Õpetliku kunstitunnina mõjunud “Gesamtkunstwerk” andis kiire ja kaasahaarava ülevaate erinevate kunstižanride valitud näidetest, mille tõlgendamisel mängisid pealtvaatajad oma rolli, eksperimenteerides kunstilise ja elulise piirimail.
Etendus on komponeeritud reaalsest elust, kajastades tuntud näiteid Bergmanist Dostojevskini. Tundus, et tükk sündis vajadusest selgitada publikule kunsti, kaasa arvatud teatritegemist, alternatiivsest vaatenurgast, mitte lihtsalt loomise pärast. Eeldades, et vaataja on kajastatud filmi-, muusika-, skulptuuri- jm näidete sisuga juba eelnevalt tuttav, keskenduti pigem nende konteksti lahtimõtestamisele tavalise ümberjutustamise asemel. See muutis tüki kuidagi lihtsalt arusaadavaks, aga mitte üldse halvas mõttes. See ei ole tavaline, vaid “Kuidas ma küll sellele varem ei ole mõelnud?” tüüpi lihtne.
Etendus on üks tõeline kunstivili, sest nagu kõlas näitlejate suust: “Tõelisest kunstist peaks inimene aru saama.” Kes ka ei saanud, võis olla mureta, sest antud juhul oli vili kunstihuvilisele trupi poolt valmisküpsetatult serveeritud. Kuigi kiirelt ühelt kunstiliigilt ja ajastult teisele liikudes ei olnud omavahelised seosed iga kord päris tabatavad, siis moodustas kogu tükk siiski loogilise terviku. Oli tunda, et “Gesamtkunstwerk” hõlmab rohkem kui ühte autorit, mis muutis loomingu väga mahlakaks. Etendus, mis algas täielikust pimedusest (samaaegselt pimeduse tähendusele “valgust heites”), lõppes kaks tundi hiljem kunstisaalis, kus antiiksed skulptuurid ja muud tuttavad tegelased nelja näitleja kehastuses ellu ärkasid ning tänapäevaselt nalja viskasid. Humoorikas elav arutelu pani lisaks publikule peategelasi ennastki naerma, mis oli tunnistus näitlejate omavahelisest heast dünaamikast. Suure üllatuse valmistasid minu jaoks senitundmatud näitlejad, kes tõestasid end ka suurepäraste muusikute, tantsijate ja muidugi tüki kaasloojatena.
Pöördudes tagasi võrdluse juurde kunstiloenguga, saavad kiitust tunni läbiviijad, kes on materjalile asjaarmastajalikult lähenenud ja sellega vaatajad kaasa tõmbasid. Publik õppis osakest maailmakunstist koos näitlejatega kogu etenduse vältel ning kodutööd seekord eriti ei jäänudki, sest aines sai terviklikult ja jooksvalt selgeks.
Foto: Siim Vahur
“Gesamtkunstwerk” etendub veel 27., 28. ja 29. jaanuaril 2019. Lisainfo: http://kultuur.info/syndmus/gesamtkunstwerk/