Sel nädalal soovitame tutvuda värske kodumaise näitekirjanduse, Mehis Heinsaare luule, teosega “Eesti kunsti 100 aastat”, aga ka uute Maarja Kangro ja Rein Raua raamatutega. Seejuures oodatakse lapsi ERMi koolivaheajalaagrisse, täiskasvanuid aga kuulama loenguid Tšernobõlist ja Prõpjatist, nii eksistentsialismist ja kirjandusest kui ka magusatest taimedest ja suhkrutest. Filmidest võib ette võtta Roman Baskini “Rahu tänava” või Kumu Dokumentaalil linastuva Jon Kasbe “Kui lammastest saavad lõvid”. Muusikast soovitame Peterburist pärit Delicate Features’i kontserti Genialistide Klubis, Anu Tauli esinemist Pärimusmuusika Aidas ja Mari Jürjensit ülesastumist Kumu auditooriumis. Koos Jaan Elkeniga on võimalik uudistada hüperrealismi näitust Tartu Kunstimuuseumis.
Teater loeb. Johan Elm “Vask”
22.10.
Tallinna Linnateater
Meie näitlejate lugemislauale on jõudnud Johan Elmi näidend “Vask”. Elmi kirjutatud draama kõneleb kunstist, kunstniku vastutusest ja ohverdustest, mida kunsti nimel ollakse valmis ette võtma. Või kust jookseb kunsti puhul aktsepteeritud ohverduste piir, kui kunstile on omane just piiride proovilepanek, nende ületamine? Millal läheb asi liiga isiklikuks?
Linnateatri näitetrupist osalevad lugemisel Rain Simmul, Alo Kõrve ja Liis Lass. Lisaks liitub ühe näidendi tegelasena ja ühtlasi ettelugemise lavastajana Johan Elm ise.
Mehis Heinsaare luulekogu “Pingeväljade aednik” esitlus
22.10.
Kloostri Ait
Neile, kes armastavad Mehise novelle, on tema luuletused eriline maiuspala. Tekst nagu metsik aed, kuhu võib ennast kaotada. Raamatut saab kohapeal osta kirjastuse hinnaga.
ERMi koolivaheajalaager
23.10.
24.10.
Eesti Rahva Muuseum
Esimesel päeval räägitakse laagris looduse hoidmisest, tarbimisest ja taaskasutusest. Üheskoos uuritakse, millised olid inimese ja looduse suhted ammustel aegadel ning millised on need tänapäeval.
Teisel päeval rännatakse ajas tagasi 1990. aastatesse ERMi uuel näitusel “Ise tehtud Eesti”. Luubi alla võetakse toonaste laste ja noorte elud ja soovid, kõnnitakse moelavalaudadel ja tehakse ise süüa.
Registreerimine on avatud ERMi kodulehel kuni 22. oktoobrini või kuni kohti jätkub.
Lisainfo: www.erm.ee/et/news/sygisene-koolivaheajalaager-2018.
Raamatu “Eesti kunsti 100 aastat” esitlus
23.10.
Kumu kunstimuuseum
“Eesti kunsti 100 aastat” on nagu teerada, mis lookleb rohkem ja vähem oluliste sündmuste vahel ning lubab pilgul haarata kord avaramat panoraami, kord takerdub väiksemateks kõrvalharudeks.
Kirjanduslik teisipäev: Meie auhinnad III
23.10.
Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond
Klaverimänguga kaunistab õhtut Tanel Joamets.
Kinomaja FilmiTeisipäevad: “Rahu tänav”
23.10.
Kinomaja, Tallinn
23. oktoobril kell 18 linastub Roman Baskini “Rahu tänav” (1991).
Roman Baskini esimene täispikk mängufilm on allegooriline ohudraama võimust, kompromissidest ja kohanemisest. “Rahu tänav” oli üks kuuest 1992. aasta Euroopa parimast debüütfilmist. Filmi tegevus toimub Eesti külas pärast II maailmasõja lõppu, murrangulistel sõjajärgsetel aastatel – ajal, mida ilmestasid teravad sotsiaalsed konfliktid ja maailmavaatelised kokkupõrked.
Sissepääs tasuta!
Loeng “Kas Tšernobõlis on elu?”
23.10.
Karlova-Ropka Raamatukogu
24.10.
Annelinna Raamatukogu
Kas Prõpjat on elutu? Kas seal viibida on ohutu? Reisikirjanik Marko Kaldur käis seal, kus 1986. aastal toimus tuumaenergeetika ajaloo suurimate inimkaotustega katastroof.
Tšernobõli katastroof oli tuumaintsidentide skaala järgi seitsmenda ehk kõige kõrgema taseme õnnetus. Kuigi tuumaelektrijaam sai nime Tšernobõli linna järgi, siis tegelikult ei olnud jaama ja linna vahel otsest seost: Tšernobõl asub õnnetuspaigast 15 kilomeetri kaugusel. Vaid kolme kilomeetri kaugusel tuumaelektrijaamast asub Prõpjati linn, millest on saanud kummituslinn. Kas Tšernobõlis on siis elu? Ning kas Prõpjat on elutu? On seal ohutu käia?
Tasuta!
“Caligula” loeng: Leo Luks “Eksistentsialism kirjanduse ja filosoofia vahel”
23.10.
Genialistide Klubi
Lavastuse “Caligula” kohta leiab lisainformatsiooni Musta Kasti kodulehelt: https://teatermustkast.ee/lavastused/caligula.
Loeng on tasuta!
Magusad taimed
24.10.
Eesti Tervishoiu Muuseum
Millised on tuntumad suhkrutootmiseks kasutatavad taimed, kus nad kasvavad ja kuidas on aja jooksul nende levik muutunud? Millised on vastupidi kõige eksootilisemad ja haruldasemad suhkruandjad? Milliseid taimi võiks Eestis kasvatada ja millised neist on trendikamad? Mida on toiduainetööstus kasutanud toitude magustamiseks? Millised magusad taimed on teistest tervislikumad ja mida kasulikku sisaldavad need veel peale suhkru?
Kumu Dokumentaal: “Kui lammastest saavad lõvid”
24.10.
Kumu auditoorium
Režissöör: Jon Kasbe
Riik: USA
Aasta: 2018
Kestus: 80′
Keel: suahiili keeles, ingliskeelsete subtiitritega
Tasuta!
Rein Raua raamatu “Viimane kustutab tule” esitlus
24.10.
Viru keskuse Rahva Raamat
Kolmapäeval, 24. oktoobril kell 18.00 esitleb Rein Raud Viru Keskuse Rahva Raamatus oma uut ulmeliste sugemetega poliitilist põnevikku ”Viimane kustutab tule”. Autoriga vestleb Jaanus Rohumaa.
“Viimane kustutab tule” on korraga lugu võimust ja vastutusest, vassimisest ja usaldusest, eeskätt aga sellest, mille kõigega võivad inimesed oma põhimõtete kaitsel eneselegi ootamatult hakkama saada.
Delicate Features “Split Lands”
24.10.
Genialistide Klubi
Venemaalt Peterburist pärit elektroonilise muusika duo Delicate Features astub 24. oktoobril algusega kell 19.00 üles eksklusiivse kontserdiga Genialistide Klubis, et jagada kuulajaskonnaga uhiuut ja vanemat heliloomingut.
Muusikud kodanikunimedega Pavel Astvatsturian ja Radmila Nikogosian esitavad muuhulgas teoseid, mis on loodud Tartus veedetud loomeresidentuuri jooksul. Uued teosed on inspireeritud Setomaa folkloorist.
DD looming kuulub eksperimentaalse ambient’i kilda, mida iseloomustab abstraktsus ja downtempo. 2015. ja 2018. aasta vahel kirjutatud heliteoseid seob “aja tagasipöördumatust kulgemisest tulenev melanhoolia”. Duo silmis on nende muusika kui poeesia, mis on inspireeritud vene luuletaja Vasily Filippovist, kes veetis olulise osa oma elust psühhiaaltriahaiglas. Kokkuvõttes kõneleb duo etteaste (Tartust) lahkumisest ja enneaegsest nostalgiast.
Kontsert on tasuta!
Anu Tauli plaadi “Maagiline järv” esitlus
26.10.
Pärimusmuusika ait
Anu Tauli hääl on tundlik ja nüansirikas. Tema laulud on puudutavad ja lohutavad, jutustades üldinimlikel teemadel. Anu looming on põimitud omapärase loodustunnetusega viies meid rändama sügavale metsa, vetevoogudesse või unenäomaastikele. Maagiline järv sümboliseerib hinge sügavust ja paneb meid mõtisklema iseenda olemuse üle.
Anu Taul – kõik sõnad ja viisid, laul, kitarr
Ann-Maria Piho – 15-keelne kannel
Kaisa Kuslapuu – klaver
Taavet Niller – kontrabass, basskitarr
Tõnis Kirsipu – trummid, rütmipillid
Tarmo Noormaa – 2-realine lõõts
“Külm pilk” kunstniku silme läbi
27.10.
Tartu Kunstimuuseum
Jaan Elken teeb tuuri näitusel “Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid eesti kunstis”.
Elken tunneb hüperrealismi nii teoorias kui praktikas, olles olnud pikka aega maalikunsti õppejõud Tartu Ülikoolis ja kuuludes eesti hüperrealistliku kunsti tuntumate autorite hulka. Elkeni loomingust on näitusel mitmeid teoseid, pakkudes seejuures personaalset perspektiivi, mis tavalisel päeval võib jääda näitusekülastajale varjatuks.
Mari Jürjensi kontsert Kumu auditooriumis
27.10.
Kumu auditoorium
Laulja ja näitleja Mari Jürjens annab oktoobrikuu lõpus Tallinnas Kadriorus asuvas Kumu auditooriumis traditsioonilise sügiskontserdi.
“Sügis on minu jaoks väga nostalgiline ja romantiline aeg. Õhus on siis alati palju lõhnu, mis loovad eredaid mälupilte lapsepõlvest ja toovad igatsust,” mõtiskleb Mari. “Mulle meeldib siis armsate inimestega kokku saada ja koos olla, raamatuid lugeda, muusikat kuulata, mõtteid selgemaks mõelda. Ning hea meelega jagan oma mõtisklusi siis ka teistega.”
Mariga koos astub lavale pianist Aivar Surva.