Sellel nädalal pakume teile elamusi tiigrihüpetest kassikäppadeni ning kõike mis sinna vahele jääb.
Näitus “Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva”
28.04-30.09
Tallinna Teletorn
Alates 28. aprillist 2017 on Tallinna Teletornis avatud Nõukogude aja paradoksaalsust illustreeriv näitus “Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva”.
Näitus on kokku pandud paljude inimeste kogutud lugudest, sh on lugusid kogunud näitlejad Erki Laur ja Tarmo Männard. Lisaks paljudele põnevatele rekvisiitidele saab näha ka näituse tarbeks üles ehitatud realistlikku 70-80-ndate stiilis keskmise eestlase korterit.
Mariliis Oksaare ja Tõnis Kenkmaa näitus “Mõtte jõud”
05.-30.07
Haapsalu linnagalerii
Näitusel on eksponeeritud Mariliis Oksaare ja Tõnis Kenkmaa tööd. Prints by TM signatuuri all valminud graafika sisu on lahustada kirju argipäev minimalistlikeks algosakesteks ning tekitada uusi stseene nende ikoonideks taandatud objektide vahel.
Tööd valmivad ühise mõttetegevuse ja tööprotsessi tulemusel ning saavad tervikuks, kui kujund leiab mitmetähenduslikkuse pealkirja abil. Pealkirjad on võti tõlgendusruumi, kus sõnad ja pildid seletavad nihestatud igapäevaelu.
Festival “Mõisamängud”
05.07-20.08
Üle Eesti
Kammermuusikute suvefestival unustatud mõisates toimub 2017. aastal juba üheksandat korda. Esinejad on interpreedid Eestist, Prantsusmaalt, Venemaalt ja USA-st. Selle suve festivalil on kõik kontserdikavad seotud rohkemal või vähemal määral baltisaksa muusikakultuuriga ning mõisate-kontserdipaikade ajalooga – festival aitab säilitada ja publikuni tuua kontserdipaikade kultuuripärandit.
Ajaloolises ja hubases õhkkonnas kohtuvad mõisalood, mängud ja kõrgetasemelises esituses klassikaline muusika. Külastusmängus osalevates kontserdipaikades toimuvad giidiga jalutuskäigud, avatud on näitused ja kohvikud. Lisaks korraldatakse koolide tugevuste ja mõisate eripära rõhutamiseks töötubasid ja muud huvitavat.
Näitus “Maali Lahkamine. G. F. Parroti portree”
05.07-03.09
Vana Anatoomikum
Näitusel saab esmakordselt näha Franz Gerhard von Kügelgeni maalitud portreemaali Tartu ülikooli kuulsast rektorist ja füüsikaprofessorist Georg Friedrich Parrotist. “Lahatakse” Parroti portreed mitmest vaatenurgast, avades nii Parroti portree minevikku kui ka maali valmimise, kadumise ja leidmise lugu. Lisaks tutvustatakse külastajatele ka maalidega läbiviidud erinevaid tehnilisi uuringuid, meetodeid ja tulemusi. Emotsiooni lisab veel ka näituse asupaik – ajalooline ja põnev vana anatoomikumi rotund.
Näitusega tähistatakse Georg Friedrich Parroti 250. sünniaastapäeva ning sellega kaasnevad ka publikuprogrammid.
Üle-eestiline suvetuur “Me pole enam väikesed”
24.07-02.08
Erinevad kohad
Eelmisel aastal oma 35. sünnipäeva tähistanud legendaarne kontserdi- ja kolhoosibänd MTJ võtab kampa igihaljad ja igavesti nooruslikud Boris Lehtlaane ning Heidy Tamme ja teeb vanade aegade mälestuseks tuuri “Me pole enam väikesed”.
Dokfilmi “Kedi” eriseansid
25.-26.07
Kino Artis
“Kedi” on dokumentaalfilm Istanbuli tänavakassidest, kes on suurlinna argielu lahutamatu osa.
Tuhanded kassid hulguvad mööda tänavaid ja püüavad selles pulbitsevas keskkonnas ellu jääda nii enda kavaluse kui võõraste lahkuse toel. Dokfilm jälgib meisterliku kaameratöö abil seitset kassi ja viib meid restoranidesse, kodudesse, turule, hiirejahile, pappkastidesse, hoovidesse ja mujalegi. Türgi keeles tähendab kedi kassi ja just läbi kassi silmade avab see film meile graatsiliselt ringi uitavate loomade olemust ja uudistab nendest hoolivate inimeste mõttemaailma.
Mustjala festival
25.-29.07
Mustjala
1995. aastast on üks juulikuu nädal pannud helisema Mustjala kirikud, lähedalasuvad mõisad, vahel ka mereranna ja muud põnevad paigad. Mustjala festival on toonud kivistele, karmidele randadele maailmanimega artiste ja kollektiive, näidanud Mustjalale muusika täit ilu ja muusikale mereäärse rannarahva kombeid, sitket tahet ning elurõõmu.
I rahvusvaheline Gustav Normanni orelifestival
25.07-07.09
Lääne-Virumaa
Maist septembrini kestva festivali tähelepanu all on Gustav Normanni orelid. Gustav Normann oli esimene Eesti soost oreliehitaja, kes jõudis oma elu jooksul ehitada arvukalt oreleid nii Eestisse kui ka Soome. Festivali kunstiline juht on Marju Riisikamp.
Ultima Thule juubelituur koos Tõnis Mägi ja Vaiko Eplikuga
25.-26.07
Intsikurma laululava, Tartu laululava
Ultima Thule juubelituur koos Tõnis Mägi ja Vaiko Eplikuga. On üks salapärane saar kaugel jäisel Põhjamaal – kohas, kus päike iialgi silmapiiri taha ei kao. 30 aastat tagasi arvasid muistsed eestlased, et just seal asub maailma ots ja äär. Sellest ajast peale oleme olnud teel. Üheskoos. Inimvõimete piirile – Ultima Thulesse.
Sel suvel on kohalejõudmine lähemal kui eales varem, sest Sibul, Vaigla, Rull, Põder ja Vilpuu on oma elu parimas vormis. Just nüüd täitub esimene 30 Eesti absoluutsel rokilegendil Ultima Thulel.
Huvide päev Mihkli talumuuseumis
26.07
Hiiumaa muuseumi Mihkli talumuuseum
Töötoad ja toredad tegevused kogu perele ning terve päeva – tutipidu (soovi korral kaasa oma lemmikvärvi lõng). Meeli Pandis kosja- ja pulmatuttide meisterdamine. Jaanika Kuusk, Kadri Kuusk paelad, paelad, paelad – paelad. Sirle Ulla paberist punutised. Heli Roosimaa pakutrükk (soovi korral võta kaasa kaunistamist ootav tekstiil). Marju Heldema jooga. Anne Lepna puunikerdis. Ain Jepišov.
XXV Viljandi pärimusmuusika festival
27.-30.07
Viljandi
XXV Viljandi pärimusmuusika festivali teema on “Uut ja vana”, mis ühtlasi annab ainest festivali 25. juubelisünnipäevaks. Eesti ühe väärikaima elueaga festivali teema “Uut ja vana” kõneleb pärimusmuusika elust, kasvamisest ja seiklustest. Uuest ja vanast kantuna muutub suvine sünnipäevapidu kohtumispaigaks ägedatele vanameistritele ja noortele mängijatele, vanadele ja uutele sõpradele.
XII Hiiumaa Homecoming
27.07-02.08
Hiiumaa
Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitali toetusel toimub 27.-30. juulil kammermuusika festival XII Hiiumaa Homecoming, mis esmakordselt lõpeb galakontserdiga 2. augustil Tallinna Filharmoonia Mustpeade Majas.
Festivalil esinevad muusikud 12 erinevast riigist, rahvusvaheline kammermuusika orkester ja vokaalansambel. Traditsiooniliselt toimuvad kontserdid mitte ainult kuulajatele harjumuspärastes esinemispaikades (kontserdisaalides), vaid on tihedalt seotud Hiiumaa looduse ja arhitektuuriga. Sealhulgas kõlab muusika vanas karjamõisa hoovis, vahetult mere ääres ja iidses pargis.
Lavastuse “Uncanny You” avalik prooviprotsessi ettenäitamine
27.07
Kanuti Gildi saal
Ann Mirjam Vaikla ja Lærke Grøntvedi septembris valmiva lavastuse “Uncanny You” prooviprotsessi ettenäitamine toimub 27. juulil kell 19:30 Kanuti Gildi SAALis.
Showing’ut kantakse üle New Yorgi residentuurikeskusesse Arts Letters and Numbers osana suvisest meistriklassi programmist, mis sel aastal keskendub põhiseaduse temaatikale, kandes pealkirja “Constitution”. Pärast showing’ut järgneb arutelu Tallinna ja New Yorgi publiku vahel.
“Uncanny You” on Ann Mirjam Vaikla ja Laerke Grøntvedi audiovisuaalne lavastus. Projekt keskendub kummastavatele ehk “uncanny’likele” ruumidele ja situatsioonidele.
Tiigripäev loomaaias
29.07
Tallinna loomaaed
Tähistatakse rahvusvahelist tiigripäeva TIIGRIHÜPPEGA!
Laupäeval, 29. juulil kell 12:00 on oodatud loomaaia sõbrad tähistama! Päev on pühendatud tiigrite olukorrale looduses ning tiigri kui liigi tutvustamisele.
Maria Fausti duo kontsert
29.07
Triigi Filharmoonia, Triigi sadam
Maria Fausti (EST) ja Håkon Berre (NO) ühise kontserdiga Triigi Filharmoonias murdub juuli augustiks.
Faust on saksofonist ja helilooja, kes on noorema generatsiooni üks mitmekülgsemaid ja tunnustatumaid muusikuid. Kuigi seotud pigem džässmuusika eksperimentaalsete vormidega, on ta teinud koostööd ka näiteks pop- ja rokkmuusika tuntud nimedega, sh produtsentide John Parishi ja Mike Howardiga.
Triigi Filharmoonia uues kontserdimajas esitleb ta varasemaga võrreldes minimalistlikumat kontseptsiooni, ühendades rütmi- ja meloodiapilli kõlanüansid elektroonikaga.
Vanemuise sümfooniaorkestri suvekontsert
30.07
Kassitoome org
Linlaste rõõmuks on ellu äratatud 20. sajandi esimese veerandi menukas tava korraldada tasuta suvekontsert, mille kavas on esikohal klassikaline muusika.
Tänavust vabaõhukontserti dirigeerib Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Paul Mägi. Kontsert toimub linna ajaloolises südames asuvas looduslikus amfiteatris – Kassitoome orus Toomemäel.