Soovitustest leiab sel korral häid variante, kuidas veeta emakeelepäeva, ning ka häid variante, kuidas veeta kõik nädala teised päevad.

Näitus “Heino Eller – 130”
9.03.–6.05.
Tartu Laulupeomuuseum

Näitus kajastab helilooja päritolu, lapsepõlve ja õpinguaastaid Eestis ning Peterburis, tähtsamate teoste sündi ja nende esitajaid, Elleri pedagoogilist tegevust ja tema koolkonda, abikaasasid Annat ja Ellut, välisreise, suvepuhkusi ning helilooja mälestuse jäädvustamist.

NO37 NOДВЕНАДЦАТЬ
13., 14., 16., 17.03.
Teater NO99

Pepeljajevi teater on füüsiline, täis energiat ja ootamatuid kujundeid. Ta võtab klassika tükkideks ja paneb siis pöörase fantaasiaga töödeldult, tundmatuseni muudetult uuesti kokku. Paradoksaalselt pääseb sel moel lavale krestomaatilise teose algne energia, mis on vabastatud traditsioonide tolmukihist. Kõige selle toovad teieni lavakunstikooli järgmisel aastal lõpetava lennu noored näitlejad.

Nutude salajutud
14.03.
NUKU (Nukuteater)

Oli kord maailm, kus ei olnud alguses mitte midagi. Aga siis tekkisid sinna helid, seejärel sündisid aeg, armastus ja asjad. Ja ühel päeval, maailma erinevates paikades, ka kaks imearmsat pisikest tegelast – nutud. Miks mitte tungida veidikeseks ajaks välja meie post truth maailmast ja siseneda nutude maailma?!

Positiiv #6: “Kui Harry kohtus Sallyga”
13.03.
Kino Sõprus

Harry ja Sally tunnevad teineteist juba aastaid ning nad on väga head sõbrad, sõprusest aga hakkab üsna ootuspäraselt arenema midagi muud. Eks vahel ole hea klassikalisi romantikafilme üle vaadata, eriti kui neid näeb veel suurel ekraanil.

Humoorikad dokfilmid “Järjekord” ja “Jaanipäev”, külas autorid Heifets ja Kilmi
13.03.
Tartu Elektriteater

“Järjekord” ja “Jaanipäev” pole Kilmi-Heifetsi tandemi ainsad viljad. Koostööna on valminud veel “Kümnest kümneni”, “Prügi mahapanek keelataud” ja hetkel järeltöötluses olev “Teeme ära!”. Nad jagavad ühist huumorisoont, mille abil on kergem kajastada ühiskonna murekohti.

Emakeelepäeva üritused Eesti Põllumajandusmuuseumis
14.03.
Eesti Põllumajandusmuuseum

Olete oodatud Eesti Põllumajandusmuuseumisse, et üheskoos haruldase ja ilusa eesti keele üle uhkust tunda, mängida püsinäitusel sõnamänge, kohtuda kunstnikuga ning osaleda erinevates õpitubades.

Kohtumine Marja Kallasmaaga
15.03.
Eesti Rahva Muuseum

ERM-i teatrisaalis toimub kohtumine tänavuse Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna laureaadi Marja Kallasmaaga, kes räägib “Eesti kohanimeraamatu” saamisloost ja vastab huviliste küsimustele.

Ekskursioon toidukultuuri ajalukku
15.03.
Kadrioru kunstimuuseum

Kadrioru kunstimuuseumis tutvustatakse natüürmortidel olevate looduselementide varjatud tähendusi. Kolmapäevaõhtusel loengul räägib dr Ulrike Plath maalidel kujutatud looduslikest elementidest. Plath kirjeldab oma teemat järgnevalt: “Natüürmordid on täis kaduvuse, erootika, külluse metafoore. Siiski on nad ka oma ajastu peegel, mille kaudu näeme mitte ainult inimese mõtlemist, vaid ka loodust tema ümber.” Vahel sigar siiski ei ole sigar, nagu S. Freud ei öelnud.

Loodusõhtu “Turteltuvi – aasta lind 2017”
15.03.
Tartu Loodusmaja

Selle aasta lind on meile kõigile tuttav turteltuvi.  Neist tavalistest, ent põnevatest lindudest räägib loodusõhtul Jaanus Elts, vastates küsimustele:
– mille poolest tuvid erinevad teistest lindudest;
– miks iga kaelusega tuvi pole kaelustuvi?
Lisaks saab teada, et harilikku linnatuvi polegi olemas…

La Bohème
15.03.
Rahvusooper Estonia talveaed

Kontsertkava “La Bohème” on pühendatud prantsuse šansooni suurkujule, elavale legendile Charles Aznavourile, kes on üks kuulsamaid prantsuse lauljaid ja heliloojaid. Paari aasta eest tähistas ta oma 90. sünnipäeva, ent on seni laval tegev.

Tormis. Kalendrilaulud
15.02. ja 16.03.
Estonia kontserdisaal, Vanemuise kontserdimaja

Oluline helilooja Veljo Tormis lahkus küll mõni aeg tagasi meie seast, aga õnneks jäi tema loodud ilus ja sügav muusika alles ning nüüd kuuleb seda nii mõnelgi kontserdil ja erinevates esitustes. Sel korral esinevad tütarlastekoor Ellerhein (Huvikeskus Kullo), Eesti rahvusmeeskoor, dirigendid Mikk Üleoja ja Ingrid Kõrvits.

VolkStuudio live: Manzur
15.03.
Pärimusmuusika ait

Pärimusmuusika aidas juba mitu hooaega väldanud VolkStuudio seeria saab täiendust. Kui tavapäraselt kõneleb härra Volkonski mõne kauge maa traditsioonidest ning seejärel kuulatakse selle kandi muusikat plaadi pealt, siis märtsikuus toimub koostöös MUUILMAMUUSIKAga selle formaadi kontsertversioon, kus traditsioonitutvustusele järgneb eksootiliste külaliste kontsert.

Kivimäe virtuoosid 2017
16.03.
Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja

Seekordsel kontserdil Mustpeade Maja Valges saalis toovad TMKK solistid, Tallinna kammerorkester ja dirigent Vello Pähn kuulajateni eri ajastute ja stiilide muusika, sh uudisloomingu. Esiettekandes kõlab Jonas Tarmi teos “Meloodia” viiulile ja kammerorkestrile.

Öökulli akadeemia: mereelustik muutuvas maailmas
16.03.
Eesti Loodusmuuseum

Akadeemias kuuleb sel korral Läänemere ja muude merede seotusest ning globaalsetest protsessidest nagu kliimamuutused ja võõrliigid. Lisaks sellele räägime ka teadusuurimise mõtte arengust. Öökulli akadeemias osalemiseks ei ole vajalik eelnev registreerimine, osaleda saab muuseumipiletiga.

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtu “Puutepunktid – Marju Länik, Aivar Mäe, Peeter Vähi”
16.03.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Väidetakse, et ansambel Vitamiin on Eesti muusikute, eriti lauljate, hüppelaud kuulsusse. Marju Länik, Aivar Mäe ja Peeter Vähi on kõik sellel laual olnud. Kohtumisõhtul saate muuhulgas teada, kuidas ansambel Vitamiin mõjutas nende hüppeid erinevatesse suundadesse.

Kummituslik õhtusöök mõisateenijatega
18.03.
Alatskivi loss

Alatskivil ootab lossipreili, kes juhatab teid, maskid ees, läbi lossi hämarate ruumide, jutustades lugusid möödunud aegadest, lossirahvast ja legendidest. Teekonna lõpus ootab küünlavalgel õhtusöök mõisateenijate keskel. Võib-olla jutustavad nemadki ainult teile oma loo, kui neid hästi vaikselt kuulata.

Eesti muusikavideote festival
18.03.
Valga raudteejaam

Festivalil näidatakse videosid kahes erineva õhkkonnaga saalis – viisakas peasaalis ning mõnusalt vabas ja koduses kõrvalsaalis. Pärast festivali ametliku osa lõppu muutuvad mõlemad saalid peoruumideks, kus üritus jätkub DJ-de saatel.

Emakeelepäevale pühendatud kontsert “Mu ema kodukeel”
19.03.
Tallinna lauluväljaku klaassaal

Kontserdil kõlavad laulupidudelt eesti rahva südamesse pugenud laulud, aga ka eesti vähemtuntud kooriteoseid. Teaduste Akadeemia mees-, nais- ja ühendkoor esitavad Veljo Tormise, Ester Mägi, Alo Ritsingu, Gustav Ernesaksa, Eduard Tubina ja ka nooremate autorite Kait Tamra, Triin Araku ja Tõnu Kõrvitsa loomingut.

Naiste õiguste kuule “#naistEST” pühendatud kolmiknäitus
8.–22.03.
Okupatsioonide Muuseum

Näha saab prantsuse fotograafi ja feministi Nicole Miqueli kolmest fotoseeriast näitust “Cherchez la femme”, eesti ajaloolase Evelin Tamme koostatud näitust Marie Reisikust “Eesti naisliikumise juubeliaasta: Marie Reisik 130” ja Rootsi suursaatkonna toodud näitust feministliku välispoliitika teerajajatest “Naised Rootsi diplomaatias alates 1632 kuni tänapäevani”.

Olesja Semenkova ja Natalia Sizova näitus “Sõdurid”
8.03.–2.04.
Fotomuuseum

Näitusel portreteeritud tegelased kujutavad psühhiaatriast tuntud 12 põhipsühhopatoloogiat, kes esindavad inimeste mitmekülgset olemust. Teiste sõnadega on meil kõigil 12 varianti, kuidas võime probleemidele reageerida.

Holger Looduse näitus “Volüüm. Imaginaarne kontsert seitsmele aurikule”
10.03.–2.04.
Tartu Kunstimaja

Aurumasin, käesoleva näituse keskne figuur, näib küll abstraktsem ja vähem jutustav kui Holger Looduse senised maaliseeriad, mis on pajatanud nii tuleviku inimestest, koeraga jalutamisest kui puhkusele sõitmisest. Ent tuleb tõdeda, et kui esialgu leidsid kineetilised objektid tee maalikunstniku töövahendite arsenali, siis nüüdseks on nad hiilivalt asunud okupeerima ka maalide sisu.