Värskete nädalasoovituste hulgast võib leida William Shakespeare’i põhjal ja Rein Raua osalusel tehtud nukulavastuse noortele ja täiskasvanutele, mitmeid näitusi nii Tallinnas kui ka Tartus, sealhulgas elava fotoklassiku Martin Parri oma 90ndate aastate Balti riikidest ja Venemaast, järjekordse Kumu Dokumentaali, hirme käsitleva lavastuse “Pelko/Fear”, aga ka moefilmide linastused Sõpruses ja Elektriteatris ning MIANG-i uue albumi esitluskontserti.
Tõrksa taltsutus
1.10.
2.10.
NUKU (Nukuteater)
NUKU teatris etendub William Shakespeare’i “Tõrksa taltsutus” – soome tunnustatud nukunäitleja ja -lavastaja Merja Pöyhöneni nukulavastus noortele ja täiskasvanutele.
“Tõrksa taltsutuse” jaoks on Georg Meri tõlget kohandanud ja uue tekstiseade loonud Rein Raud, kelle sõnul on see näidend originaalis publikut lihtsate vahenditega naerutav lugu sellest, kuidas naine peab teadma oma kohta. Raua seades on lugu eelkõige kahest noorest inimesest, kes seisavad silmitsi võltsi ja petliku maailmaga, kus nad mõlemad on muutunud omamoodi marginaalseteks kujudeks. Kohtumine teineteisega toob aga nende ellu pöörde.
Art Allmägi näitus “Tulge suudelge tulevase presidendi kätt”
30.09.–12.10.
Draakoni Galerii
Näitus “Tulge suudelge tulevase presidendi kätt” on Art Allmägi kolmas ja viimane nn ohu-, hirmu- ja Vene-teemaline näitus. Sama seeria varasemad näitused “Cold war / Холодная война” (2014) ja “Paint It Black I” (2017) toimusid samuti Draakoni galeriis
Näituse lõpetamine koos kunstnikuvestlusega toimub 10. oktoobril 2019 kell 18.00, vestlust modereerib Kadri Veermäe.
Piret Kändleri näitus “365 päeva”
30.09.–15.10.
Hop Galerii
Piret Kändler eksponeerib päevikumärkmetele vihjava kontseptsiooniga värsket portselanist tarbevormide seeriat, mis valminud viimase aasta jooksul. Fokusseerides end oma loomingus hetke väärtustamisele, kirjutab kunstnik näituse kaastekstis:
“See on minu aasta. 365 erilist päeva täis rõõme, kurvastust, armastust, ilu, masendust, nupukust, siirust, imetlust, jonnakust, püüdlusi, õnnetunnet ja kõike muud, mis teeb elu elamisväärseks. Selle näitusega kutsun teid piiluma oma pealtnäha lihtsasse ja rutiinsesse argipäeva.”
Näitus “Ilmapäevikud”
30.09.2019 – 5.01.2020
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Näituse fookuses on kümne kunstniku looming, mis on tõukunud kohalikest traditsioonidest ja inspireeritud Põhjamaade ainulaadsest maastikust ja karmidest ilmaoludest.
“Ilmapäevikud” on valminud koostöös kunstnike- ja kuraatorite duo Sarah Cooperi (1974, USA) ja Nina Gorferiga (1979, Austria), kes reisisid kahe aasta jooksul Islandil, Gröönimaal ja Fääri saartel. Nende eesmärk oli uurida saarekeskkonna, kultuurilise identiteedi ja traditsioonide mõju kohalike kunstnike ja disainerite loomingule.
Näitus “Püüa mind”
30.09.–10.11.
Juhan Kuusi Dokfoto Keskus
Näitus “Püüa mind” on osa Jyri Pitkäneni ja Eveliina Talvitie projektist “Erilaiset” (“Erinevad”), mis on olnud töös pea neli aastat. Fotod ja tekstid viivad meid erinevatesse riikidesse külla puuetega laste kodudesse.
Lugude ja piltide põnev põiming toob välja nii erinevusi kui ka ühisjooni, esitades samas ka rea küsimusi. Kas normist erinev peab kohanema ühiskonnaga või peab ühiskond kohanema erinevustega? Kas erinevusi austav arusaam inimväärikusest võiks olla midagi universaalset, hoolimata erinevatest kultuuridest ja uskumustest?
Näitus “Martin Parr. Toona. 1990. aastad: Balti riigid ja Venemaa üleminekuajastul”
30.09.–19.10.
Galerii Noorus
Tartu Nooruse galeriis saab näha ühe 20. sajandi II poole tuntuima dokumentalisti Martin Parri uut näitust “Toona. 1990. aastad: Balti riigid ja Venemaa üleminekuajastul”.
Puht pildiliselt on Parri puhul tegemist erakordselt “fotograafiliste” fotodega, kus klassikalised päevapildilikud väärtused on omal harjumuslikult tähtsal kohal. Rakursside talitsetud “juhuslikkus”, inimesed põgusatel, enesekontrollita silmapilkudel ning fotograafiliselt puhtad, Kodaki või Fuji värvigammad rõhutavad üsna otse, et tegemist ei ole mitte niivõrd “elu enesega” kui just “eluga fotografeeritud kujul”.
Kumu Dokumentaal: “Kaardid lauale”
2.10.
Kumu auditoorium
Kui vaadata 62-aastase tänapäeva ühe tunnustatuma kaarditrikkide meistri Richard Turneri tegutsemist mängulaua ääres, ei oska esialgu aimatagi, et tegemist on praktiliselt pimeda mehega. Kuigi ta võiks oma nägemispuuet meedias enda kasuks pöörata, vihkab Richard üle kõige seda, et temast räägitakse ennekõike kui osavast pimedast mehest, mitte võimekast kaarditrikkide sooritajast.
Režissöör: Luke Korem
Pelko/Fear
2.10.
3.10.
4.10.
5.10.
Kanuti Gildi SAALi keldrisaal
Hirmud ühendavad inimesi, ületades sotsiaalseid klasse.
“Pelko/Fear” liigub detailsest üldiseks, kohalikust globaalseks, väikesest suureks. Me räägime isiklikest ja lokaalsetest hirmudest, mis muutuvad üldiseks ja globaalseks – vähemalt mõttetasandil. Isiklikud hirmud on universaalsed. Me küsime, mida ma kardan? Mida jätan tegemata, kuna kardan? Hirm tapab uudishimu ja piirab elu. Kas me vaatame mujale ja miks? Kas ma julgen kellelegi silma vaadata, kas ma julgen vastu astuda probleemile, endale, teistele? Teisest küljest – hirm kaitseb meid ja muudab elu turvalisemaks. Kes kasutab hirme ära, kes hirmutab ja miks? Millal tekitab turvalisuse loomine hirmu?
Moefilmide festival MoeKunstiKino
3.–9.10.
Kino Sõprus
Tartu Elektriteater
“MoeKunstiKino” on rahvusvaheline filmifestival, kus linastuvad moe ja disainiga seotud filmid – peamiselt moevaldkonna tausta sügavuti avavad dokumentaalid.
Linateoste peategelasteks on nii legendaarsed moeloojad, fotograafid, toimetajad, modellid kui ka alles karjääri alustavad moepersoonid.
MIANG-i albumi “Life Of Patterns” esitlus
5.10.
Fotografiska Tallinn
MIANG on 2019. aastal sündinud indie/ambient koosseis, mis seob endaga ühte muusikutest paari Mick ja Angeelia Pedaja.
MIANG-i muusikaline kõlapilt varieerub erinevate kultuuride vahel nii akustiliselt kui ka elektroonilisse põimununa. Debüütalbum “Life Of Patterns” ilmus selle aasta augustis, millel on kaasategev ka keelpillikvartett Prezioso ning trummidel ja trompetil Aivar Surva, kes hoolitses ka heli järeltöötluse eest.