiksugu trikke. Näiteks on kohal mustkunstnikud, akrobaadid, show-baarmenid, muusikud, näha saab tule-show’d ja palju muud.

Kuressaare linnuses, kus  saab kuulata muusikat, harida end tuuridel ning nautida kohvikumelu. Kavas on külastada ka üht teist lähedal asuvat muuseumi.

Rakveres, mille keskmes on Rehbinderi maja ja Rakvere linnus. Krahv Dietrich von Rehbinderile kuulunud ja hiljem linnavalitsuse ametihoone rolli täitnud majast on saanud uhke ja huvitav näitustemaja, kus tasub kindlasti ringi uudistada  ja linnus on muidugi juba teada-tuntud huvitav paik.

Kadrioru ja Mikkeli muuseumis, millest esimene kutsub kõiki pidulisi peagi 300. juubelit tähistavasse barokklossi. Sel aastal saavad nii suured kui ka väikesed kunstisõbrad kogu õhtu jooksul uurida, millised huvitavad nõud on katnud 300 aasta jooksul kõige uhkemaid pidulaudu, ja nautida pidulikku lossimelu. Mikkeli muuseumis toimuvad kuraator Orest Kormašovi ekskursioonid näitusel “Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”, kus täpsema vaatluse alla tulevad pühade ikoonid.

Kumus, kus on avatud näitused “Ajalugu pildis – pilt ajaloos”, “Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna graafikatriennaali”, “Projektiruum. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp” ning “Kristi Kongi ja Kasper Bosmans dialoogis”. Neil näitustel saab teha nii mõndagi!

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, kus 1980. aastate eesti muusikat mängib Ando Naulainen, mille saatel saab edasi liikuda näitusele “Uus vaev. Eesti noor disain 1980. aastatel”.

Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumis, mille aias toimub Amandus Adamsoni ajastusse sobiv pidu kohviku ja salongimuusikaga. Mängib elav viiulimuusika ning aeda on tekitatud ühekordne installatsioon “Salong”.

Arvo Pärdi Keskuses, kus ollakse Eesti Vabariigi sünnipäeva-aasta pühademeeleolu lainel.  See on tegelikult erakordne võimalus ka põhjusel, et Arvo Pärdi Keskuse uksed avanevad muuseumiööl praeguses asukohas viimast korda.

Hiiumaa Muuseumis, kus ollakse pidulisel muuseumiööl pulmameeleolus. Külalisi võtab vastu isamees. Uuritakse, milliseid pulmateemalisi varandusi leidub muuseumi salvedes. Räägitakse pulmadega seotud tegemistest ja kommetest. Ühistööna kaunistatakse meeleolukas seinaleht ning soovijatel on võimalus jääda pildile pruudi või peigmehega.

Pärimuspeol Ääsmäel, kus saab osa rahvalikest rõõmudest. Peo tõmbavad kell 15 käima Pärnatalu lõõtsapoisid, tantsu löövad Kolga rahvatantsu segarühm, Märjamaa rahvatantsurühm Viimikud ja Märjamaa lõõtspilliansambel. Kooki ja kohvi pakub Külaplatsi kohvik.

Kolga Muuseumis, kus tuulutatakse Kolga mõisa krahviperekond Stenbocki Villeroy ja Bochi. Räägitakse, mida Kolga krahvid sõid ja jõid ning  juttu tuleb suurejoonelistest jahilkäikudest, faasani- ja jahikoertekasvatusest, mida põnevat kasvatati triiphoonetes, milline toodang tuli mõisa viinavabrikust. Räägitakse ka Tsitre suvemõisas toimunud söömingutest, talurahvale korraldatud pidudest, kasemahlapeost, vähikäikudel peetud piknikest ja paljust muust.

Valga Muuseumis, mis  korraldab muuseumiöö päevasel ajal traditsioonilise päevase bussiekskursiooni ja õhtul ootab kõiki peoteemast kantud põhikava.

Rohkem muuseumi- ja muuseumiöö sündmusi leiab kultuur.info kalendrist!