Neile, kellel jääb laulu- ja tantsupeo üritustest aega ja energiat üle, koostasime põgusa ülevaate headest ja väga headest näitustest, filmilinastustest ja festivalidest, mille külastamise soovitaksime igalühel kõhklusteta ette võtta. Laulu-, tantsu- ja kõige muu rohket nädalat!

Näitus “Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad”

1.07.25.08.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Milline on lapse jaoks hea ruum? Näitusel tutvustatud 25 hoonet võiksid anda sissevaate ligikaudu sajandi jooksul ehitatud moodsatesse lasteaedadesse, mille hulgas on ka tüüplasteaedu. Inspireerivas lasteaias, nagu neid rajatakse tänapäeval üha enam, on tähelepanu lapse kogemusel ruumist. Keskmes on lapse tunne, et ruum pakub talle avastamisrõõmu, reageerib tema tegevusele ja on turvaline.

Markku Arantila näitus “Teekond”

1.07.16.09.
Kondase Keskus

Arantila maalib väljamõeldud maailma, mis oleks justkui pärit lastemuinasjuttudest. Kui ta ei maaliks, siis ei teaks sellest maailmast mitte keegi, isegi mitte tema ise. Maalidel olevad inimesed on kunstniku fantaasiasõbrad, peiarid, keda ei piira reaalse maailma reeglid. Peiarid on psühholoogiline varuventiil ja seepärast on neid alati maalitud. Need kujutavad igapäevastest labasustest lahti riietatud minategelast.

Britta Benno näitus “Düstoopiline Tallinn”

1.07.11.08.
Tallinna Kunstihoone galerii

Näitus on otsekui hübriidjoonistustest lõuendil, graafilistest lehtedest ja installatsioonist koosnev imedekamber, milles leiduvad väärisesemed ja kujutised jutustavad katkendliku loo saabuvast hukust.

Teated inimtekkelisest kliimamuutusest muutuvad meedias üha sagedasemaks. Kõikjal maailmas kutsuvad teadlased inimkonda üles radikaalsetele sammudele, sest mustemad stsenaariumid lubavad hukatuslikke tagajärgi juba käesoleva sajandi lõpuks. Britta Benno nägemus meie kodulinnast ei ole futuristlik idealism kõrghoonetega ega tuumaajastu optimism lendavate autodega, vaid antropotseenile kohane pessimism lagunevate hoonete ja nende vahel lokkava taimestikuga.

Suvine välikino: “Eile veel”

1.07.
Aparaaditehase Taskupark

Eile veel teadsid kõik ansamblit The Beatles. Täna mäletab ainult Jack nende laule. Ja temast on saamas väga suur staar.

Oscari-võitjast režissöör Danny Boyle’i (“Rentslimiljonär”, “Trainspotting”, “28 päeva hiljem”) ning Oscari-nominatsiooniga stsenarist Richard Curtise (“Neli pulma ja üks matus”, “Armastus on see”, “Notting Hill”) koostööst on sündinud vaimukas rock’n’roll komöödia muusikast, unistustest, sõprusest ja pikast käänulisest teest, mis viib su lõpuks kokku oma elu armastusega.

ESTO 2019 Tallinnas

1.3.07.
Tallinn

XII ülemaailmsed eestlaste kultuuripäevad ehk ESTO 2019 festival jõuab eeloleval suvel üle Soome silla Eestisse. EV100 juubeliprogrammi kuuluva festivali teema on “Meie tulevik” ning sündmuste fookuses on noored.

Festivali programmi leiab ESTO 2019 kodulehelt estofestival.com.

Näitus “Hea olemise kunst”

1.07.1.09.
Tallinna Kunstihoone

Rahvusvaheline grupinäitus “Hea olemise kunst” käsitleb kunstnikku kogu ööpäev kestva tööajaga sotsiaalselt tundliku agendina, uute maailmade ettekujutajana. Sellise rolliga kaasneb ka omajagu vastutust, sestap leidub kunstnike eriilmeliste praktikate hulgas häid näiteid kriisi äärel vaaruva maailmaga toimetulemiseks.

Anja Niemi näitus “Rollis”

1.07.–15.09.
Fotografiska Tallinn

Norra fotograafi Anja Niemi näitus “Rollis” püstitab mõtlemapanevaid küsimusi inimese olemuse, kellegi teisena esineda soovimise ja reeglite järgimise kohta.

Niemi kasutab kaht esmapilgul vastandlikku võtet – ilu ja ebaloomulikkust –, pannes Hitchcockile omased blondiinid lynchilikele maastikele. Pastelse värvigamma, luksusliku sisekujunduse ja veatult sätitud ülinaiselike tegelaskujude lummus teeb välimuse põhjal hindamise vaataja jaoks väga lihtsaks. Samal ajal esitab ta aga kehasid duplitseeritult või fragmenteeritult, ebaloomulikes poosides, mis sunnib meid mõtlema pealispinna all peituvale.

Festival KÕU

5.7.07.
Mäeotsa talu, Vana-Roosa küla

Kuuendat aastat toimuval elektroonilise muusika festivalil KÕU on sel aastal 6 lava ja üle 70 DJ. Artistid Eestist, Lätist ja Soomest mängivad house’i, tech-house’i, techno‘t, drum and bass’i, jungle’it, psytrance’i, ambient’i ja elektrodžässi.

Kohapeal toimuvad külalistele erinevad töötoad.

Festival KÕU korraldab samaaegselt 6. juulil Vana-Roosa kirikus ambient-kontserdi, mis on kõigile tasuta.

Film “Jaanipäev”

5.07.
Kino Sõprus

Eelmise aasta hiti “Hereditery” lavastaja Ari Asteri uus väga oodatud film, mis tõotab olla veel häirivam ja painavam, kui eelmine.

“Hereditery” oli eelmise aasta üks suurimaid üllatajaid maailma ja ka Eesti kinodes, mis algas väga vaiksete tulemustega ning lõpuks pea kümnekordistas kassa. Info liikus suust suhu ja Toni Collette’i puhul loodeti isegi Oscari nominatsiooni, mis siiski tulemata jäi. “Jaanipäev” on kindlasti üks oodatuimad filme sel suvel.


Film räägib Ameerika noortest, kes tulevad Rootsi jaanipäeva veetma ja satuvad mitte just kõige toredama kultuse keskele.

Tahkuna Briis

6.07.
Tahkuna tuletorn

Juba neljandat korda aset leidev kultuurifestival “Tahkuna Briis” toob Tahkunasse kokku muusikuid nii saarelt kui mandrilt ning traditsiooniliselt ei puudu ka kunstiprogramm.

Üles astuvad:
Faun Racket
Lauri-Dag Tüür
Mauno Meesit
Valev Sein ja Raul Keller

DJ: MRT / Kiimsask / REC

Installatsioonid Kordon residentuurilt.

Fotonäitus “Bussielu”.