Sel nädalal soovitame tutvuda polaaraladega Lennusadamas ja “Idiootidega” Sõpruses, elada kaasa Simba üleelamistele ja kasvamisele KUMUs ning ajada paavst Franciscuse jälgesid Niguliste kirikus. Kellel jääb aga sellest puudu, võib võtta ette tuleviku vaimsuse prognoosimise või põhjalikuma tutvumise Prantsuse lastekirjandusega. Tutvuda võib muidugi ka teadlaste tööga Teadlaste Ööl või siis vaadata uut loodusfilmi ja külastada Õunafestivali Põhja-Tallinnas või Mustpeade Maja vanalinnas. Kitarridest ja Ivo Linnast huvitatuid oodatakse aga uuele kitarrinäitusele, mille lindi lõikab läbi ei keegi muu kui Ivo Linna.

Polaarfoorum

24.09.
Lennusadam

Esmaspäeval, 24. septembril kell 18 Lennusadama õppeklassis toimuv Polaarklubi avalik üritus tähistab kuulsa meresõitja, tsaarilaevastiku admirali ja Antarktise esmauurija Fabian Gottlieb von Bellingshauseni (20.09.1778-25.01.1852) 240. sünniaastapäeva.

Foorumil esineb Dresdeni Tehnikaülikooli professor Reinhard Dietrich ettekandega “The contribution of continental ice masses to Baltic Sea level changes: Past, present and future” (Polaaralade mannerjää mõju Läänemere veetasemele minevikus, praegusel ajal ja tulevikus).

Ettekanne on inglise keeles. Foorumit modereerib Polaarklubi sekretär Katrin Savomägi.

Sõpruse filmikool #10: Idioodid

24.09.
Kino Sõprus

Öeldakse, et idiotismist geniaalsuseni on väike samm.

Taani provokatiivne filmilavastaja Lars Von Trier on kogu oma karjääri aja armastanud sellel piiril kõlkuda, astudes meelega valet jalga kõige sellega, mida peetakse moraalseks normiks, esteetiliseks tõeks, või lihtsalt heaks tavaks. 1995 aastal valminud laineid murdev linateos “Idioodid” uurib kõige robustsemal, samas ka kõige peenemal viisil, kuidas on omavahel seotud inimese sügavaimad traumad, vabanemine ratsionaalsuse orjusest, sotsiaalne provokatsioon, mäng ja tõelus. Selle linateosega jätkab Lars Von Trier kohast, kus Dostojevski pooleli jäi.

Filmi tutvustab eesti filmitegija Andres Maimik.

Klassikalist Walt Disney animatsiooni on näinud pea kõik praeguse aja ameerika lapsed. 1994. aastal sai just sellest filmis pea kõige enam tulu teeninud linateos kinomaailma ajaloos; üsna varsti võitis animafilm ka kaks Kuldgloobust, kaks Oscarit ning sai nominatsiooni parima originaalse filmimuusika kategoorias. 2011. aastal valis ajakiri Time “Lõvikuninga” maailma ajaloo parima 25 filmi hulka ning hiljem, 2016. aastal otsustas USA Kongressi raamatukogu säilitada filmi rahvuslikus filmiregistris kui kultuuriliselt, ajalooliselt ning esteetiliselt kaaluka teose.

25. septembril toimub paavst Franciscuse Püha missa Vabaduse väljakul. Niguliste kirik on selle vahetus läheduses ja peidab endas kõige olulisemaid keskaegseid kunstiteoseid Eestis.

Kuulsal Surmatantsu maalil on paavst tähtsaim maapealne isik. Samuti leiame Niguliste muuseumist Püha Assisi Franciscuse, kelle järgi paavst on endale nime võtnud. Niguliste ekskursioon tutvustabki keskaegset ja tänapäeva paavsti läbi Niguliste tähtteoste.

Ekskursiooni viib läbi Kerttu Palginõmm 

Kas me oskasime 25 aastat tagasi ette kujutada, milline on religiooni ja vaimsuse vorm ja tähendus tänases maailmas ning mille põhjal võime me saada ettekujutust sellest, mis toimub usu- ja vaimumaailmas veerandsajandi pärast? Sellele küsimusele vastuseid leida püüdes on fookus maailmal, Euroopal ja Eestil.

Ringo Ringvee on usuteaduse doktor ja siseministeeriumi nõunik, kelle akadeemiline ja ametialane tegevus on seotud religiooni ja selle erinevate väljendusviisidega.

Prantsuse Instituut ootab teid 27. septembril kell 17 Lastekirjanduse Keskusesse kohtumisele armastatud prantsuse laste- ja noortekirjanike Jo Witeki ja Guillaume Guéraud’ga. Vestlusring on prantsuse keeles eestikeelse tõlkega ning kõigile tasuta.

Guillaume ja Jo veedavad Käsmu loomemajas kaks nädalat ja tutvustavad Lastekirjanduse Keskuses oma loomingut, jagavad muljeid ja vastavad kõikidele laste- ja noortekirjandusega seotud küsimustele. Kuidas teismelistele raamatuid kirjutada? Kas üldse ja mida noored tänapäeval loevad?

Vestlust modereerib armastatud tõlkija Heli Allik.

Teadlaste Öö festival ERM-is

28.09.
Eesti Rahva Muuseum

TÖF ehk Teadlaste Öö festival on Eesti ja kogu Baltikumi suurim teadust populariseerivate sündmuste sari. 2018. aastal toimub festival juba 13. korda. Festivali peakorraldaja ja maaletooja on Teaduskeskus AHHAA.

Tuulte tahutud maa

29.09.
Tartu Elektriteater

Joosep Matjuse eepiline loodusfilm “Tuulte tahutud maa” teeb kummarduse Eesti loodusele. Loodusele, mis on meie visiitkaart.

“Tuulte tahutud maa” on film Eestimaa metsikust ja ürgsest loodusest, kus vaataja ees avanevad meie kodumaa eriilmelised maastikud koos metsloomade ja tuhandete läbirändavate lindudega.

Õunafestival

29.09.
Arsenali keskus, Tallinn

Õunafestivaliga tähistame kodumaiste ubinate valmimist ning naudime kõike seda, mida õuntest valmistada saab!

Festivalil löövad õunad letti kodumaised õunakasvatajad ja põnevate õunasaaduste tootjad ning avatud on õunamaalide näitus. Nagu üks sihikindel õunauss, nii uuristab ka ürituse programm tee läbi ubinamaailma parimate palade!

Pika tänava pidustused

30.09.
Mustpeade Maja

Tallinna Filharmoonia kutsub kõiki Mustpeade Maja tuntud rohelisest uksest julgelt sisse astuma, avastama muusikalist maailma ning tutvuma põneva majaga.

Külalistele esinevad erinevates tubades Tallinna Kammerorkestri ja TAFF Clubi muusikud, majas on avatud kohvikud, vaatamiseks on näitus äsja juubelihooaja lõpetanud Tallinna Kammerorkestrist.

Toimub muusikast inspireeritud viktoriin ja võitjate vahel loosime välja uue hooaja pileteid! Põneva päeva lõpetab soovikontsert.

Ekskursioon Ivo Linnaga kitarrinäitusel

30.09.
Maarjamäe lossi tallihoone

Erinäituse „Kuuekeelsed“ avamispäeval, 30. septembril kell 14.00 räägib kitarridest ja Eesti muusikast Ivo Linna, kell 15.00 toimub kitarre tutvustav kuraatorituur Eesti Muusika Kuulsuste koja eestvedaja Risto Lehistega.

Kitarride näitus on eksklusiivne pilguheit muusikainstrumentidele, mis muutsid Eesti levimuusika ajalugu. Ükski pill ei ole kuulus iseenesest, küll aga võib seda olla muusika, mida selle pilliga on esitatud, või inimene, kelle käes see pill on helisenud. Eesti levimuusika ajaloo näitusel on oktoobrikuu jooksul esile tõstetud nii juba näitusel olevad pillid, kui ka ajutiselt näitusele laenatud kitarrid.