Uute nädalasoovituste hulgast võib leida näitusi ja filmilinastusi, aga ka kontserti Noblessneri Valukojas ning balleti Estonias ja Vanemuises.

Katrin Ehrlichi juubelinäitus “JUtt ja juTT”

7.10.–2.11.
Eesti Lastekirjanduse Keskus

Esimene Katrin Ehrlichi piltidega lasteraamat “Mari päev” ilmus 2005. aastal ja praeguseks kaunistavad tema illustratsioonid rohkem kui kolmekümmet teost. Lastekirjanduse keskuses on võimalik näha valikut raamatuillustratsioonidest, mis pärinevad aastatest 2008–2019. Samuti on väljas mitmete teemanäituste ja ajakirjade jaoks valminud pildid.

“Tõnis Mägi. Vaikus valguses” on portreefilm Eesti muusika elavast legendist, kes ilmselt ühegi kaasmaalase jaoks pikemat tutvustamist ei vaja.

Tegemist on mehega, kes säras aastakümneid mitte ainult kodumaa, vaid kogu kunagise Nõukogude Liidu rokitaevas ning kellest hiljem sai taasiseseisvumisaja suurim ja eesti rahvast kõige jõulisemalt ühendav laulik.

Georgs Avetisjansi näitus “Kodumaa” on metafooriline ja mitmekihiline jutustus sellest, kuidas inimese sünnikoht mõjutab tema mälestusi ja eluteekonda.

Näitus kuulub Tallinna Fotokuu ’19 satelliitprogrammi ja Tallinna Rahvuskultuuride päevade programmi.

Maarja Nurga näitusel on kunstniku sõnul väljas mõne viimase aasta jooksul valminud teosed, mis viitavad läbivate teemadena kõnelemisele, erinevatele kõnelemisviisidele, kõnelemise kaudu võimu positsioneerimisele ning keele kui abstraktse struktuuri tajumisele.

Neljapäeval, 10. oktoobril 2019 kell 17 toimub näitusega seoses performanceꞌite ja ettekannete õhtu, kus esinevad Katrin Essenson, Jaanus Sooväli, Hannah Harkes, Roomet Jakapi, Kaspar Aus ja Tanel Rander.

Lageda laulud

7.10.
Rahvusooper Estonia
12.10.
Teater Vanemuine

“Lageda laulud” on Tõnu Kõrvitsa üheksaosaline tsükkel koorile ja keelpillidele. Tekstina kasutatud Emily Brontë’i pea gootilikult tumeda poeesia, mis siiski kannab endas õrnu looduskujunditesse tõlgitud hingeseisundeid, on valinud ja tõlkinud Doris Kareva.

“Lageda laulude” luule ja muusika tiivustasid Pekingi Tantsuteatri koreograafi Wang Yuanyuani looma kooritsüklist balletti: “Kui kuulsin Tõnu loomingut esmakordselt, tundus see nagu kaugete silmapiiride poeesia. See ühtaegu ettevaatlik ja külluslik muusika peidab endas nii rõõmu kui kurbust, nii teatraalsust kui ka pühadust – kõike, mis puudutab inimeste südameid.”

Arhiivikino. Hooaeg 2019/2020

8.10.
Rahvusarhiivi peahoone Noora

Kolmanda hooaja avab filmiprogramm, mis kannab alapealkirja “Elu nagu paradiisis”. Vahel suunavad elu keerdkäigud meid ummikseisu, kust on raske näha väljapääsu – just sellistesse olukordadesse on sattunud peategelased Katrin Maimiku ja Jan Erik Nõgisto eriskummalises armastusfilmis “Foto” (2013), Jaan Penjami mõrus komöödias “Elu nagu paradiisis” (2013), Anu Auna pingelises peredraamas “Vahetus” (2010) ning Katrin ja Andres Maimiku kibemagusas dramöödias “Hõbepulm” (2013).

Näitus “Igapäeva kleepekas”

7.–13.10.
Galerii Mihhail

“Igapäeva kleepekas” on kunstnike Helena Keskküla, Seoyoung Lee, Juliaan Andewegi ja Ellen Vene lavastatud hetkede kogumik. Kunstnikud loovad Põhja-Tallinna arenevasse piirkonda kohaspetsiifilise kommentaari, tuues välja sealsed ühiskondlikud vastuolud.

Näitus kuulub Tallinna Fotokuu satelliitprogrammi.

Aafrika elevantide tapmine võhkade pärast on üldteada ja taunitud, kuid Aasia elevantide piinamine tsirkuse, loomaaedade, töö või loodusparkide sõiduelevantideks dresseerimisel on paraku tähelepanuta jäänud.

Režissöör: Ashley Bell

Näituse pealkiri pärineb Eesti legendaarse teleseriaali “Õnne 13” tegelaselt kingsepp Johanneselt ‒ klassikaliselt muhedalt ja elutargalt vanamehelt, kes sellega kõiki oma ukse taha jõudnud külalisi tervitas. Selline usaldus tundmatu suhtes on midagi, mis mõjub aastaid pärast teleklassika kullafondiks muutumist ootamatult päevakajaliselt ja poliitilise seisukohavõtuna, väärides just sellisena meelde tuletamist.

Onni Boi & Gram-Of-Fun feat. Fopaa!

12.10.
Noblessneri Valukoda

On aeg liikuda õue-chillidest tubastesse naudingutesse.

Toome üheks õhtuks kokku Eesti ja Soome bändi, et naabrid saaksid naabritega jagada, kui vägevat muusikat me kõik loome. Oleme kutsunud lavale Eesti gruuviva ning funkyliku bändi Gram-Of-Fun-i ning Soome laulja Onni Boi, kes on tuntud oma elektrooniliste kompositsioonide poolest.

PS! Enne kontserti naerutab publikut Fopaa!