EV100 kunstibuss viis linnarahva vaatama Marko Mäetamme lahkumist (Karksi-)Nuiast.
Oleme harjunud, et kõik olulisemad ja peenemad üritused toimuvad ikka kas Tallinnas või siis Tartus, vahel ehk Pärnuski, aga ikka linnas. Maakohtades võib tavapäraselt vaadata kohaliku käsitööringi aastanäitust ning teinekord etendub kultuurimajas ka mõni komöödialavastus.
Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul saab Voronja galerii hakkama ennekuulmatu asjaga – kes on enne kuulnud, et linnavurled aetakse bussi ja sõidutatakse põldude-metsade vahele kunsti nautima?!? Näitustesari „Lätted“ viib paikadesse, kuhu kunstinäitused ega ka neid nautiv publik tavaliselt ei jõua. Kunstnik Marko Mäetamme varase loomingu väljapanek ja garaažikontsert isamajas on selleks, et jätta Karksi-Nuiaga pidulikult hüvasti. Marko Mäetamme isa lahkus sellest ilmast eelmisel sügisel ning nüüd läheb Mäetammede endine kodu kohaliku omavalitsuse kätte.
EV100 kunstiprogrammi koordinaator Kadi Kesküla on organiseerinud tallinlastele bussisõidu, eribuss Karksi-Nuiasse väljub ka Tartust. Viljandi ja Karksi vahel on teeremont, kohale jõudmiseks läheb aega üle kolme tunni.
Nuias võtab meid vastu pärastlõunane päikesepaiste ning Marko Mäetamme isa garaažist kostvad veidrad ja pisut õõvastavad helid, mida võib ka muusikaks pidada. Väikese puumaja õu juba kihab linnasakstest – tartlased on kohal enne pealinna rahvast. Üritust on uudistama tulnud ka palju kohalikke elanikke, peamiselt memmed-taadid, hiljem täienevad karksinuiakate read ka noorema rahvaga. Mäetammede maja ette on sätitud laud, pakutakse sooja rabarberi-ingverijooki, pirukaid ja muud kodust kraami. Laual on ka pudel kellegi valmistatud kalvados.
Teeme Mäetammede majale mitu ringi peale – Marko Mäetamme kunst on oma koha leidnud kõigi tubade seintel ristpistes tikitud piltide ja muude koduste esemete kõrval, mis on seinu ilmselt juba aasta(kümne)id ehtinud. Selgub, et Marko Mäetamm on varases nooruses joonistanud palju koduseid stseene: ema ja vanaema telerit vaatamas või kodutöid tegemas, toas olevat mööblit, Nuia vaateid.
Veidike hiljem algab garaaži lävepakul Marko Mäetamme ja Raul Oreškini vestlus. Selle käigus saame teada, milline nägi Nuia välja nõukaajal, kuidas koduste vahenditega lutikaid tappa, miks Marko Mäetamme joonistustel vanaema alati kätt silma ees hoiab ning miks ta ikkagi trumme mängib. Saame ka teada, millised plaanid on kunstnikul edaspidiseks. Nende hulka kuulub sügisene suurem näitus Tallinna Kunstihoones, kus ta vaatab oma Kanadas elanud ja surnud vanaisa mälestusele tagasi lapsesilmadega. Näituse materjali käis ta kogumas ka Torontos.
Pärast vestlust astub üles Marko Mägi Trio koosseisus Marko Mäetamm, Kiwa ja juba üsna joobnud Marko Mägi. Otsustame muusika asemel looduse kasuks – teeme vahepeal väikese ringi Karksi ordulinnuse maalilistes varemetes, mõõdame silma järgi viltuse kirikutorni kallet, käime ära Katariina allikal ning tagasiteel kohtame juhuslikult kohalikku faunat – metskitsepaari.
Tagasi jõudnud, hakatakse otsi kokku tõmbama. Muusika on lõppenud, rahvas peesitab õhtupäikeses ja sööb-joob külapoest ostetud kraami. Peagi algab tagasisõit.
Marko Mäetamme näitus on avatud ka järgmisel päeval. Nagu hiljem kuulda, oli kohaliku elanikkonna hulgas selle vastu suur huvi. Kuigi Karksi-Nuia kandist on ka enne kuulsaid isikuid võrsunud (näiteks kirjanik August Kitzberg), siis Marko Mäetamm on hetkel kahtlemata kõige tuntum (endine) nuiakas.
„Lätete“ korraldaja Raul Oreškin Voronja galeriist kommenteerib, et EV100-ga seoses on plaan korraldada põnevaid näitusi ja kunstisündmusi 15 maakonnas. Näitustel eksponeerivad töid endale juba nime teinud kunstnikud, kes on nendest kohtadest pärit. Marko Mäetamme näitus oli järjekorras kolmas. Veebruaris külastati Jõgevamaal Kursi külas Peeter Alliku kodukohta ning märtsis käidi Põlvamaal. Mais sõidetakse Teet Suure koju Lääne-Virumaale. Tulemas on veel palju huvitavaid väljasõite. Jälgige sündmuste reklaami ning tulge kunstist osa saama!