Käesoleval nädalal on nii mõndagi varuks neile, kes armastavad tantsu, kunsti, tehnoloogiat, muusikat, õudust, fantaasiat, kohvi ja kohvikuid. Heitke pilk peale ning seadke vaim kultuuri nautimiseks valmis!

Tantsunädal 2019

23.–29.04
Viljandi

Tantsunädal on nädalapikkune tantsukunsti propaganda, mille jooksul valatakse Viljandimaa üle erinevate tantsu ilmingute ja võimalustega. Tantsu jagub igaühele, kel huvi seda näha, vaadata, kuulda, selle üle arutleda ning loomulikult – tantsida.

Kolm kuud residentuuris veetnud Iraani visuaalkunstnik Bita Razavi on läbinud esimese etapi mahukast projektist ja avab teose avalikkusele! Kõik on oodatud 25. aprillil kell 19.00 avatud stuudio tüüpi üritusele aadressil Raua 16, Tartu, kus Bita kostitab külalisi ja tutvustab enda restaureerimisteemalist projekti.

Bita Razavi residentuuriprojekt keskendus erinevate ajastute remontimistehnikate uurimisele. Selleks soetas kunstnik sajandivanuse korteri Karlovas aadressil Raua 16, kus iga tapeedikiht, põrandalaud ja värvikoorik sai hoolikalt eelmadatud ning seejärel omakorda läbi uuritud.

Erakordne muusikateatri vorm, kus publik istub silmaklapid peas ringis ümber pihitooli. Teose libreto rajaneb seitsme surmapatu motiividel. Erinevad helid (sosinad, tuulehood, automürin) ja muusika (lauljad esitamas katkendeid liturgilistest teostest) lähenevad ning kaugenevad, sõidavad kuulajast üle või ilmuvad välja tooli alt. Ka lõhnad mängivad kaasa. Kord tunned vaevalt aimatavat puudutust, kord kukub käele veetilk … Meeled on pingul ja alateadvus toodab erakordseid kujutluspilte.

Ruta Vitkauskaite (Leedu)
Jens Hedman (Rootsi)
Asa Nordgren (Rootsi)

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival (HÕFF) on Baltimaade suurim žanrifilmide festival, mis toob publikuni viimaste aastate parimaid, julgemaid ning originaalsemaid põnevus-, fantaasia- ja õudusfilme.

Vastu tulles publiku soovile, kestab festival üle mitme aasta jälle neli päeva, taaselustatakse legendaarne HÕFFi marss läbi Haapsalu südalinna, esilinastub Eesti esimene natsizombifilm, mängida saab õudusvideomänge ja toimub palju muud põnevat üle terve Haapsalu.

XVIII Supilinna päevad

25.–28.04
Tartu Supilinn

Kevadekuulutaja Emajõe kallastel ehk Supilinna linnaosa igakevadised linnaosapäevad. Koristustalgud, täika, muusikat igale maitsele, kirjandus ja välkloengud, avatud hoovid ja kodukohvikud.

Tallinn Coffee Festival

26.–27.04
Kultuurikatel

Tallinn Coffee Festivali eesmärk on kohvikultuuri arendamine ning põneva kohvimaailma tutvustamine. Kahel päeval toimuval festivalil saab tutvuda paljude erinevate ja eriliste kohvisortide, kohvi valmistusviiside ning seadmetega, samuti nautida mõnusat muusikat ja meeleolukat programmi. Laupäeval on ka põnevaid tegevusi lastega peredele.

Üritusel osaleb üle 50 ettevõtte, kes pakuvad lisaks kohvile ka teed, chai’d, kakaod, siirupeid jm. Esindatud on nii maailmakuulsad kaubamärgid kui ka kohalikud röstikojad. Lisaks kuumadele jookidele on avatud ka mitmed pop-up-kohvikud ja -söögikohad, et maitsenaudingud oleks täiuslikud.

Telliskivi Loomelinnaku 10. sünnipäeva festival

26.04–05.05
Telliskivi Loomelinnak

Telliskivi Loomelinnak tähistab oma 10. sünnipäeva! Selle kümne aasta jooksul on linnakus nii mõndagi toimunud, muutunud ja kunagine tehastemaastik on kasvatanud endale päris tihke kultuurikihi. Ümmargust sünnipäeva tähistatakse koos kogukonnaga ja koguni kümme päeva järgemööda! Elustatakse vanu aegu ja sündmusi, näidatakse, mis linnaku seinte vahel igapäevaselt toimub. Erinevatel päevadel keskendutakse kunstile, lastele, muusikale, teatrile ja tantsule, rulale ja rattale, filmile ja arhitektuurile ning paljule muule. Ka linnaku kauge ja vähem kauge ajalugu saab mitmel põneval moel pakendatud.

Sigrid Viiri näitus “Võltspuhkaja”

27.04–16.06
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

Reedel, 26. aprillil kell 18 avatakse EKKMis Sigrid Viiri näitus “Võltspuhkaja”.

Sigrid Viiri soolonäituse keskmes on kaasajal hägustunud töö ja puhkuse piirid. Teadmistepõhises majanduses on töö ja vaba aja vaheline piiritõmbamine muutunud üha keerukamaks, loovusest on saanud mitte ainult kultuuritöö lahutamatu osa ning enda töö- või erialasest elust korrakski välja lülitamine nõuab teadlikku pingutust.

Näitus “Võltspuhkaja” on läbi terve EKKMi kulgev rännak, mille alguspunkt on maja välisfassaadil ning mis liigub edasi kolmel korrusel, esitades küsimusi kaasajal levinud hoiakute, harjumuste ja ebakindluse kohta puhkuse- ja töökultuuris.

Üleeuroopalise noorte heliloojate konkursi DYCE – Discovering Young Composers of Europe finaalkontsert.

Komposiitkontserdil esitavad neli ansamblit neljas linnas neljast Euroopa piirkonnast valitud kolme parimat teost. U: kontsert Kanuti Gildi SAALis toimub elavas ettekandes, kolme ülejäänud esitajat saab publik kuulata videoülekande vahendusel samas saalis.

Ansambel U:, Tallinn
Cikada, Oslo
Divertimento Ensemble, Milano
Ensemble Taller Sonoro, Sevilla

Askeetlik kino

28.04
Arvo Pärdi Keskus

Filmiõhtul näidatakse kahte paaril viimasel aastal esilinastunud dokumentaalfilmi, mida ühendab sarnane filmipoeetika – mõlemad linalood on teostatud “vaese kino” võtmes. Ka maailmad, millesse neis filmides sisse vaadatakse, on mõneti sarnased, puudutades kristlusele pühendunud inimeste igapäevaelu.

Näitamisele tulevad Andri Luubi “Isa Guy” ja Ingel Vaikla “Roosenberg”. Filmidele järgneb vestlus režissööridega, mida juhib Jaan Tootsen.