Sel nädalal tõstame esile Kaia Sisaski monograafia esitlust, Eik Hermanni loengut Kaarel Kurismaast, erinevaid filmilinastusi rohkem ja vähem headest filmidest, mitmeid kontserte, aga ka Eesti kultuuripoliitika sõlmküsimusi avavat “Poliitikapidu”.

Kaia Sisaski monograafia esitlus

14.01.
Tallinna Ülikool

14. jaanuaril kell 14.00 esitleb prantsuse kirjanduse ja kultuuri lektor Kaia Sisask oma äsja ilmunud monograafiat “Noor-Eesti ja prantsuse vaim”.

Monograafia vaatleb Noor-Eestit lähtuvalt kultuuriparadigmast, mille keskme 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi algul moodustas prantsuse kultuur. Noor-Eesti jagas prantsuse fin-de-sièclei kultuurimustreid ülejäänud Euroopaga ja kujundas nende põhjal välja tollase Eesti jaoks uue esteetilise diskursuse.

Monograafia kaardistab selle segadiskursuse tekkimise dünaamikat, milles kohtuvad kaks omavahel justkui lepitamatut komponenti: ühelt poolt idee kunstist kunsti enese pärast ja teisalt vajadus konstrueerida ja kehtestada eesti rahvuslikku identiteeti.

15. jaanuaril toimub kinos Artis filmi “The Disaster Artist” making-of dokumentaali suur linastus. Film räägib kultusfilmi “The Room” saamisloost. Film ise võitis eelmine aasta Kuldgloobuse ja kandideeris ka kuldmehikesele.

Kohal on ka Greg Sestero, kes oli “The Roomi” üks peategelasi ja kirjutas sellest hiljem raamatu, mille alusel film valmis tehtigi. Tulevad küsimused-vastused, autogrammide voor ja kõik muu, mis ühele fännikohtumisele kohane.

16. jaanuaril on ainulaadne võimalus näha kultusfilmi “The Room” loojate toodetud uut filmi “Best F(r)iends Vol 1 & 2”. Mõlemad filmid kokku kestavad peaaegu 200 min koos vaheajaga. Pärast filmi on küsimuste-vastuste voor Greg Sestero ja Rick Edwardsiga, kes astub näitlejana üles “Best F(r)iendsi” teises osas.

Saksa filmitegija Hermann Vaske käis 30 aastat maailmas ringi kaamera näpus ja küsis kuulatelt inimestelt üheainsa küsimuse: “Miks nad tahavad midagi luua?”

Tema kümned intervjueeritavad, sh David Bowie, Ai Weiwei, Björk, Wim Wenders, Philippe Stark, Yoko Ono, David Lynch, Nobuyoshi Araki, Quentin Tarantino, Bono, Nick Cave, Stephen Hawking, Dalai Lama, Marina Abramović, Vivienne Westwood, Takeshi Kitano ja paljud teised, kokku 50, olid sellele pealtnäha naiivsele ja rumalale küsimusele vastates raskustes. Kuid tõepoolest – kui Einstein tahtis teada, miks Jumal lõi maailma, siis võime julgelt arutleda, mis vägi sunnib inimesi midagi looma.

Euroopa Filmiakadeemia liige Hermann Vaske on töötanud nii dokumentaal- kui telefilmidega, samuti on ta pikka aega olnud seotud reklaamide tootmisega. Tema paljudes filmides on üles astunud näiteks Dennis Hopper, Harvey Keitel, Sir Peter Ustinov ja John Cleese – kõik nad saavad sõna ka Vaske uues dokumentaalfilmis.

Tasuta!

Theodore Parker on kitarrist, elektroakustika ja impromuusik. Ta on loonud improviseeritud muusikat tantsuetendustele, performatiivsetele installatsioonidele ja teatrile ning hetkel omandab doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Jaanus Siniväli on kontrabassimängija ning elektronmuusik, kes tegeleb heli baasil multidistsiplinaarsete teoste loomisega. Ta esitab kaasaegset muusikat ja tegeleb vabaimprovisatsiooniga ning kasutab oma etteastetel kontrabassi, DIY baasil modulaarsüntesaatorit või kontrabassi koos samaaegselt kontrollitava modulaarsüntesaatoriga.

Improtest on kontserdisari, mis toob kuulajateni improvisatsioonilise muusika nähtusi meilt ja mujalt. Sarja kontserdid toimuvad alates 2005. aastast kord kuus. 

Lisaks sellele, et muusika on teatri väljendusvahend, on heli- ja teatrikeelel rohkemgi kokkupuutepunkte: elutu nuku äratab näitleja ellu samamoodi, nagu muusik äratab ellu noodipaberil kirjas oleva muusika.

Argo Vals (live-elektroonika) ja Oliver Kulpsoo (valguskujundus) on ühiseid kontserte andnud 2017. aastast. Soololoomingus oli Argol pikalt fookuses kitarr, kuid teda paelub ka vahelduslikkus ning liikumine erinevate ja vastandlike helialade vahel, on viimasel paaril aastal lisandunud trummimasinad ja rohkemate efektivärvingute kaasamine. Oliver on ühise kava tarbeks ehitanud spetsiifilise, minimalistiliku ja mängulise valguslahenduse.

Neljapäeval, 17. jaanuaril kell 18.00 annab Eik Hermann Kumu kunstimuuseumi näitusel “Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester” loengu teemal “Huumor ja mängulisus kunstiloomes”.

Loeng vaatleb huumori ja mängulisuse rolli inimeksistentsi ja sügava loomingu juures laiemalt ning uurib selle rakursi alt ka Kaarel Kurismaa loomingut.

Eik Hermann on lõpetanud Eesti Humanitaarinstituudi filosoofia erialal. Ta on Eesti Kunstiakadeemia filosoofia ja praktikapõhise teooria lektor ning ajakirja Ehituskunst kaaspeatoimetaja.

Kaarel Kurismaa on üks eesti heli- ja kineetilise kunsti alusepanijatest. Ta on üks Eesti kunstiajaloo eripärasemaid loojaid, sünergilise platvormiga kunstnik, kes suudab mängleva kergusega ühendada väga erinevaid väljendusvahendeid: liikumist, valgust, heli ja füüsilist vormi ning seda nii väiksemates kui monumentaalobjektides. Kurismaa isikunäitus on Kumus avatud kuni 23. veebruarini. 

Sven Grünbergi autoriõhtu “Jäljed sinu sees”

18.01.
Teater Vanemuine (suur maja)
19.01.
Estonia kontserdisaal

“Muusikaline meelemaastik “Jäljed sinu sees” võiks olla sobiv ehk neile, kes liigintensiivseks muutunud maailmast kas või hetkeks eemaldudes sooviksid selgust, helgust ja rahunemist, hetkelist vaikust enne tormlemist, mis meid igapäevaelus ootab ning heade kokkusattumuste puhul seda koos meiega kogeda.” (Sven Grünberg)

“Jäljed sinu sees”
Vox Clamantis
Tallinna Kammerorkester
Dirigent: Jaan-Eik Tulve
Kavas: Sven Grünbergi looming

Poliitikapidu

19.01.
Kanuti Gildi SAAL

19. jaanuaril kogunevad Kanuti Gildi SAAL-is kõigi suuremate erakondade esindajad, et avada Eesti kultuuripoliitika sõlmküsimused. Poliitikud. Moderaatorid. Publik. Vahekommentaarid. Kirg ja sõnaosavus. Kaevume põhimõtete ja võib-olla teravustenigi. Arutelupäevast teeb otseülekande ERRi kultuuriportaal.

Kui tihti jõuavad Eesti kultuuripoliitikateemalised sõnavõtud kaugemale põhiseaduse preambuli meeldetuletamisest? Millal täidavad kultuuripoliitilised seisukohad Pirita tee või Puškini tänava reklaampinnad? Kuhu viib kultuuripoliitika status quo ja millised on alternatiivid? Võib arvata, et Eesti poliitilistel jõududel on kultuuripoliitika tuleviku osas palju seisukohti, aga kuulda on neid harva. Kas kultuur ei too hääli? Selles ei saa olla kindel enne, kui kultuuripoliitika (nii kitsas kui laias tähenduses) valimiste eel korralikult läbi arutada. Just selleks “Poliitikapidu” toimubki.

Tasuta!

Kalana Saundi Talveime

18.01.
Erinevate Tubade Klubi

Kalana Saundi Talveime on Hiiumaa mereäärse suvefestivali top-notch hot-shot-minifestival Tallinnas, mis ulatub deep pop’ist ja uuest hiphopist väga austatud hausi ja teknoni.

SUUR SAAL

Live:
Mart Avi
Djerro
Una Bomba 50+

DJd:
Mari-Anna Miller
Rain Tolk
Heivi S

LIL PEO SAAL

Live:
Weston + artistid Double V ja Sauce Blanc
Väike Kelder

DJd:
Lill Slim
$trada
roosberg_

Film “Valss vahekäikudes”

18.01.
Tartu Elektriteater

Imeliselt õrn ülistuslaul kiituseta jäänud kangelastele, film täis maagilist realismi.

Peategelasteks on tavalised inimesed, tulvil keerulisi, kuid allasurutud emotsioone. Nad töötavad suures supermarketis kusagil Ida-Saksamaa provintsis. Christian (Franz Rogowski, mängib ka filmis “Transiit”) on kaupluses uus töötaja. Ta sukeldub vaikselt uude ja tundmatusse universumisse – lõputud vahekäigud, ladude igipõlised reeglid ja tõstukliftide kentsakad mehhanismid, mida jookide osakonnas töötav vanem kolleeg Bruno talle tutvustab. Marionile (“Toni Erdmanni” peaosatäitja Sandra Hüller) magusaosakonnast meeldib Christianiga koos naerda. Kui Christian Marioni armub, toetab meest kogu kaupluse personal ning mõlemad tajuvad värske õhu hingust.

“Valss vahekäikudes” on režissöör Thomas Stuberi käe all valminud ainulaadne koreograafia inimestest ja asjadest, ihadest ja unistustest.