Selle nädala keskmes on valgus, loodusfilmid, rootsi ja rannarootsi muusika, improteater, mikrotonaalsed helid, piirilinn Narva, põlvkondadeülene tants, jaapani popkultuur, hiied ja tasuta raamatud.

Valgus kõnnib 2018

19.–21.09.
Tallinn

Kolm päeva kestev valguse, värvi ja muusikafestival lõpetab Kadriorg 300 juubelihooaja ning festivali ajal saab müstilises linnaruumis näha erinevaid valgus-, video-, elava tule ja heliga ühendatud installatsioone. 2018. aasta festival keskendub rahulikule valgus- ja värvimängule ning installatsioone ja omanäolist linnaruumi on võimalik vaadelda nii Tallinna vanalinnas kui ka Kadrioru pargis.

Matsalu loodusfilmide festival propageerib looduslähedast ja säästvat elulaadi ning põlisrahvaste sügavalt loodusega seotud traditsioonide austamist. Üritus koosneb võistlusprogrammist, lisaprogrammidest, koolinoortele suunatud loodusharidusprogrammist, loodusfoto- ja kunstinäitustest, fotoprogrammist, seminaridest, töötubadest, meistriklassidest, uusima foto- ja videotehnika esitlustest ning muudest üritustest. MAFFil linastub sadakond uut loodusfilmi üle maailma, millest veerandsada rahvusvahelises võistlusprogrammis. Filmid võistlevad kahes kategoorias: “Loodus” ning “Inimene ja loodus”.

Kontserdisari “Eesti ajastud”: ansambel Triskele

20.09.
Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone

Eesti sajandat sünnipäeva tähistav kontserdisari käsitleb olulisi perioode meie maa ajaloos ning muusikat, mis meie aladel kõlanud on. Kontserdisari toimub koostöös Ajaloomuuseumiga, kes juhib igal kontserdil tähelepanu mõnele tutvustatava perioodi iseloomulikule esemele. Sõnalise sissejuhatuse kultuuri- ja muusikaruumi teeb ajaloolane Jaak Juske. Ansambel Triskele tutvustab kontserdisarjas rootsi ja rannarootsi muusikat, mille mõjud meie rahvamuusikas, eriti Lääne-Eestis ja saartel, on laialt levinud.

Improteater eristub klassikalisest teatrist selle poolest, et kõik, mida publik etendusel näeb, sünnib kohapeal, improviseerituna etteantud inspiratsioonisõnadest. Seega on iga etendus vahetu ja kordumatu, sest kahte täpselt ühesugust lugu pole võimalik lavale panna. “Tilt” toob teie ette parimad impronäitlejad ja -koolitajad nii Eestist kui ka mujalt maailmast.

Tallinna Uue Muusika Ansambel esitleb juba teist korda “Sound Plasma” mikrotonaalse muusika minifestivali, mis ühendab endas mikrotonaalsele muusikale pühendatud kontserte ja meistriklasse. Tallinnas toimuval minifestivalil toimub kokku kolm kontserti ning Vincent Royeri (vioola) meistriklass. Kontsertidega astuvad üles Tallinna Uue Muusika Ansambel, Vincent Royer (vioola, Belgia/Prantsusmaa) ja Ensemble du Bout du Monde (saksofonikvartett, Šveits).

Station Narva 2018

21.–23.09.
Narva

Eesti idapoolseimas linnas Narvas toimub esmakordselt muusika- ja linnakultuuri festival “Station Narva”. Festivali muusikaprogrammi peaesinejad on triphop’i värvikamaid ja mõjukamaid tegelasi Tricky, 80ndate uue laine legend Echo & the Bunnymen ja tulevikumuusika produtsent Actress Inglismaalt. Üles astub ka kümmekond põnevaimat Eesti artisti, teiste seas Mart Avi, 12EEK Monkey, Zahir ja Una Bomba 50+.

Lisaks muusikaprogrammile toimub üle kogu linna palju muudki. Narva kolledži aatriumis on avatud festivali infopunkt ja digimeedia inkubaatori DIGIX mängudekohvik. Ro-Ro klubis toimuvad Comedy Estonia kolmkeelne stand-up-etendus ja keeltekohvik. Narva kunstiresidentuuris leiavad aset nii kunstialased tegevused kui ka kohaliku arvamusfestivali “BAZAR” kureeritud avalikud vestlused. Jõepromenaadil pakutakse Põhjala tänavatoitu ja narvakate koduhoovides üle linna saab näha piirilinna avastamata talentide etteasteid.

Tantsulavastus “Generatsioonid”

22. ja 23.09.
Teater NO99

“Generatsioonides” on laval tantsijad erinevatest põlvkondadest, rahvustest ja sotsiaalsetest kogukondadest. Osa tantsijaid alustas oma tantsijateed pärast Eesti taasiseseisvumist ja mõned laval olijatest lõpetasid tantsukunsti õpingud alles sel aastal. See on vabakutseliste tantsu alustajate ja uue generatsiooni lugu oma elutunnetusest, kogemustest ning mälust.

Lavastus: Stav Marin ja Neta Weiner (Iisrael)
Tantsijad: Dmitri Kruus, Simo Kruusement, Olga Privis, Helen Reitsnik, Katre Sabbal, Allar Valge, Aneta Varts

Jaapani popkultuuri festival “AniMatsuri 2018”

22.–23.09.
Hugo Treffneri gümnaasium

Jaapani animatsioonile ja popkultuurile pühendatud festival, mis toob kohale huvilisi nii Eestist, Lätist, Soomest kui ka mujalt lähiümbrusest. Festivalil on võimalik osaleda erinevatel võistlustel, kuulata ettekandeid ja presentatsioone ning osaleda töötubades. Kohapeal saab lugeda põnevaid mangasid ja raamatuid ning uurida, mida huvitavat on müüa poodidel ja kirbuturul. Seekordki saab osa võtta videomängude turniiridest. Oodatuim sündmus on erinevate anime-, manga-, filmi- või mängutegelaste kehastamine cosplay-võistlusel. Traditsiooniline laupäevaõhtune peopaik on Tartu Erinevate Tubade Klubi, kus saab lisaks DJ-de saatel tantsu vihtumisele võtta osa põnevatest seltskonna- ja videomängudest ning teiste festivalikülastajatega mõnusalt aega veeta.

Tartumaa I hiieretk

23.09.
Algus Toomemäel

Olete oodatud sügisesel pööripäeval, 23.09.18 Tartust algavale Tartumaa pühapaikade ringreisile. Külastatakse Peedu Vapramäge, Rõngu Hiugemäge, Ervu Tulimäge, Mõisanurme Kave lätet jt looduslikke pühapaiku; tutvutakse nende pärimuste ja loodusega, uuritakse, kuidas on neid hoitud, avastatakse nende väge ning kuulatatakse esivanemate sõnumeid. Saab näha pühapaikade ilu ja valu, jalutada lopsakas hiiemetsas asuva Kuninga hauale, uudistada Kagu-Eesti suurima lohkude arvuga lohukivi ja pesta silmi ning kustutada janu Kave lättel ja selle noorukesel tütrel. Reisijuht on Ahto Kaasik.

MTÜ Raamat Rahvale kutsub 23. septembril kell 11.00 Kultuurikatlasse toredale perepäevale, kust võib tasuta koju viia täpselt nii palju raamatuid, kui kanda jaksad! Kodus tolmu koguvad head ja armsad raamatud saab ära anda raamatukogumispäevadel ning Raamat Rahvale aitab neile uue kodu leida.