Käesolev nädal peaks iseäranis rohkesti rõõmu valmistama neile kultuurisõpradele, kelle huvisfääri kuuluvad moekunst, tänavateater, pärandkultuur, Praha kevad, raamaturiiulite täituvus, tsirkus, tants, trall ja kunst looduskaunites kohtades, üllatavad elamused ning praktilised kogemused.

Eesti moe festival
5.–10.06.
Tartu

Kolm tuntud Lõuna-Eesti moesündmust – Antoniuse moeetendus, Mood.Performance.Tants ja OmaMood – on ühendatud suureks festivaliks, mis jõuab terve Eesti ja ka rahvusvahelise moepublikuni. Nädal aega kestva festivali programmi mahuvad kolm suurt moeetendust, näitused, moekunstikino, temaatilised arutelud, disainioksjon, moeturg ja palju muud põnevat kõikjal Tartus.

Lilled Algernonile
6.06.
Vaba Lava

Tantsulavastus, kus lahatakse lääne ja ida filosoofiate erinevaid arusaamu inimese arenemisest ja kasvamisest ning koolis õpitud raamidest vabanemist. Otsides oma mina, tuleb leida tasakaal oma sisemuses ja hakata armastama iseennast – alles siis suudab inimene päriselt armastada ka kedagi teist. Autorid ja esitajad Ekaterina Soorsk ja Silver Soorsk.

Festival “TaDaa!”
6.–10.06. Tallinn
12.–13.06. Narva
14.06. Jõhvi
16.–17.06. Tartu

Festival “TaDaa!” on rahvusvaheline tänavateatrite festival, mis toob Eesti 100. sünnipäeva puhul Tallinna, Narva, Jõhvi ja Tartu tänavatele tasuta tänavaetendused, küllaga elamusi ja naeru. Linnatänavatel saab näha kohalikke ja rahvusvahelisi etendusi, osaleda töötubades ja teha muud põnevat.

Praha kevad – Tšehhi kino uue laine filmid
8.–10.06.
Tartu Elektriteater

Praha kevadeks nimetatakse Tšehhoslovakkias 1968. aasta jaanuarist augustini toimunud liberaliseerimisperioodi. Meenutamaks 50 aasta möödumist tänaseks pea mütoloogilise staatuse saavutanud perioodist näitab Tartu Elektriteater valikut Tšehhi kino uue laine filmidest. Filmide seas on korduvalt Tšehhi parimaks filmiks valitud “Marketa Lazarova”, kultusfilmi staatusesse tõusnud “Pritsimeeste pidu”, “Karikakrad” ning “Valerie ja tema nädal imet”, vastuoluline absurdisatiir “Peost ja külalistest”, peenetundeline “Intiimne valgus” ja tšehhide seas armastatud komöödia “Ecce Homo Homolka”. Lisaks on võimalik näha vahetult tunnistajate silme läbi filmitud dokfilmi “Oratoorium Prahale”, mis põhjustas omal ajal sensatsiooni, kui näitas maailmale, mis Tšehhoslovakkias 1968. aastal tegelikult toimus.

Rahvusvaheline kaasaegse tsirkuse festival “HOOG 2018”
8.–10.06.
Haapsalu

Rahvusvaheline kaasaegse tsirkuse festival “HOOG” ühendab etenduskunstid, pakkudes üllatavaid elamusi ja praktilisi kogemusi nii täiskasvanutele kui ka lastele. Lisaks etendustele pakub “HOOG” haridusprogramme peredele, professionaalidele ning erivajadustega inimestele. Festival esitleb artiste Põhjamaadest, Euroopast, aga ka kaugemalt. Peaesineja, artist Matthias Romir on enam kui 20 aastat loonud žonglöörimise, objektiteatri, klounaadi ja videokunsti piirimail mänglevaid lühilavastusi. Haapsalu Kultuurikeskuses etendub lavastus “Life is Short Stories”, mida mängitakse ka Tallinnas Vene Teatris. Etendused Haapsalus toimuvad Kultuurikeskuses ja selle ümbruses, kuid palju põnevat saab toimuma ka linnatänavatel, hoovisoppides või mere ääres.

Bushcraft Festival Estland 2018
8.–10.06.
Raudsilla Puhkekeskus

Bushcraft Festival Estland põhineb rahvusvahelisel formaadil, mis on levinud üle kogu maailma. Nüüd on see esimest korda jõudnud ka Eestisse. See on loodustegevuste, ajaloolise käsitöö ja pärandkultuuri festival, mille peasuund on koolituste pakkumine huvitatutele samas ajas ja ruumis. Festivali eesmärk on tutvustada ja edendada looduslähedast eluviisi ning kaduma hakkavaid kaugeid teadmisi-oskusi, pakkudes võimalikult palju erinevaid teemakohaseid koolitusi-õpitube. Lisaks sellele on avatud näitused ja müügikohad ning osa saab mõnusast meelelahutusest.

Kõivualutse laadapäev 2018
9.06.
Ihamaru

Kõivualutse päev leiab aset Põlvamaal Kanepi vallas Ihamaru külas Eesti ilusamaks maanteeks peetava Postitee äärsel neljarealisel kasealleel. Nimetatud allee on Ihamaru küla ilus sümbol olnud aastakümneid. Soovime seda ligi pooleteist kilomeetri pikkust teelõiku pühitseda ja tunnustada rahvaliku peoga, kus on nii tantsu, tralli, jõukatsumist, mõõduvõtmist, kauplemist ja toidupoolist. Päeva sisustavad kultuurikollektiivid lähemalt ja kaugemalt.

Vähemusrahvuste pööripäeva pidu
9.06.
Eesti Vabaõhumuuseum

Mitmed rahvused, sealhulgas eestlased, tähistavad suvel jaanipäeva. Meie hulgas on aga ka paljude rahvuste esindajaid, kes küll jaanipäeva ei pea, kuid kelle rahvakalendri kombestikus on suvisel pööripäeval siiski oluline koht. Paljude rahvaste uskumuste kohaselt on just suvine pööripäev täis maagiat, mil saab õigeid rituaale täites, tantsides ja lauldes endale helget tulevikku kindlustada. Sel puhul kutsumegi erinevate kogukondade esindajaid kokku, et pidada maha üks meeleolukas suvepidu. Kõik külalised on oodatud kuulama, vaatama ja ise kaasa lööma.

Kunstifestival “Toortuumik”
9.06.
Virtsu

“Toortuumik” on perifeersetel aladel toimuv rahvusvaheline uusmeedia, maastiku-, tantsu- ja biokunsti festival. Sündmuse avapäevale eelneb viis päeva kestev Põhjamaade uusmeedia ja tantsukunstnike residentuuriprogramm, mille kestel valmivad kohaspetsiifilised tantsuetendused ning tehnoloogilised ja orgaanilised loometeosed. Muusikat mängivad DJ-d ja toitlustust pakuvad kohalikud kodukohvikud. Looming tuuakse loodusesse – Väinamere kaldale, kus puuduvad teost piiritlevad ruumide raamid.

1 euro raamatulaat
9.06.
Raamatupood REaD

Laadapäeval on paar tuhat raamatut välja pandud hinnaga 1 euro, väikeseformaadilised ja õhukesed raamatud hinnaga 0,50 eurot. Leidub nii eesti-, vene-, inglis- kui ka saksakeelset kirjandust.